Kansanvaellus on vielä pientä

Joskus tulevaisuudessa suomalaiset vielä tulevat ihmettelemään Suomen ja pohjoismaiden tilannetta vuonna 2016. Että kuinka niin vähän on voinut matuja ollakaan.

Ei mene enää kauan, kun tilanne tulee olemaan täysin toisenlainen. Nimittäin ilmastonmuutos etenee yllättävän nopeaa vauhtia ja aiheuttaa todella suuria muutoksia luontoon. Hyvin laajoilla alueilla tulee kuumuus lisääntymään. Jo nyt Lähi-Idässä on ollut lämpöennätys 54 astetta. Kuumuus aiheuttaa kuivuutta eli tulee vesipula. Veden puutos ja liiallinen lämpö estää ruoan tuotannon eli tulee ruokapula.
Lähi-idän, Afrikan jne. väestön lisääntymistä ei varmasti kuitenkaan hidasta tuokaan.

Kannattaa miettiä vähän aikaan sitä, että mihin kaikki kynnelle kykenevät lähtevät tuollaisia olosuhteita pakoon......


I
6105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pitäisi niitä ehkäisyvälineitä ruveta käyttämään alueilla, joissa holtiton lisääntyminen jatkuu sodista ja kauheuksista välittämättä, silloin pienemmätkin luonnon resurssit riittäisivät jonkinlaiseen elämään, niin ettei tarvitsisi ruveta tappamaan toisiaan ja heikompia hölmöläiskansoja.
Pohjois-Suomihan tulee joka tapauksessa autioitumaan, koska asuntojen lämmitys vie liikaa energiaa.

Äänestä

Eihän se pohjois-suomi autioidu tällä menolla. Jos sieltä lähtee satoja miljoonia tulemaan, pohjois-suomeenkin riittää asujia. Joudutaan vielä rakentamaan ympäristöystävällisiä majoja minne heidät (tai meidät) asutetaan.
Kun käsky käy, ei siinä suomalaisilla ole vastaansanomista, senkun ottaa kalsarinsa reppuun ja lähtee kohti pohjoista.
Tulee vielä suomestakin ylikansoitettu maa, ja sitten ei olekaan enää ruokaa tai puhdasta vettä saatavilla täälläkään.

Äänestä

Onneksi olen jo viisikymppinen, joten olen varmastikin karistanut maallisen pölyn jaloistani ja siirtynyt toisiin sfääreihin ennen kuin pahimmat ajat koittaa. Kaduttaa vaan, että olen tehnyt lapsia tällaiseen maailmaan.

Äänestä
  • On hyvinkin mahdollista, että "kansainvaellukset" jatkossa pahenevat. Maapallon säät ovat melkoisen sekaisin, ääri-ilmiöitä joka puolella maailmaa säätilojen suhteen.

    Suomessa on ollut sateisin kesä mitä muistetaan ,monien vanhempien ihmisten kertoman perusteella.

    Vettä siis riittää, mutta ruokahuolto voi joutua vaikeuksiin kaikkien äärisää ilmiöiden kyseessä ollen, kun nämä jaksot pitenevät.

    Lisääntymiselle on saatava "perälauta" myös afrikkalaisten, kiinalaisten ja intialaisten jne.jne. osalta. On törkeää, että mekin pohjoinen ja pieni kansakunta olemme tyhmien poliitikkojemme yms. agitaattoreiden toimesta alistettu elättämään vastuuttomasti lisääntyvien maiden kansalaisia.

    Tämä on tuhon tie, jos Suomen kansan enemmistö ei ala tajuamaan mikä on kestävällä pohjalla ja mikä ei.

    Äänestä

  • Jännä juttu tuo Suomen tämän kesän sateisuus. Se vaihtelee paljon eri alueiden välillä. Meillä täällä Turun lähellä ei ole satanut kovinkaan monena päivänä toukokuusta alkaen koko kesänä (paitsi nyt ihan viime päivinä). Välillä oikein laitoin kädet ristiin ja rukoilin sadetta, koska pihakasvien kastelu kävi niin voimille. Pienessä lammikossammekin vesi on laskenut puolisen metriä.

    Yhtä lailla viljelykasvien kasvamiseen vaikuttaa niin liiallinen sataminen kuin satamattomuuskin. Suoranainen katastrofi seuraa, kun sataa pitkään ja runsaasti juuri niihin aikoihin kun pitäisi puida viljaa yms.
    Juuri tuli telkusta ohjelma, jossa kerrottiin erilaisista tuhohyönteisistä jne. Niitä kerääntyy enenevissä määrin todella valtaviksi parviksi, jotka sitten saavat aikaan täydellisen tuhon hyvin äkkiä laajoilla alueilla. On uhkana, että sitrushedelmät tuhoutuvat koko maapallolta ötököiden takia.

    Äänestä

tuhohyönteisista puheen ollen, heinäsirkkalaumojen on ennustettu tulevan ja syövän kaiken tieltään.
Näyttäisi siltä, että eräänlainen heinäsirkkapopulaatio on jo lähtenyt liikkeelle vyöryn tavoin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikkremimiN kirjoitti:

Joskus tulevaisuudessa suomalaiset vielä tulevat ihmettelemään Suomen ja pohjoismaiden tilannetta vuonna 2016. Että kuinka niin vähän on voinut matuja ollakaan.

Ei mene enää kauan, kun tilanne tulee olemaan täysin toisenlainen. Nimittäin ilmastonmuutos etenee yllättävän nopeaa vauhtia ja aiheuttaa todella suuria muutoksia luontoon. Hyvin laajoilla alueilla tulee kuumuus lisääntymään. Jo nyt Lähi-Idässä on ollut lämpöennätys 54 astetta. Kuumuus aiheuttaa kuivuutta eli tulee vesipula. Veden puutos ja liiallinen lämpö estää ruoan tuotannon eli tulee ruokapula.
Lähi-idän, Afrikan jne. väestön lisääntymistä ei varmasti kuitenkaan hidasta tuokaan.

Kannattaa miettiä vähän aikaan sitä, että mihin kaikki kynnelle kykenevät lähtevät tuollaisia olosuhteita pakoon......


I

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu