Jääkaappini hurahti uskoon

9115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onkohan muslimeille olemassa Ramadan-ajastintoiminnolla varustettua jääkaapin lukitusmekanismia?

Äänestä

Älä ole huolissasi. Valmistaja kehittää sulle sellasen jääkaapin joka hakee oluet sulle kaupasta aina kun vain ajatteletkin olutta.

Äänestä
  • Vielä on siis vastuullisia jääkaappivalmistajia. Tieto helpotti oloani. Siunausta sinulle, veli gfgg!

    Äänestä

Suunnittelenpa kristittyjen jääkaapin. Kun kristittyjen jääkaappiin yrittäisi laittaa esimerkiksi sianlihaa, jäniksenlihaa, rapuja tai äyriäisiä, jääkaappi antaisi pienen sähköiskun muistutukseksi siitä, että Raamattu kieltää näiden syömisen. Jääkaapin voisi avata vain miespuolinen hetero kristitty - naiset, homoseksuaalit, vääräuskoiset ja talon orjat eivät saisi siihen koskea. Sunnuntait pitää pyhittää levolle, joten silloin jääkaappi olisi kitsas ja antaisi tavallista vähemmän ravintoa, korkeintaan pari kertaa päivässä. Jääkaapissa olisi myös tekopyhyystila, jonka saisi laitettua päälle takaosan napista. Tekopyhyystila kytkisi pois päältä kaikki nämä ikävät rajoitukset, koska hei, eihän Raamatun juttuja tarvitse kristitynkään niin vakavasti ottaa. Tekopyhyystila olisi oletusarvoisesti päällä kaikissa Suomessa myytävissä kaapeissa, sillä kristittyinä itseään pitävät suomalaiset tunnetusti poimivat Raamatusta vain itselleen sopivat asiat - niin sanotusti rusinat pullasta, jos ruoka-aiheeseen sopivaa vertausta käytetään.

Äänestä
  • ..niin ja orjien lisäksi pakanat (eli suomalaiset kristityt) eivät saisi kaappia auki. Sama koskisi kaikkia lahkolaisia, ev-lutille ei ovi aukenisi.

    Sekoitekankaisissa vaatteissa ei aukenisi vaikka kuinka kuuluisi valittuun kansaan ja oikeaan kirkkoon.

    Äänestä

  • Jääkaappi voisi myös lukea joka toinen päivä sattumanvaraisia jakeita Raamatusta ja joka toinen päivä vaikka arkkipiispa Kari Mäkisen elämänviisauksia:

    "Jos joku myy tyttärensä orjaksi, älköön tämä pääskö vapaaksi, niinkuin miesorjat pääsevät."
    "Helsinginkadun Alkossa on tänään Viru Valge alennuksessa."

    (Ensimmäinen Raamatusta, toinen Mäkiseltä.)

    Äänestä

  • Juttelin joskus takavuosina insinöörin kanssa, joka oli ollut töissä Kone Oy:llä. Hän väitti, että joissain Israeliin myytävissä hisseissä oli ns. sapattikytkentä. Sellaisen hissin nappulat eivät toimineet sapattina (jolloin työnteko ja koneiden käyttö on kielletty juutalaisilta), vaan hissi ajeli automaattisesti kerros kerrallaan ylös ja taas alas. Joka kerroksessa oli näin mahdollisuus jäädä pois tai hypätä kyytiin. Tiedä häntä, puhuiko heppu lööperiä ...

    Äänestä


kissani hurisee.
pitäisikö minun huolestua?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olvi47 kirjoitti:

Voih, ei enää huurteista olutta sapattina!

http://yle.fi/uutiset/uskonnot_tulevat_osaksi_laitteiden_ominaisuuksia__sapattivapaa_sammuttaa_valot_jaakaapista/9091340

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu