Hyviä uutisia Yhdysvalloista

Amerikan ev.lut. kirkon jäsenmäärä jatkaa laskuaan.

2000 __ 5,125,919 __ -23,749 __ -0.46%
2001 __ 5,099,877 __ -26,042 __ -0.51%
2002 __ 5,038,006 __ -61,871 __ -1.21%
2003 __ 4,984,925 __ -53,081 __ -1.05%
2004 __ 4,930,429 __ -54,496 __ -1.09%
2005 __ 4,850,776 __ -79,653 __ -1.62%
2006 __ 4,774,203 __ -76,573 __ -1.58%
2007 __ 4,709,956 __ -64,247 __ -1.34%
2008 __ 4,633,887 __ -76,069 __ -1.61%
2009 __ 4,543,037 __ -90,850 __ -1.99%
2010 __ 4,272,688 _ -270,349 __ -5.95%
2011 __ 4,059,785 _ -212,903 __ -4.98%
2012 __ 3,950,924 _ -108,861 __ -2.68%
2013 __ 3,863,133 ___ -87,791 __ -2,22%
2014 __ 3,765,362 ___ -97,771 __ -2,53%
2015 __ 3,668,034 __ -97,328 __ -2,58%

http://www.elca.org/News-and-Events/ELCA-Facts
13134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat
  • Nuorissa jo enemmän ateisteja kuin kristittyjä Jenkeissäkin. Hyviä uutisia tosiaan.

    Äänestä

veikkaan että uskovaisuuden määrä ei ole jenkkilässä laskussa.
Vaikka kristittyjen osuus olisikin.

Äänestä
  • Kyllä se on. Ateistien määrän on todettu nousevan useissa tutkimuksissa, ja se on kaikki pois uskovaisten määrästä.

    Äänestä

  • Munz kirjoitti:

    Kyllä se on. Ateistien määrän on todettu nousevan useissa tutkimuksissa, ja se on kaikki pois uskovaisten määrästä.

    tämä toki hyvä asia.

    Äänestä

Tilanne on lainsäädännön suhteen joteensakin täysin toinen kuin Suomen evlut kirkolla.

Mutta tulos on silti suunnilleen sama. Vahva pohjavirta vie poispäin uskonnollisuudesta, ja länsimaiden keskinäiset erot ovat enemmänkin hienosäätöä. On näitä kiva katsoa!

Äänestä
  • 80- ja 90-luvuilla kirkkossa tykättiin puhua suurista pohjavirroista, mutta ei enää, koska kaikki suuret pohjavirrat tekevät työtä kirkkoa vasten.

    Äänestä

  • ELCA toimii täysin erilaisella logiikalla kuin Suomen evlut-lahko.

    ELCAn jäsenmäärän järkyttävän nopea romahdus johtuu siitä, että 2009 alkaneen homomyönteisyyden myötä satoja kokonaisia änkyräseurakuntia on jättänyt kirkon ja siirtynyt kilpailevien, taantumuksellisten lutkulahkojen (esim. Missouri synod) huomaan. Kyse ei siis ole henkilökohtaisista eropäätöksistä.

    Äänestä

  • 6plus10 kirjoitti:

    ELCA toimii täysin erilaisella logiikalla kuin Suomen evlut-lahko.

    ELCAn jäsenmäärän järkyttävän nopea romahdus johtuu siitä, että 2009 alkaneen homomyönteisyyden myötä satoja kokonaisia änkyräseurakuntia on jättänyt kirkon ja siirtynyt kilpailevien, taantumuksellisten lutkulahkojen (esim. Missouri synod) huomaan. Kyse ei siis ole henkilökohtaisista eropäätöksistä.

    "+ja+siirtynyt+kilpailevien,+taantumuksellisten+lutkulahkojen+(esim.+Missouri+synod)+huomaan."Ei+pidä+paikkaansa.Lutheran+Church–Missouri+Synod+(LCMS)+jäsenkehitys+2000-luvulla:vuosi,+jäsenmäärä,+lasku,+%-lasku2000+2,554,0882001+2,540,045+-14,043+-0,55%2002+2,512,714+-27,331+-1,08%2003+2,488,936+-23,778+-0,95%2004+2,463,747+-25,189+-1,01%2005+2,440,864+-22,883+-0,93%2006+2,417,997+-22,867+-0,94%2007+2,383,084+-34,913+-1,44%2008+2,337,349+-45,735+-1,92%2009+2,312,111+-25,238+-1,08%2010+2,278,586+-33,525+-1,45%2011+2,231,858+-46,728+-2,05%2012+2,196,788+-35,070+-1,57%2013+2,163,698+-33,090+-1,51%2014+2,097,258+-66,440+-3,07%2015+lukuja+ei+ole+vielä+julkaistuLähteet:-2010http://www.thearda.com/Denoms/D_887_t.asp2011http://steadfastlutherans.org/2012/10/reporter-more-lcms-congregations-return-statistics-report/2012,+2013https://blogs.lcms.org/2014/2013-statistics2013,+2014http://blogs.lcms.org/2015/statistics-for-20142014http://www.lcms.org/Document.fdoc?src=lcm&id=2724Sama+kraafisena+A-1+sivullahttp://lcmsed.org/diyFiles/40_Years_of_Statistics.pdfKolmanneksi+suurin+Yhdysvaltojen+lutkulahko+on+Wisconsin+Evangelical+Lutheran+Synod+(WELS),+jonka+jäsenmäärä+on+myös+ollut+laskeva+ja+on+vain+370,000+jäsentä.Joten+ELCAsta+eronneet+ei+ole+virranneet+ainakaan+toisiin+lutku+lahkoihin.+Eikä+suuressa+määrin+muihinkaan+kristillisiin+lahkoihin,+koska+kaikkien+kristillisten+lahkojen+jäsenmäärä+on+tasaisessa+laskussa.

    Äänestä

  • HommaEtenee kirjoitti:

    "+ja+siirtynyt+kilpailevien,+taantumuksellisten+lutkulahkojen+(esim.+Missouri+synod)+huomaan."Ei+pidä+paikkaansa.Lutheran+Church–Missouri+Synod+(LCMS)+jäsenkehitys+2000-luvulla:vuosi,+jäsenmäärä,+lasku,+%-lasku2000+2,554,0882001+2,540,045+-14,043+-0,55%2002+2,512,714+-27,331+-1,08%2003+2,488,936+-23,778+-0,95%2004+2,463,747+-25,189+-1,01%2005+2,440,864+-22,883+-0,93%2006+2,417,997+-22,867+-0,94%2007+2,383,084+-34,913+-1,44%2008+2,337,349+-45,735+-1,92%2009+2,312,111+-25,238+-1,08%2010+2,278,586+-33,525+-1,45%2011+2,231,858+-46,728+-2,05%2012+2,196,788+-35,070+-1,57%2013+2,163,698+-33,090+-1,51%2014+2,097,258+-66,440+-3,07%2015+lukuja+ei+ole+vielä+julkaistuLähteet:-2010http://www.thearda.com/Denoms/D_887_t.asp2011http://steadfastlutherans.org/2012/10/reporter-more-lcms-congregations-return-statistics-report/2012,+2013https://blogs.lcms.org/2014/2013-statistics2013,+2014http://blogs.lcms.org/2015/statistics-for-20142014http://www.lcms.org/Document.fdoc?src=lcm&id=2724Sama+kraafisena+A-1+sivullahttp://lcmsed.org/diyFiles/40_Years_of_Statistics.pdfKolmanneksi+suurin+Yhdysvaltojen+lutkulahko+on+Wisconsin+Evangelical+Lutheran+Synod+(WELS),+jonka+jäsenmäärä+on+myös+ollut+laskeva+ja+on+vain+370,000+jäsentä.Joten+ELCAsta+eronneet+ei+ole+virranneet+ainakaan+toisiin+lutku+lahkoihin.+Eikä+suuressa+määrin+muihinkaan+kristillisiin+lahkoihin,+koska+kaikkien+kristillisten+lahkojen+jäsenmäärä+on+tasaisessa+laskussa.

    Olin väärässä siinä, että nostin Missour Synodin esimerkiksi. Peruspointtini oli oikea.

    http://blogs.thearda.com/trend/featured/more-than-sex-why-hundreds-of-congregations-made-final-break-with-mainline-denominations/

    ELCAsta eronneet seurakunnat ovat siirtyneet Lutheran Congregations in Mission for Christ ja North American Lutheran Church lahkojen jäseniksi.

    Molemmat on perustettu 2000-luvulla:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Lutheran_Congregations_in_Mission_for_Christ
    https://en.wikipedia.org/wiki/North_American_Lutheran_Church

    Äänestä

  • Noiden kahden lahkon jäsenmäärällä selittyy vain puolet ELCAsta 2009 jälkeen eronneista (875000) jäsenestä. Tosin osa näiden kahden lahkon jäsenmääristä on myös muualta tulleita kuin ELCAsta eronneita. Näillä kahdella uudella lahkolla selittyy lähinnä vuosien 2010 ja 2011 ELCAn eropiikit, mutta suurta kuvaa ne ei muuta miksikään. ELCAsta niinkuin LCMSstä lappaa väkeä ulos kiihtyvää tahtia joka vuosi eikä se näy minkään muun lahkon jäsentilastossa nousuna.

    Äänestä

Lähtipä kirkoista, tai tulipa ihmisiä kirkkojen jäseniksi, ei se millään tavalla viittaa USKOVIEN KRISITTTYJEN määrän muutoksiin.

Usein onkin niin, että uskovaiset ne jättääkin uskonnollisuuden ja uskonnot.

Jeesus Kristus ei ole uskonto, vaan Persoona.

Uskonnnollisuus / uskonnot sitoo, Jeesus Kristus vapauttaa niitten orjuutusista.

Kristinusko EI OLE USKONTO.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HommaEtenee kirjoitti:

Amerikan ev.lut. kirkon jäsenmäärä jatkaa laskuaan.

2000 __ 5,125,919 __ -23,749 __ -0.46%
2001 __ 5,099,877 __ -26,042 __ -0.51%
2002 __ 5,038,006 __ -61,871 __ -1.21%
2003 __ 4,984,925 __ -53,081 __ -1.05%
2004 __ 4,930,429 __ -54,496 __ -1.09%
2005 __ 4,850,776 __ -79,653 __ -1.62%
2006 __ 4,774,203 __ -76,573 __ -1.58%
2007 __ 4,709,956 __ -64,247 __ -1.34%
2008 __ 4,633,887 __ -76,069 __ -1.61%
2009 __ 4,543,037 __ -90,850 __ -1.99%
2010 __ 4,272,688 _ -270,349 __ -5.95%
2011 __ 4,059,785 _ -212,903 __ -4.98%
2012 __ 3,950,924 _ -108,861 __ -2.68%
2013 __ 3,863,133 ___ -87,791 __ -2,22%
2014 __ 3,765,362 ___ -97,771 __ -2,53%
2015 __ 3,668,034 __ -97,328 __ -2,58%

http://www.elca.org/News-and-Events/ELCA-Facts

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu