Nuorten mielenterveysongelmat ovat lisääntyneet!!

fvbhjhg

Nuorten mielenterveysongelmat ovat lisääntyneet!!

nuorten mielenterveys- ja päihdeongelmat ovat lisääntyneet, kertovat kirkon nuorisotyöntekijät Kirkon tiedotuskeskuksen radiotoimituksen pod.fi-palvelun tekemässä kyselyssä. Asiaa kysyttiin tammikuussa 2010 erityisnuoriso- ja diakoniatyöntekijöiltä neljältäkymmeneltä paikkakunnalta eri puolilta Suomea.

"Mielenterveysongelmista tekee pulmallisemman se, että palvelujärjestelmää ei ole kehitetty tarpeen lisääntyessä", sanoo nuorisotutkija Mikko Salasuo.

Mielenterveysongelmien kerrottiin kasvaneen lähes puolella paikkakunnista kuluneen puolentoista vuoden aikana. Päihdeongelmat olivat kyselyn mukaan lisääntyneet vastaavassa ajassa reilulla kolmanneksella paikkakunnista. Luvut perustuvat 16–25-vuotiaiden nuorten kanssa työskentelevien nuorisotyöntekijöiden arvioihin.

https://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/F7C64BDD816737ABC22576B70043ED0E?OpenDocument&lang=FI

3

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oldskoolisti

      Eipä taida netit,somet ja sun muut hörköperseiset "älylelut" onnea tuottaa.

      • Näin on. Metsään luontoon harrastamaan ja urheilee. Mieli kohentuu ja loppuu aivojen hapattaminen somessa ja internetmaailmassa. Mitä mä täällä teen?


    • elämänalkuun

      Ei kait se ihme ole kun ei ole töitä,eikä mitään mielenkiintoa lakaa rakentaa omaa elämää,kun sossusta saa rahaa,ja pokemeonin metsästämisessä kuluu aika.Päivät nukutaan.Itse muistan aikonani kun olin päässyt yläasteelta,oli pakko päästä töihin,ja omaan asuntoon,ja elämään.Silloin vielä töitä sai...olin kuukauden kotona työttömänä ja tuntui että tulen hulluksi.No onneksi ovi aukesi työelämään,ja elämä pääsi alkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7733
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4087
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3650
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      3206
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2752
    6. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      40
      2715
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2684
    8. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2623
    9. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      140
      2588
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2549
    Aihe