Kuka kertoo syylliset kriisiin?

Nyt kun kriisi on selätetty niin olisi kiva tietää ketkä olivat kriisin arkkitehdit? Tuohiperänmaisteri voisi avata. Yhdessä vuodessa tähän ei päästy ja nyt ei kannata syyttää muita. Haluan tietää ketkä olivat meidän arkkitehdit.
50273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Helppo nakki. Nämä samat päättäjät jotka siellä istuu edelleen.

Äänestä
  • Juurikin näin! Ja nämät yrittää ensivuonna saada valtuutusta jatkopestilleen valtuustossa. Kun ovat kerran PELASTANEET VIMPELIN. Mutta todellakaan ei saa puhua syyllisistä, ylistetään vaan näitä jotka ovat olleet kurssia uuteen suuntaan reivaamassa.
    Kyllä kylmenöö meno tästä, harkihtisin kahteen kertaan kunnallisvaaliehdokkaaksi lähtöä jos olisin ollut noin vuonna 2012 kun kriisin merkit alkoi, valtuutettuna ja ollut mukana jatkamassa laput silmillä entistä menoa viime vuoteen. Ihan ei ole pelkän pahan Alajärven, pahemman yhteistoiminta-alueen ja vähenneiden valtionosuuksien vika. Mutta kun ei ole peiliä, ei kristallipalloa.

    Äänestä

  • Siellä on jatkossa nyt jo päättäjänä henkilö joka vaaleissa pudotettiin.
    Keskustan ostokampanja toimii. Perhanan hyvävelijärjestö.

    Äänestä

Maisterilta odotamme vastausta..

Äänestä
  • Valtuusto järjestää kuntainfon maanantaina 22.8. Taas menee rahaa turhuuteen eli alustavalle salkkumiehelle. Minä ainakin olisin mielelläni kuullut Tuohiperän Maisteria. Maisteri on kuulemma valmistellut kirjastossa kuumeisesti kommenttipuheenvuoroja ja aikoo pitää kalvosulkeiset Vimpelin virheellisestä päätöksenteosta. Mennään kuulemaan.

    Äänestä

  • Taitaa nelinumeroisen palkkion haluta konsultti josta kukaan kuullutkaan. Mitä tutkija tietää Vimpelistä etukäteen muuta kuin mitä kunnan johtotroikka pohjustaa? Onko edes koskaan Vimpelissä käynyt? Maisteri vois kyllä käydä esittäytymässä julkisesti kun on montaa arvelua henkilöllisyydestä. Alottais reteesti, että tervehdys kuntalaiset. Kuntalaisia haluavat päättäjämme strategiatyöhön mutta onkokaan meillä sellaista asiantuntemusta jota konsultilla on? Vaikka olisi suku Vimpelssä asunut rapiat 400 vuotta...? Ideat heittelemme ilmaiseksi, ei kahviakaan todnäk tarjota ja valtuusto vetää kiitokset kun saanut hienon ratekijan puserrettua.

    Äänestä

Suurin syyllinnen on Alajärvi ja J-Pohjanmaa yhteistyö joka kuppasi kaikilta itselleen.
Mitään näkyvää ei tapahtunut -euroja kyllä kului.
Vai voitteko esittää muuta faktaa?

Äänestä

Mitenkäs Soini, kuuluihan tämä J-Pohjanmaan yhteistyö alueeseen.Teki plus merkkisen tuloksen,eikä kriisikunnasta tietoakaan eikä myynyt asuntojaan eikä sähkönosakeita.

Äänestä
  • Oiskohan+sillä+mitään+tekemistä,+että+2014+Soini+sai++tuloistaan+valtiolta+58.5+%,+Alajärvi+53.8+%+ja+Vimpeli+46.4+%

    Äänestä

Juurihan sanottiin ettei muita syytellä! Täällä on ollut valtuusto joka on päättänyt asioista.

Äänestä

Nämä eivät vain tajua olevansa itse syypäitä tuhoon

Äänestä

Hetjärviset - suurin syy kun omaan taskuun pelataan muiden kustannuksella .
Sehän on paistanut läpi jo koko *sesongin* ajan.
Mutta nyt loppuu ja joutuvat tulla toimeen omillaan.
Tuleva kriisikaupunki-höh!

Äänestä

Valtuutetut yrittää kääntää huomion itsestään pois syyttämällä muita. Kovin moni ei ole tässä maassa saanut kuntaa nurin

Äänestä

Tervehdys. Tämä selänkääntö kulttuuri kyllä osataan, virheet on naapurin ja voitot omia. Tässä syksyn mittaan tulemma näkemään monia kipeitä päätöksiä, palvelumaksuihin rajua korotuksia, kuntaveroon, palvelumaksuihin.
Nyt tietty joku sanoo samaa vanhaa tietoa, nämä korotukset ovat just niitä jotka koskee köyhempi osaisia, näistä pitää kirjoittaa, varsinkin vanhuspuolen maksut on jo liian korket, itse näkisin lääkärikäynnit pitää olla ilmaisia.
Ensi vuoden näkymät tase puolella todella huonot, jopa lisävelan ottoa suunnitellaan, tällä tiellä ei ole tulevaisuutta, kuntatalous pitää sopeuttaa
tulojen mukaan ja saada rahavirta positiiviseksi, velanoton tie ei johda hyvää tulokseen. Väkisten itsenäisenä kuntana pysymiseen on vaarana täys konkurssi, tämäkin on laskelmieni mukaan realiteetti jos tällä suunnalla mennään, enään ei valtiontukien varaan voida kuntataloutta rakentaa.
Nyt vaaditaan tulevaisuuteen näkymiä ja voitasko kuitenkin alkaa täysi yhteistyö ALAJÄRVEN KAUPUNGIN KANSSA.

Äänestä
  • Yhteistyö alkaa 1.1.2017 perusterveydenhuollon ja sivistystoimen osalta Muuta ei tarvitakkaan

    Äänestä

  • Omatekonen maisteri tietää että lisävelan ottoa kunta suunnittelee. Kahtooko kristallipalloa? Ja tietää muutakin mutta pyytää että pliis, Alajärven kanssa täyttä yhteistyötä pitäisi alkaa tehdä. Keukeu, ei voi kun nauraa. Menööhän maesteri viisaana opastamaan kun oiken kunta saa konsultin vieraaksi illalla.

    Äänestä

Vieläkään maisteri ei nimeä syyllisiä...onko se noin vaikeaa..kaikkea muuta kyllä ulos antaa

Äänestä

Ei uskalla-- koska silloin paljastuu koko maisteri!
Sontaa iskee ja on mukamas tietoinen asoista mutta kun juttu ei olekaan aina noin....
Kuten on jo havaittu useaan kertaan.

Äänestä

Kriisi selätetty. Hetkeksi. Seuraava tulee pian ja siitä vimpeli ei selviä kastumatta, pakkoliitos tulee takuuvarmasti, jolloin saadaan yksikkökustannukset kuriin, kun virkamiesarmeija saa potkut.

Äänestä
  • Mikä maisteri se on, kun aina maalaa piruja seinälle? On ihan turha pölistä, kun ei tiijä mistään muusta kuin itestään, vaikka ei sitä itse huomaa, kun luuloo olevansa viisaampi kuin muut.

    Äänestä

Nämä kuntastratekia/yleisökeskustelu tilaisuudet ovat täyttä huuhaata.Aivan turha jonkun puhumalla itseään elättävän konsultin hienoin sanankääntein lässyttää ja visioida auvoista tulevaisuutta kunnalle.Tarkka taloudenhoito ja työpaikkojen luominen ja sen myötä väestökadon estäminen ja palvelutarjonnan mahdollistaminen on ainut tie säilyttää kunnan itsenäisyys.Auditorioissa ei onnelaa rakenneta.

Äänestä

Tervehdys. Haluaisin sanoa tästä uudesta kuntastrategiasta josta odotetaan suurta tulevaisuuden visiota
pelastamaan kriisikunnan tulevaisuus. Tästä ei ole pelastajaksi se johtuu monista tekijöistä, ensinnäkin yritysten haluton tuleminen sivussa olevaan paikkaan.
Osaamistekijät varsinkin teknisen puolen yritysten perustamiseen, henkilö kunnan osalta tekijät puuttuu. Koulutus taso määrää hyvin paljon yritysten tulevaisuuden,
täällä on osaamista vain peltitason puolella ja tämäkin ala on rajussa vaikeuksissa.
Sama tilanne on monissa pienkunnissa osaamistaso on heikko, varsinkin tietotekninen ala on kapea alainen (Ohjelmoinnin suhteen) tähän vaadittas
panostuksia paljon sen ymmärtämiseksi.
Meillä voi vierailla minkä tason tohtoreita pitämässä luentoja kahvikekkereillä, joten odotettavissa ei mitään uutta tältä länsirintamalta.
Tässä odotellessa aikansa voi strategiasta tulla ajan kulun puitteissa STRAGERIA siivittämään kriisikunnanjatkuvuutta.

Äänestä
  • Haluan sanoa tuosta kommentista että taas yrittää gubbe olla tietoviisas ja pullauttaa mitäänsanomatonta tekstiä eetteriin.
    Itse ei ole työelämään soveltuva joten tekoarvostelu on tukiranka jolla pääsee tänne pätemään?

    Äänestä

Tervehdys. Kunnan huonotilanne on monen vuoden summa, miten tähän on tultu, voitas sanoa tämä kriisi alkoi jo 70 luvun hurjista ajoista, jolloin alettiin näitä konkursihalleja rakentamaan, sen ajan kuntajohtajan höttöunelmista, johon yhtyi eri puolueet mukaan, totta kai kosteat illat myötävaikuttivat tuloksiin mitä saavutettiin, varsinkin kommunistit hyväksyivät väärät investoinnit. Nykyhetkenä sitten ollaan tässä kriisikuntatietoisena, josta hyvin vaikea tie ulos, näillä tämän hetkisillä tuloilla, olemma tulosten mukaan samassa alkupisteessä missä valtiovalta totesi omilla mittareilla mitattuna kuntatilanteen ja täyttyi kriisikunta nimitys.
Joku mainitsi olenko Alajärvi myönteinen en todella ole, tulosten mukaan he pärjäävät ilman meidänkin liittymistä heidän katraaseen. Tämän päivän suomessa vaan pikkukuntien kohtalo liittyä yhteen isommaksi kokonaisuudeksi
pärjätäkseen, sitä edellyttää jo tulossaa ole sote. Maksukykyinen kunta vain pystyy huolehtimaan asukkaiden hyvinvoinnista

Äänestä
  • Pöljää mikä pöljää!

    Äänestä

Vieläkö tuo samasta asiasta jankkaaja on hengissä?
Ei ketään enää jaksa kiinnostaa.
Asiahan on jo loppuunkäsitelty .

Äänestä

Ryhmä seuraajia kyllä kiinnostaa pöljä kukas sen loppuunkäsitelly

Äänestä

Opi lukemaan ja ymmärtämään mediaa!

Äänestä
  • Kummasti maisterin kirjoituksiin otetaan kantaa, maisteri on oikialla jäljillä

    Äänestä

Valtuutetut jotka kuntalaiset ovat valinneet ajamaan asioita.

Äänestä
  • Kuntalaiset ovat tehneet vääriä valintoja. Tulevaan valtuustoon pitää saada oikea kokoomuksen valtuustoryhmä. Haloo-liike on tahrannut itsensä viemällä Vimpelin kriisikunnaksi.

    Äänestä

  • kirkonkyläläinen kirjoitti:

    Kuntalaiset ovat tehneet vääriä valintoja. Tulevaan valtuustoon pitää saada oikea kokoomuksen valtuustoryhmä. Haloo-liike on tahrannut itsensä viemällä Vimpelin kriisikunnaksi.

    Kuinka ollakaan kaikki on Haloon syytä

    Äänestä

  • gubbehostain kirjoitti:

    Kuinka ollakaan kaikki on Haloon syytä

    Kyllä haloo ryssi täydellisesti oman ideansa. Mitään lupauksista ei toteutunut, muistelkaa vaalilupauksia! Keskustan valta olisi syrjäytettävä ennenkin muutos tapahtuu. Valtakunnallisesti vuodesta toiseen kusevat hoitajia silmään, silti lähtevät ehdokkaiksi Kepun listoille. Ei ole ymmärrettävää!

    Äänestä

  • gubbehostain kirjoitti:

    Kuinka ollakaan kaikki on Haloon syytä

    Ei ole Haloon vaan Kokoomuksen syytä. Mitäs kokoomus lähti Haloon lipun alle. Vimpelille on tullut paljon vahinkoa, kun sillä e ole ollut mitään piuhoja esim. kokoomusministereihin. Keskusta veti homman kotiin pakkoliitosasiassa, kun Vimpelillä ei ole ollut mitään yhteyksiä esim. ministeri Risikkoon. Kyllä Risikko olisi ollut Vimpelin puolesta.

    Äänestä

  • kirkonkyläläinen kirjoitti:

    Kuntalaiset ovat tehneet vääriä valintoja. Tulevaan valtuustoon pitää saada oikea kokoomuksen valtuustoryhmä. Haloo-liike on tahrannut itsensä viemällä Vimpelin kriisikunnaksi.

    Siitä vaan ehdokkaaksi

    Äänestä

  • Eihän se ole mahdollista, kun Vimpelissä ei ole kokoomuksen toimintaa eikä listaa.

    Äänestä

  • Pokelainen2 kirjoitti:

    Eihän se ole mahdollista, kun Vimpelissä ei ole kokoomuksen toimintaa eikä listaa.

    Kyllä Vimpelissä on vielä 2 kokoomuslaista, ota yhteyttä ja laittakaa asiat vireille.

    Äänestä

Olen samaa mieltä maisteri koittaa hienovaraisesti asian ilmaista kirkonkyläläinen täysin oikeassa

Äänestä

Entä persut? Yksi persuista pääsi KYSELEMÄÄN veronmaksajien rahoilla. Jo unohtui Vimpelin asiat. Makeaa on vehnäinen kun on maksumiehet . Valta se turmelee ja ystävät unohdetaan. Mitä mahtavat vanhat persujen ja SMP:n aktiivit ajatella. Niin vallan kiimassa kansa jätettiin oman onnensa nojaan.

Äänestä

Maisterihan on tyypillinen aboriginaali persu joka kirjoittaa mitä sylki suuhun tuo asiaa enemmän ja tarkemmin ajattelematta.
Pääasiahan on vain saada huomiota- joka on kylläkin täällä muuttunut negatiiviseksi sellaiseksi- ja kohdistuu yhä enemmän itseään vastaan.

Äänestä

Taidat olla kuntamenestykseen osallinen vuosien aikana kirjoituksista päätellen
sama huono vire vaan pitäs jatkua

Äänestä

Kenen syy?

Äänestä

Taitaa syylliset yrittää esiintyä nyt kunnan pelastajina?

Äänestä

Taisi kriisiin vaikuttaa keskeisesti naisenergia

Äänestä

Tervehdys. Voi tätä menoa ja kehumista kuinka hyvin pärjätään verotuloja tulee
ovista ja ikkunoista vaikka ikkunat kiinni. Ja tästä kuka on syyllinen kuntatalouden heikkoon tilaan, onhan tämä tullut selväksi, nämä vuosien aikana olevat kuntajohto sekä sitä seuraten nämä jees miehet, sanosin naisenergia kuitenkin olleet sivussa, kyllä miehet saaneet lyödä viimeisen naulan, joka johdattaneet kuntatalouden rapatilaan, turha tästä naispäättäjiä
syyllistää, mita olen pitkältä ajalta seurannu vieläkin naiset on kahvinkeittopuuhissa monissa ompeluseuroissa.
Talouden realiteetit selkiytyy vielä monillekkin tässä syksyn mittaan, taloustila perinheikko verotulojen lisäkasvua ei ole näkyvissä lähivuosina. Yritysten toiminta edellytykset täällä on huonot, uuden yritysten perustamiseen ei ole tungua, joten vanhoilla mennään. Kaupankasvut pysyy ennallaan ruokatarvike puolella. Kiinteistövero, sekä muuta palvelumaksut näidenkin maksut on aika tapissa, joten ei löydy enään mitään mihin voitas veroja lisätä.
Ainoaksi korotuspaineeksi jää kuntaveron nosto, tämä vaan on liian helppo keino paikata talouttaan, kun palvelutarve kasvaa.
Tilanne käy hankalaksi pystytäänkö pitämään lupauksista universaaleista, jokaiselle yhtäläisistä palveluista, näillä tase tuloilla. Minä sanosin nyt meneillään ole tie johtaa vielä pahempaan tilanteeseen.

Äänestä
  • Yhä vaan samaa kakkaa puskee tuo runoilijapoika.
    Ei mitään tolkkua vaan edelleen itseään korostaa vaan.

    Äänestä

  • Maisterilla on ollut varma leipä jo 30 vuotta KELAn palkkalistoilla jo alle kolmikymppisestä. Eikö maisteri voisi perustaa konsulttitoimistoa neuvomaan miten alle kolmikymppisenä pääsee eläkkeelle?

    Äänestä

Maisteri on oikealla jäljillä me naiset emme ole olleet ykkösketjussa kyllä ne päätökset runtattiin uros sukupuolien voimin jotka vei ladut täysin väärään suuntaan vuosien aikana

Äänestä

Tervehdys. Kuntatalouden tila nykyhetkenä ei ole yhtään paremmassa jamassa, verotulot tänä loppuvuona on heikko, yritysten tulokset hapen puutteessa.
Valtiontoimesta kuntamenot tulee kasvamaan, kiinteistöjen ylläpitokustannukset tulee kasvamaan ensivuona ja ovat muutenkin nousseet menneinä vuosina rajusti kymmeniä prosentteja. Kiinteistöveron kiristäminen ei ole mitenkään ratkaisu taseen paikkaamiseksi, ostovoiman kasvu on varsinkin näissä järviseudun kunnissa heikentynyt työttömyyden osalta johtuvaa, joten enään ei pidä kiristää kiinteistöjen verotusta. Itse näkisin veropohjaa laajentamiseksi pitää suunnitelmat saadaksemme veronpiiriin, nyt ilmaista oikeutta nauttiviin oleviin maa- ja metsätalousmaahan, tällä olisi rajut vaikutukset koko suomenvaltionverojen määrään, olisi myös tasapuolisuuden
nimissä kohtuullisuus kansalaisten keskuudessa.
Tulevanvuoden kuntabudjetti pitää perustua vain todelliseen kasvuun, eikä unelmaan, näkisin hyvin vahvasti leikkausten tarvetta tulee olemaan tilanne pitää sopeuttaa tasapainoon tulevina vuosina. Kilpailutus on yksi keino säästää
menoissa, ja yhteistyö naapurikunnan kanssa voi olla vapaaehtoista uskosin
tähän suuntaan ollaan menossa. Aikoinaan perustettu kuntienkeskesken sovittu
yhteistoiminnasta perustui väärille oletuksille, josta aikoinaan kirjoitinkin joka olisi pitänyt purkaa alkumetreillä, no onneksi järkivoitti. Tätäkin ajoi henkilö jolla oli huono tuntemus etelä-pohjalaisuuteen.
Valtionosuuksia kun leikataan rajusti täytyy arvottaa tärkeimmät asiat panostaa asukkaiden kannalta ykkösasiaksi joita on vanhuspalvelu heitä koskevat palveluasuminen, tehtäviä karsia sieltä missä ei ole akuuttia tarvetta jotta saisimme riittämään vähäiset veroeurot varsinkin ikäihmsten tarpeisiin.

Äänestä

Mistä täällä enää leikataan, kun kaikki on leikattu eikä mitään ole?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Syyllisett kirjoitti:

Nyt kun kriisi on selätetty niin olisi kiva tietää ketkä olivat kriisin arkkitehdit? Tuohiperänmaisteri voisi avata. Yhdessä vuodessa tähän ei päästy ja nyt ei kannata syyttää muita. Haluan tietää ketkä olivat meidän arkkitehdit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu