Klart att Soini måste använda engelska i Sverige.

Den tiden är förbi när vi hade språkkunniga ministrar.Det vet de i Sverige också.
20179
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Knappast talar någon finsk politiker heller ryska med sina kolleger från Ryssland.

Äänestä

Mikseivät ruotsalaiset opettele SUOMENKIELTÄ, PÖNTTÖ HURRI ???

Äänestä
  • Dom talar engelska med sina grannar.

    1Äänestä

  • Suomalaisen on puhuttava ainoastaan ENGLANTIA, naapureitahan ollaan, va?

    Äänestä

  • Opettele itse: suomen kieli - kirjoitetaan erikseen.

    Äänestä

Utrikesminister sitter i EU bordena. Inte talar dom svenska i dom bordena.

Äänestä
  • Tänk att de gör det. Fittigt va?

    1Äänestä

  • Peppu-Reino kirjoitti:

    Tänk att de gör det. Fittigt va?

    Med de andra nordiska ministrarna talar de förstås skandinaviska (inte med Soini )

    1Äänestä

  • undantag7 kirjoitti:

    Med de andra nordiska ministrarna talar de förstås skandinaviska (inte med Soini )

    Scandinaviska nimistä kieltä ei ole olemassa. Eu kielet ovat englanti, ranska ja saksa. Maailma ei lopu Scandinaviaan nuoret näissä maissa osaavat englantia ja puhuvat sitä mielellään. Norjalaiset ja tanskalaiset eivät ole varsinaisesti Ruotsi faneja.

    Äänestä

  • undantag7 kirjoitti:

    Med de andra nordiska ministrarna talar de förstås skandinaviska (inte med Soini )

    Fennor står nu annars alltid i en knut för sig själva vid möten i Norden.(bara det finns alkohol så brukar det förstås gå bättre med skandinaviska för dem också )

    1Äänestä

Soini on sivistymätön jytkymies. Kyllä kotimaisia kieliä ministerin pitäisi osata.

1Äänestä
  • Pakkoruotsi ei ole suomenkieliselle " kotimainen" eikä hyödyllinen vaan pelkkä riippakivi ja haitta.

    1Äänestä

  • pakkoruotsisuck kirjoitti:

    Pakkoruotsi ei ole suomenkieliselle " kotimainen" eikä hyödyllinen vaan pelkkä riippakivi ja haitta.

    Et saa palvelualoilta töitä, jos et osaa kotimaisia kieliä.

    1Äänestä

  • Neffena vill inte jobba inom serviceyrken,de är inga pigor påstod någon.

    1Äänestä

  • baradirektörsposterduger kirjoitti:

    Neffena vill inte jobba inom serviceyrken,de är inga pigor påstod någon.

    Neffena varken vill jobba, eller jobbar. Understöd skall det vara. Nu är det också genetiskt bevisat. De kommer någonstans från de mogoliska stepperna eller Volgas krök, men blandade sig lyckligtvis inte med finländare i syd och väst. De delarna av landet som betalar öst- och nordfinnarnas leverne.

    1Äänestä

Inte har det någon betydelse,ingen bryr sig.

Äänestä

Soini halusi vain näyttää, mitä mieltä hän on Ruotsin ulkoministeristä. Heh

Soini käytti englantia, ruotsalainen ruotsia. Soini olisi voinut käyttää suomea vastaavasti. Käyttämällä englantia ruotsalainenkin olisi tullut paremmin ymmärretyksi. Soini ei ymmärrä eikä halua ymmärtää ruotsia.

Äänestä
  • Ja äänestäjät kaikkoavat. Onko Soini seuraava herra 333 mä=334. Talan Hessun viitoittamaa latua näyttää seuraavan. Maitojunalla Ruotsista ja painuminen unholan yöhön. Me kiitämme.

    1Äänestä

Även om jag inte gillar Stubb,men som utrikesminister hade han ändå varit bättre än Soini.

Äänestä

Tyvärr Soini är sådan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


alldelesnormalt kirjoitti:

Den tiden är förbi när vi hade språkkunniga ministrar.Det vet de i Sverige också.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu