Sotilasvala-päivä oli ja meni.

jyrikiittää

En antanut poikieni vannoa sotilasvalaa.

En h alunnut että he olisivat valmiita vaikka kuolemaan Marja-Sisko-hybriditransupapin tai Mäkispiispahomofanittajan kaltaisten takia.

Evoluutio saa jatkaa kulkuaan, siis väkivallan käyttö, ilman heitä. Poikani suorittivat asevelvollisuusaikansa siviilipuoln tehtävissä. Siis heistä oli jotain hyötyäkin yhteiskunnalle tuona aikana. Suurkiitos siitä heille.

4

166

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja.taas.asialinjalle

      Tiedän luvanneeni olla keskustelematta kanssasi, mutta menköön nyt kerta kiellon päälle.

      Minä jatkuvasti enenevässä määrin SÄÄLIN sinua suunnattomasti. Syytä et tietenkään käsitä, mutta jo sekin kertoo jotakin.

      • Kuunnellaaneitapella

        Tappohommiin oppii jokainen, siinä ei paljoa päätä tarvita, mutta aseistakieltäytyminen rauhanaatteen vuoksi edellyttää todella tervettä harkintaaja vahvaa henkistä kanttia sillä siinä asettuu vastakkain väkivaltaan mieltyneiden evokkien kanssa jotka bg-ope on opettanut siihen että vahvimmalla on oikeus voittaa.

        Siksi kysynkin että kumpi on viisaampaa, sovittaa erimielisyyden rauhanomaisesti vaiko sotimalla? Mikä on evokin aivopieru tähän?


    • Minä suoritin asevelvollisuuteni pitemmän kaavan mukaan ja siirryin siviiliin SPol-kessuna. Eikä kaduta yhtään.

      Ainoa huono puoli oli se, ettei armeija tarjonnut oikein kunnollisia fyysisiä haasteita (ei, en tarkoita sitä, mihin Jyrin ajatukset eittämättä vievät), ja aika tuli välillä pitkäksi. Parempi vaihtoehto olisi ehkä ollut kuitenkin rajavartiosto.

    • Sait.tilaamasi

      Kyllähän noita suvakkeja/aseistakieltäytyjiä tarvitaan, nimittäin sotatilanteessa heidät pannaan aina eturintamalle niinsanotusti heikentämään vihollista ja senjälkeen kun tuo kieltäytyjien porukka tapettu tulee vasta armeijan käyneet ja koulutuksen saaneet taistelemaan.

      Eipä tuolla kieltäytymisellä ollut maanpuolustuksen kannalta juuri mitään merkitystä, mutta poikasi ovat liikekannellepanon tapahtuessa viholliselle syötettävää ns. tykinruokaa, eli ensimmäiset jotka tapetaan.

      Ihmisillä on väärä luulo että siviilipalvelun suorittaneiden ei tarvitse sodan syttyessä ossallistua sotaan, mutta se menee juuri päinvastoin, eli ne ovat ensimmäisiä uhrattavia koska heillä ei ole sotilaskoulutusta ja ovat näin siis armeijalle ja Isänmaallemme arvottomia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      23
      1026
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      968
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      106
      831
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      806
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      612
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      601
    9. 42
      599
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      44
      584
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      576
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      533
    13. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      502
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      498
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      116
      489
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      486
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      464
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    19. 39
      433
    20. Miks oot niin helverin itsepäinen ja tyhmä, että et ymmärrä kuinka pidän susta

      Se satuttaa minua todella paljon.. - naiselle
      Ikävä
      41
      430
    Aihe