...jotka tekevät pro bona- periaatteella eli ilmaiseksi Aasian katastrofin uhrien ja omaisten auttamistyötä!! Harvoin kuulee asianajajista tälläisiä positiivisia asioita. Ja tiedoksi: en ole asianajaja.
Hatunnosto asianajajille...
Blackdog
6287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaikki me ollaan jonkin sortin asianajajia.
Hyvä niin!
Ei ole välttämättä hyvä olla jonkinsortin asianajaja. Asioita kun on niin monenlaisia. Ja kirjoittaja tarkoitti asianajajia ammattikuntana, ei jokaista matti meikäläistä. Jos ei ymmärrä tekstiä, ei kannata kommentoida.
Jos ei tajua mennä aikaisin nukkumaan, ei kannata sotkea sormiaan kauniin kielemme homonyymisiin ilmentymiin.
Kaukana ilmaisesta auttamisesta! Se merkitsee sitä, että me muut asiakkaat maksamme asianajajien palkkiot tsunamiuhrien hyväksi. En halua olla maksamassa muiden -varsinkaan aurinkoturistien -maksuja.ASianjaopalkkiot löytyvät varmasti kuolinpeistä aivan kuten muidenkin kuolinpeistä. Mitä eroa -ei mitään.
Nyt on sitten asianajajaliitto mennyt mukaan tähän jeesusteluun.
Todellakin, jos joku ihminen Suomessa tieliikenteessä menettää perheensä - sanotaan nyt vaikka kuusihenkisestä perheestä jää yksi lapsi eloon tms., niin ei varmasti saada ilmaista tukea asiaan.
Vastatkaa nyt. Mikä ero on siinä jos esimerkkimme kuusihenkiselle perheelle käy em. tavalla Aasiassa tai nelostiellä?
Mielstäni nyt ollaan luomassa todella paljon ennakkotapauksia lakijärjestelmään ja valtion suhtautumiseen. Nämä ennakkotapaukset tulevat poikimaan vielä paljon puhetta ja oikeustapauksia, kun muutkin ns. tavalliset ihmiset ja omaiset tulevat peräämään samanlaisia oikeuksia itselleen näihin vedoten.
Tässä on kyse ison mittaluokan asiasta, ja se on ihan eri tilanne kuin jos sattuu yksittäinen onnettomuus.