Mikä on hintaluokaltaan halvin auto, joka kannattaisi lähteä hakemaan esim. Saksasta? 2000 €? Jos ajattelee että käy muuten vain harjoituksen ja mielenkiinnon vuoksi, niin minkä hintaluokan auto tulisi kuluineen Suomeen samaan hintaan mitä kyseinen auto maksaisi Suomessa?
Halvan auton hakeminen
9
138
Vastaukset
- Lexus251
Vertailemalla Suomen hintoja,matkakulut,mahdolliset yöpymiset,polttoaine,onhan niitä kuluja,mutta jos tekee lomamatkan ja takaisin tullessa tuo auton,niin onko hinnalla väliä?
- halvinauto
Ilmaisenkin auton haku kannattaa, kun tekee sen lomamatkan yhteydessä. Jos siis tarvitsee sitä autoa jonka käy hakemassa.
- kyrpäpää29
Niin niin mutta kun kysymys oli että minkä hintainen auto kannattaa hakea että loma on tacallaan ilmainen, eli auton hinnan erotus on matkakulut yms. Vadtatkaa.
ps. Haistakaa paska !- nimime
Ei tuohon ole olemassa mitään oikeaa vastausta. Se riippuu, että minkälaisen auton ostat sieltä. Hyväkuntoisen ikäisekseen kalliin tai sitten halvalla jonkin raadon jota joudut heti korjaamaan. Joitakin automalleja ei kannata tuoda ollenkaan kun ovat kaikkien kulujen jälkeen kalliimpia kuin Suomesta ostettuina. Lisäksi niitä matkarahoja ei saa ihan heti hyötykäyttöön kun niiden verovalitusten käsittely taitaa kestää jonkin aikaa.
Niin, että haista itse! - weårg0jipwgerg14
nimime kirjoitti:
Ei tuohon ole olemassa mitään oikeaa vastausta. Se riippuu, että minkälaisen auton ostat sieltä. Hyväkuntoisen ikäisekseen kalliin tai sitten halvalla jonkin raadon jota joudut heti korjaamaan. Joitakin automalleja ei kannata tuoda ollenkaan kun ovat kaikkien kulujen jälkeen kalliimpia kuin Suomesta ostettuina. Lisäksi niitä matkarahoja ei saa ihan heti hyötykäyttöön kun niiden verovalitusten käsittely taitaa kestää jonkin aikaa.
Niin, että haista itse!No vittu, perkele vittu.
Sanoj o kannataako !? 1 !??!
muinä mene ostamaan sakasta auton 1!!!1 muttak annattaako!!!
HAisTAKAA pAska Kaikki !!1
ps... pahoittelen ki rjoitus vieheitä ku oon nii perkeleen kännisä!!!
Haistakaa paksa!!! - tähmitähäh
weårg0jipwgerg14 kirjoitti:
No vittu, perkele vittu.
Sanoj o kannataako !? 1 !??!
muinä mene ostamaan sakasta auton 1!!!1 muttak annattaako!!!
HAisTAKAA pAska Kaikki !!1
ps... pahoittelen ki rjoitus vieheitä ku oon nii perkeleen kännisä!!!
Haistakaa paksa!!!Haista ite! No mieti vittu itse. Paljonko voit säästää 2000€ autosta? Häh! Vittu joo! Täh!
No kannattaako mitä?
No ei kannata vittu!
Mitä?
Haista vaikka mikä! - jaipoijpworegjpwoe
tähmitähäh kirjoitti:
Haista ite! No mieti vittu itse. Paljonko voit säästää 2000€ autosta? Häh! Vittu joo! Täh!
No kannattaako mitä?
No ei kannata vittu!
Mitä?
Haista vaikka mikä!Vittu että alkaa vituttaa.
Kannattaako se auto hakea vai ei?
Haistakaa PASKA kaikki!
Vittua - ostarellu.et.palellu
jaipoijpworegjpwoe kirjoitti:
Vittu että alkaa vituttaa.
Kannattaako se auto hakea vai ei?
Haistakaa PASKA kaikki!
VittuaEI KANNATA !!! Suomesta saa tonnilla hyväkuntosia relluja.
http://www.nettiauto.com/renault/megane/8282091
- NäinMulleKävi
No ihan halpaa autoa ei kannata tuoda missään nimessä voitto mielessä, kun pelkät verot ja maksut tekee ison summan. Lisäksi hinta riippuu ajatko auton itse Suomeen vai kuljetutatko jollain liikkeellä, joka perii siitä maksun. Omalle ajalleen ja vaivoilleen jokainen laskee jonkun hinnan, toisille matka on lomaa ja toisille työtä. Joku yöpyy autossa ja toinen neljän tähden hotellissa. Yksi ajaa yhtä päätä Saksan halki suorinta reittiä Suomeen ja toinen lomailee ja katselee maisemia.
Kannattaa selvittää nuo maksut sekä Saksan että Suomen päässä ja laatia budjetti kattaen matkakulut ja auton hankintakulut. Sitten viettää useampi tunti netissä selaillen autoscout.de ja mobile.de sivustoja vertaillen hintoja suomenhintoihin.
Ylimääräisiin yllätyksiin (renkaat, huollot, varusteet) pitää varautua: tuontiautoissa ei tyypillisesti ole nastarenkaita, lohkolämmintä eikä talvihuoltoa tehtynä.
Sitten riippuu, haluatko tuoda itsellesi käyttöauton vai tavoitteletko vain voittoa autokaupoillasi.
Yksi vinkki on mulla antaa: älä tuo sellaista autoa/mallia/merkkiä, joka on harvinainen Suomessa, ellet tiedä, mitä teet. Alkaen tullin veropäätöksestä päätyen varaosiin ja korjauskustannuksiin nuo harvinaisuudet on varsinaisia rahareikiä puhumattakaan siitä, että niistä ei tahdo päästä eroon rahallakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215544- 531615
- 171080
- 68972
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,53967Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom145894- 48888
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle56872Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58838Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.107822