http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/ronkainen_kritisoi_yle_forssa-54306
KOTIMAA
Kansanedustajan mukaan Yle jätti kertomatta turvapaikanhakijoiden astaloista Forssan kahakassa
– Kansalaiset joutuvat edelleen kääntymään sosiaalisen median ja vaihtoehtomedioiden puoleen saadakseen todenmukaista tietoa tapahtuneesta, Jari Ronkainen kirjoittaa kotisivuillaan julkaistussa kannanotossa.
Hän kritisoi erityisesti Yleisradiota.
– Niin kutsuttu ”luotettava media” uutisoi aiheesta yksipuolisesti. Muun muassa Yle ”unohti” mainita turvapaikanhakijoiden käyttämistä astaloista tai aiemmasta kantasuomalaisen pojan pahoinpitelystä, Ronkainen sanoo.
Hän kertoo kirjoituksessaan ”edelliseksi välikohtaukseksi” kuvaamastaan tapauksesta, jossa kaksi ulkomaalaistaustaista henkilöä pahoinpiteli 15-vuotiaan pojan Prisman parkkipaikalla.
– Tapaus on jatkumoa viikkoja jatkuneelle välien kiristymiselle. Miksi edeltävistä tapauksista ei ole tiedotettu ennen kuin tilanne kärjistyi tappeluksi suomalaisten ja turvapaikanhakijoiden välillä, Ronkainen kysyy.
Ronkainen kirjoittaa, että viranomaisten ja median tulee tiedottaa tapahtumista ”mitään pois jättämättä ja hyssyttelemättä”. Muuten vaarana on kansanedustajan mukaan, että tilanne kärjistyy uusiin väkivallantekoihin. Hän toteaa kaikenlaisen väkivallan olevan tuomittavaa.
Ronkainen vihjaa kirjoituksensa lopuksi, etteivät media tai viranomaiset kerro tasapuolisesti turvapaikanhakijoiden ja kantaväestön tekemisistä.
– Herää ajatus, tiedämmekö varmasti kaikkea mitä tapahtuu muillakaan paikkakunnilla, joissa on vastaanottokeskus? Tehdäänkö turvapaikanhakijoiden toimesta vieläkin ikävämpiä asioita? Kantaväestön rötöstelythän tiedetään heti, hän sanoo.
Poliisi tiedotti tiistaina saaneensa ilmoituksen ”useamman kymmenen hengen porukasta, jolla osalla mukanaan ’kättä pidempää’”, joka suuntasi kohti paikallista vastaanottokeskusta Forssassa. Porukka koostui kantasuomalaisista. Suurin osa heistä pakeni poliisipartioiden saavuttua paikalle.
Poliisin alustavan selvityksen mukaan kantaväestöön kuuluvat ja vastaanottokeskuksen asukkaat olivat kohdanneet vastaanottokeskuksen edustalla. Syntyneessä kahakassa arviolta viisi henkilöä sai pieniä vammoja, jotka eivät vaatineet välitöntä sairaanhoitoa.
Lue myös:
”Pakenivat pitseriaan pelätessään forssalaisia” – turvapaikanhakijat kertoivat Ylelle kahakan taustasta
Yle jätti kertomatta turvapaikanhakijoiden astaloi
Forssan.kahakassa
0
107
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1626195Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv882782Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921771Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am341454Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91226- 491005
- 66912
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23908- 21903
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903