Mitä tarkoittaa globalisaatio?

muira

Mistä tässä globalisaatiossa on oikein kyse?
Olen tätä miettinyt pitkään. Olen koittanut keksiä yhdenkin hyvän syyn miksi maailman kansojen pitäisi sekoittua toisiinsa.
Mutten ole löytänyt yhtään oikeaa syytä.

Erilaiset kulttuurit ovat maailman rikkaus ja niistä tulisi pitää kiinni. Mutta mikään kulttuuri ei säily jos ne länsimaistetaan.
Kun väki muuttaa länsimaihin niin kulttuuri amerikkalaistuu ja muuttuu mössöksi. Siis suurimman osan muuttajista. Osa haluaa vaalia omaa kulttuuriaan ja siiinä porukassa terrorismi itää.
Muuttajien lapset ovat täysin juurettomia mikä innostaa ääriajatteluun.
Miksi tämä perusjuurettomuus halutaan aina unohtaa? Seikka on kuitenkin erittäin oleellinen.

Tilanne on jo täysin menetetty muissa pohjoismaissa. Voisiko Suomi olla ensimmäinen järjellisesti ajatteleva maa? Jos ei muuten, niin jäljellä olevan vähäisen, puhtaan ja koskemattoman luonnon takia.

2

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1plus4

      Globalisaatio on politiikkaa enkä halua sekaantua politiikkaan. Yleensä politiikkaan sekaantuneet ovat joutuneet huonolle tielle enkä suosittele sitä kenellekkään suomessa. New World Order on parempi asia. Tämä on uusi maa koska nyt on paljon pakolaisia täällä. Jos seuraat globaalisaatiota niin tänne tulee enemmän pakolaisia ja jos ei niin täällä raiskataan ainakin enemmän tai tehdään ilkivaltaa ja harjoitetaan mustaa bisnestä. New World Order on parempi.

    • Maailmanhallitus

      Globalisaatio = koko maapallo on kourallisen megakorporaatioita ja siten niiden takapirujen hanskassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe