Olen tässä ajatellut alkaa syömään pillereitä, kun on suhde alkanut jo hieman vakiintumaan.
Pillerithän voivat vaikuttaa verenpaineeseen, ja ystäväni lopetti diane novien syömisen kun väitti saaneensa voimakkaita sydänkipuja, jotka loppuivat kun pillerienkin syönti loppui. Kauhistus sanon minä.
Seurataanko verenpainetta mitenkään silloin, kun käyttää pillereitä?
Pillerithän voivat vaikuttaa verenpaineeseen, ja ystäväni lopetti diane novien syömisen kun väitti saaneensa voimakkaita sydänkipuja, jotka loppuivat kun pillerienkin syönti loppui. Kauhistus sanon minä.
Seurataanko verenpainetta mitenkään silloin, kun käyttää pillereitä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Enpä ole kuullut pillereiden aiheuttavan sydänvaivoja. Ettei vain ystäväsi olisi erehtynyt luulemaan lisälyöntejä tai vaikkapa kylkivälilihasten kipuilua tai pistelyä sydänkivuksi? Sydänkipuhan on laaja-alaista ja puristavaa, ei pistävää tai tarkkarajaista.
E-pillereitä ei edes määrätä, jos pyytäjällä on liian korkea verenpaine ja verenpainetta seurataan kyllä aina pillerireseptiä uusittaessa, siis vuoden välein. Ainakin minulla näin on tehty.
Korkea verenpaine muuten harvemmin aiheuttaa mitään sydänkipuja saati sitten muitakaan oireita. Paine saa olla todella korkea, kun silmä- ja päänalueen oireita alkaan esiintyä - jos esiintyy lainkaan.
Hei! Mullakin tuli edellisistä e-pillereistä (Meliane) vähäistä sydänkipua, mut se lopppui kun lopetin ne. Nykyisten aikana ei ole ollut mitään sellaista. Ja siihen verenpaine kysymykseen, että kyllä sitä seurataan
e-pillereiden syönnin aikana. Joka vuosi pitää käydä tarkastuksessa, jossa ne mittaa verenpaineen.