sähköt poikki jo 3 tuntia!!!

mikä perkules on kun ei saada sähköjä kytkettyä, palaako asentajat vasta maanantaina töihin vai mikä maksaa???!!!!
3150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Juuri näin. Kyllä sitä on ennenkin pärjätty päreitä poltellen.

Äänestä

Ennen oli paremmin kun oli Jyllinkosken sähkö..

Äänestä

Suomi on takapajula, kannatti antaa nämä työt Carunalle, nyt maksetaan hintaa. Sakkoja pitäisi antaa ja paljon jokaisesta menetetystä tunnista.Lidlin kaltainen kauppa tykkää... voitte olla varma, ettei saksalaiset katso tätä sormien läpi!!!!!!!!!!

Äänestä

Kun vaan I Padissani virta kestää .
Ei hätää vielä , odottakaa ny 5 tuntia vielä .

Äänestä

Ei kannata hosua, kun näyttäisi että siellä on 110 kilovoltin siirtolinjat poikki ja niiden korjaaminen kestää.
Edelleenkin on toista tuhatta taloutta ilman sähköä, koska noin suurille alueille ei voida syöttää sähköä muuta kautta, joten varautukaa viettämään romanttinen lauantai-ilta kynttilänvalossa. ⚡️ ⚡️ ⚡️
http://www.xn--shkkatkokartta-5hb40a.fi/#/kunnat

Äänestä
  • sun kommentteja ei kaivata mihinkään asiaan. mee pois internetistä

    Äänestä

  • Mene itse pois internetistä, sinulla ei ole koskaan mitään sellaista asiaa jonka voisi sanoa selvinpäin julkisesti.
    Kuljet vain perässäni räksyttämässä samaa lorua.

    Sähköyhtiöllä on korvausvelvollisuus sulaneista pakasteista jos tapaus mahtuu sähkömarkkinalain puitteisiin.
    Jos sähköyhtiö ei korvaa, niin laaja kotivakuutus korvaa.

    Myös suppea kotivakuutus saattaa korvata myrskyvahingoista aiheutuneet sulamiset. Tämä riippuu yhtiöstä ja saattaa olla vähän tapauskohtainenkin. Ainakin kannattaa kysyä.

    Jos pakastinta ei auo ja se on täynnä (kuten usein on) sen sulaminen nolla-asteiseksi kestää päiviä. Asiaa voi auttaa peittämällä sen paksulla täkillä.

    Kun ruoat ovat lämpenemässä plus asteiden puolelle, ne täytyy syödä tai heittää pois.

    Lähelle nollaa nouseva lämpötila heikentää ruoan laatua uudelleen pakastettaessa, joten sopii toivoa, että viimeisetkin saavat sähkönsä pian.

    Äänestä

  • Mamut ne on katkoneet. Ensimmäinen suurempi terroriteko ja jatkoa seuraa.

    Äänestä

Kuka korvaa, jos lihat pilaantuu jääkaapissa?
Sähkönhintaa nostetaan, mutta sen eteen näköjään ei tehdä mitään

Äänestä
  • Caruna korvaa kaiken. Toivottavasti joku haastaa tuon lafkan oikeuteen.

    Äänestä

  • Hankiikka agrikaatti...sillä saa jääkaapin kylmäksi ja valoa torppaan...kätehä tälläisissä tilanteissa...

    Äänestä

  • Hjhkijjilnklkl kirjoitti:

    Hankiikka agrikaatti...sillä saa jääkaapin kylmäksi ja valoa torppaan...kätehä tälläisissä tilanteissa...

    Onpa tosi kätevä kun bensa asematkin oli pimeinä, milläs maksat kun ei koko bensa asemasta toimi mikään osa.

    Äänestä

Ei siellä sentään koko kauhajoki ole pimeänä........voin vuokrata agrikaatin jos pakastimen sulaminen huolettaa. 110€/vuorokausi.

Äänestä

no toimmiihan se ainakin netti.... "akun" keston mukaan... !!! :)

Äänestä

Olis nyt edes viikon poikki...

Äänestä

Netti siellä näköjään ainakin toimii mutta huom...kännykkätukiasemissa vara akusto kestää vain muutaman tunnin ja sitten kännykätkin mykistyy kauhajoella..

Äänestä

Onneksi itellä aurinkosähkö rinnalla. Valoa kyllä piisaa.

Äänestä

Eikös näissä sähkötolpissa lukenut, että miten luotettava sähkö on, kun se kallistui. Siihen vedottiin.
Mun elämän aikana ei viä tällästä mokaa ole ollut.
Toivon että Caruna korvaus jokaiselle kuukauden ilmaiset sähkön, jolla se pois on ollut. Tieten täysin turhaa mikään

Äänestä
  • jopa bensa asemat mykkinä. korvaukset nousee kymmeniin satoihin miljooniin euroihin!! HYVÄ CARUNA!!!

    Äänestä

  • Jep..ei saa edes sinne agrittaattiin bensaa jos sattui sellaisen omistamaan

    Äänestä

  • Lllujöliu kirjoitti:

    Jep..ei saa edes sinne agrittaattiin bensaa jos sattui sellaisen omistamaan

    Sähköverkon toimimattomuus heijastuu kaikkeen joka sektorilla,Caruna on ollut alusta asti katasrofi ja nyt osui paska tuulettimeen. Suomi saadaan puhaltamalla kumoon, kirjaimellisesti.Ihan kuin siitä kirjasta, kolme pientä porsasta. Eikä tarvita edes isoa pahaa sutta.

    Äänestä

  • Luulisi, että tuulivoimaloista saataisiin nyt sähköä enemmän kuin tarpeeksi kun on kunnon puhuri.

    Äänestä

Täällä yli 6 tuntia sähköt poikki. Kyllä näillä siirtomaksuhinnoilla luulisi saavan enempi porukkaa töihin. Ai nii, joutuu maksamaan viikonloppulisät ja ei jää johdon palkkoihin enää bonusrahaa. Mikä on muuttunut vanhoista hyvistä ajoista jolloin pitkät sähkökatkot olivat harvinaisia.No isoherrojen bonukset ja muhkeat palkat ja kenttäporukan työvoiman pienuus.

Äänestä
  • Ilmastonmuutos on tehnyt myrskyistä rajumpia. Kaapeleita kaivetaan maahan koko ajan, mutta se on kallista.
    Korkeajännitelinjojen korjaajia ei ole tungokseksi asti, koska tavan sähkömiehen pätevyys ei riitä, eli ei voi mitään.
    Pyysivät Ruotsiinkin Suomesta sähkömiehiä, kun siellä oli iso myrsky.

    Äänestä

  • No saatana oli niitä myrskyjä ihan samanlailla ennenkin mutta oli työvoimaa korjaamaan, nyt on vain pomoja jotka ei persettään toimistotuolista paljon nosta.

    Äänestä

  • tuo oli hyvin sanottu!!!

    Äänestä

  • raaka-totuus kirjoitti:

    No saatana oli niitä myrskyjä ihan samanlailla ennenkin mutta oli työvoimaa korjaamaan, nyt on vain pomoja jotka ei persettään toimistotuolista paljon nosta.

    Nyt on tarkastajan tarkastajat ja uudet standardit. SFS6001 määrittelee hyvin tarkasti, että kuka ja miten saa tehdä ja tällaiselle työlle täytyy hakea erikseen työlupa.
    Nämä pomot eivät välltämättä tiedä itse asennustyöstä juuri mitään.
    Keskijännitteiselle 20 000 voltin linjalle vaaditaan sähköalan diplomi-insinöörin koulutus, että saa edes koskea linjaan.

    110:n kilovoltin linjan vian paikallistaminenkin voi olla hyvin aikaa vievää ja korjaaminen varsin vaativaa, puhumattakaan 400:n kilovoltin linjasta. Sellaisen viasta tässä tosin tuskin oli kyse.

    Enää näitä linjoja ei mennä vain korjaamaan, vaan se vaatii melkoisesti byrokratiaa, että kaikki tapahtuu lupaehtojen mukaisesti.
    Olisi nimittäin aika kurjaa, jos sähköyhtiöltä menisi oikeus myydä sähköä. Jos ryssit, se on kerrasta poikki.

    Tästä saa aavistuksen SFS6001 standardin sisällöstä;
    http://www.sfs.fi/sahko2015

    Äänestä

Niinpä....vanhaan hyvään aikaan tässä joka kunnassa oli sähköyhtiön toimipiste josta hoidettiin toimialueen huoltotoimet pääsääntöisesti...

Nyt lähin toimipiste lienee jossain vaasassa

Äänestä
  • kehitysyhteiskunnassa asioita keskitetään...paljon meitä kauhajokisia koskevis asioita päätetään Brysselissä.

    Äänestä

  • Tämä ei mitään kehitystä ole vaan taantumista. EU on syöpä

    Äänestä

Joko kauhajoelle tuli sähköt? Aloittaja vaikutti vähän hätäiseltä reaktiossaan mutta näitä joka kylälle tusina mahtuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi_keles kirjoitti:

mikä perkules on kun ei saada sähköjä kytkettyä, palaako asentajat vasta maanantaina töihin vai mikä maksaa???!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu