Toivottavasti Anttilan paikalle tulee

joku TODELLA edullisia tuotteita myyvä tavaratalo!
Löytötavaratalokin on josain Lielahden hevonkuusessa joten vois siirtyä keskustaan. Tokmannikin vois laajentaa siihen, ja lisätä myyntivalikoimaansa. Yx vaihtoehto olis että siihen tulis Vesa Keskisen haaraliike:)
Vain edullisia tuotteita myyvät liikkeet kannattavat. Se on jo niin nähty. Sieltä ostetaan mistä halvimmalla saadaan, siis....
760
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Liian kallis vuokrapaikka näille liikkeille.Sitäpaitsi kukas keskustassa enää asuu, pieni joukko ihmisiä,mieti miksi Anttila meni nurin,.siellä ei enää käynyt kukaan.Tampereen keskusta ikääntyy,siellä asuu enää vanhoja ihmisiä enemmistönä,tarpeet puolikas maitoa ja jotain muuta pientä.Hipstereitä yhteisasunnoissa,(poikani)löytävät monesti ruokansa kauppojen roskalaatikoista.osoite on Hämeenkatu
numeroahan en kerro.Vielä sekin,että äitini kuoli ja Lapintiellä makaa
tyhjä asunto käyttämättömänä.

Äänestä
  • Tampereen keskustasta tulee ns. vanha kaupunki, niin kuin on käynyt niin monille muillekin paikkakunnille, kun niille tulee ikää hieman enemmän. Ja tulee uudet alueet ja uusi keskusta. Ja sitä kautta, kun alue elävöityy ja vähitellen kehittyy niihin orgaanisiin muotoihinsa, jotka voivat olla olemassa, niin siitä tulee paitsi paikallisten, niin myös vierailijoiden oiva turistialue ja kaupunkilaisten olohuone. Jossa voi viettää aikaansa kaupunginomaisissa olosuhteissa. Nykymeno on kieltämättä ollut hieman aneemista, kun asioita ajatellaan pelkästään henkilöautojen kannalta, vaikka niiden parkkitilaongelmat on ratkaistu monin eri keinoin. Vaikka autoilijoiden toiminnallisen sujuvuuden kannalta onkin tulevaisuudessa tärkeintä, että Kannen ja Areenan lisäparkkitilaa rakennetaan riittävästi. Koska esim Areenan tapatumien johdosta asiakamäärät nousevat kuitenkin huimasti siitä, mitä Tampereen keskustassa ollaan totuttu perinteisesti ajattelemaan.
    Mutta vähitellen, ihmiset alkavat itse ymmärtää mikä on parasta. Ja sitten ollaankin yht`äkkiä iloisia ja onnellisia siitä että valittu kehityssuunta on vihdoin toteutunut. Ja kaupunkilaisilla on paitsi kauan kaivattu oma olohuoneensa aktiviteetteineen. Niin myös niin muodoin uusi keskusta uuden ajan palveluineen. Sekä koteja ihmisille, joissa asua. Ja struktuuri, josta Tampere voidaan vihdoin tunnistaa maailmallakin. Ja jota tullaan katsomaan ja viettämään aikaa paikkakunnan palveluita käyttäen.

    Äänestä

  • JärkiPäätös kirjoitti:

    Tampereen keskustasta tulee ns. vanha kaupunki, niin kuin on käynyt niin monille muillekin paikkakunnille, kun niille tulee ikää hieman enemmän. Ja tulee uudet alueet ja uusi keskusta. Ja sitä kautta, kun alue elävöityy ja vähitellen kehittyy niihin orgaanisiin muotoihinsa, jotka voivat olla olemassa, niin siitä tulee paitsi paikallisten, niin myös vierailijoiden oiva turistialue ja kaupunkilaisten olohuone. Jossa voi viettää aikaansa kaupunginomaisissa olosuhteissa. Nykymeno on kieltämättä ollut hieman aneemista, kun asioita ajatellaan pelkästään henkilöautojen kannalta, vaikka niiden parkkitilaongelmat on ratkaistu monin eri keinoin. Vaikka autoilijoiden toiminnallisen sujuvuuden kannalta onkin tulevaisuudessa tärkeintä, että Kannen ja Areenan lisäparkkitilaa rakennetaan riittävästi. Koska esim Areenan tapatumien johdosta asiakamäärät nousevat kuitenkin huimasti siitä, mitä Tampereen keskustassa ollaan totuttu perinteisesti ajattelemaan.
    Mutta vähitellen, ihmiset alkavat itse ymmärtää mikä on parasta. Ja sitten ollaankin yht`äkkiä iloisia ja onnellisia siitä että valittu kehityssuunta on vihdoin toteutunut. Ja kaupunkilaisilla on paitsi kauan kaivattu oma olohuoneensa aktiviteetteineen. Niin myös niin muodoin uusi keskusta uuden ajan palveluineen. Sekä koteja ihmisille, joissa asua. Ja struktuuri, josta Tampere voidaan vihdoin tunnistaa maailmallakin. Ja jota tullaan katsomaan ja viettämään aikaa paikkakunnan palveluita käyttäen.

    En taaskaan jaksanut lukea oksennustasi. Tuskin kukaan muukaan...

    Äänestä

City kirppis ja sisäilma pop-up tori elävöittämään Kuninkaankatua.

Äänestä

Olen edelleen bordellin kannalla. Poikkeusluvalla tietysti

Äänestä

Kunhan toi Sipilän hallitus saa tahtonsa läpi, niin täällä Tampereella(kin) aletaan tarvitsee kauppoja, jotka antavat tavaroita ihan ilmatteeks.
Rahat tulevat ja menevät, mutta köyhyys on ikuista.

Äänestä

Eikös tuohon tule joku insinööritoimisto tms.? Tilat omistaa Finnpark. Anttilan ruokaosastosta ei ole tietoa.

Ja mitä tulee keskustaan, niin kyllähän sinne rakennetaan koko ajan uutta ja myös nuorisoa muuttaa, mutta kuka haluaa enää asua keskustassaa? Siellä pyörii enimmäkseen juoppoja, nistejä ja kerjäläisiä sekoilemassa.

Uusiin ökytaloihin eteläpuistoon jne. muuttaa sitten jotain kokoomuslaisia, kun ei muilla ole varaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anttilan.seuraaja kirjoitti:

joku TODELLA edullisia tuotteita myyvä tavaratalo!
Löytötavaratalokin on josain Lielahden hevonkuusessa joten vois siirtyä keskustaan. Tokmannikin vois laajentaa siihen, ja lisätä myyntivalikoimaansa. Yx vaihtoehto olis että siihen tulis Vesa Keskisen haaraliike:)
Vain edullisia tuotteita myyvät liikkeet kannattavat. Se on jo niin nähty. Sieltä ostetaan mistä halvimmalla saadaan, siis....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu