på forumet !Har någon varit på språkkurs i sommar ?Någon av "skolflickorna " ?
Sidu bara,nu har vi riktigt fått ENGELSKA här
nusnobbasdet
1563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Englanti on kyykytyksen kieli, etkö tätä tiennyt?
Nu vet jag,Tala hade väl i sitt inlägg rubriken på engelska.
Förstås är det onödigt med finska också,alla kan ju engelska.Mycket enklare med engelska.
Tänk så fint att få snobba med att man behärskar engelska.
Tänk så fint att få snobba med att man behärskar svenska.
utom att det var bara nästan rätt. Syns, att skribenten är något mellan isolatfenno och finne.
Nej! Det måste ha varit någon utlänning eller invandrare som skrivit på engelska om snobby Swedish-speaking finns! Sedan har någon annan svarat på engelska för att informera utlänningen/invandraren om tillståndet i Finland. Det börjar bli en internationell sida här på forumet! Tänk om utlänningarna blir varse om all bråk på sidan, vad skulle det ge för bild av oss? Usch ja!
Kannattaa alkaa opettaa hyvissä ajoin tälle ulkomaalaiselle palstan avainsanastoa, että hän ymmärtää mistä puhutaan ja osaa itsekin sanoja käyttää.
Tja,det ger väl en ganska realistisk bild av Finland.
"Nej! Det måste ha varit någon utlänning eller invandrare som skrivit på engelska om snobby Swedish-speaking finns!"
Bra försök, men genomskådad. Typiska fennomissar.
Jag tror nog att det är en migrant! Det ser man på grammatiken och satsuppbyggnaden! Det är nog inte fennoengelska i den artikeln
Någon som är fullständigt integrerad och lärt sig det viktigaste : skäll på den svenskspråkiga befolkningen så blir du älskad.
Kimi Räikkönen, SPA.
Vi skall väl unna dem att ha litet söndagskul.
Föralldel.