mitä täällä muut ateistit sanovat sellaisesta kun suvulla on ollut hautausmaalla sukuhauta, johon on haudattu ensin isäpuoleni veli hyvin varhain lapsuudessaan, kummatkin heidän vanhemmat ja isäpuolenikin kuoli 1-2 vuotta sitten ja nyt ainoa jälkellä oleva isäpuoleni sisko sanoo, ettei aio maksaa yhtään mitään haudan hoitamisesta tai uudesta hautakivestä vaan on vastannut siihen, että tehkää mitä lystäätte ja on ollut muutenkin hyvin kohtuuton äitiäni ja sikoani kohtaan!
Mielestäni haudan ylläpito kuuluu suvulle tai siitä lähimmäiselle elossa olevalle, joilla on haudassa omia vanhempia tai veljiä eikä sukuhaudan perustajan miniän (=äitini) tai sisarpuoleni asiaksi tule sitä laittaa kuin ehkä osaksi.
Suku on pahin ja ihminen on toiselle susi niinhän sitä sanotaan.
Minulla on isäni äidin sukuhauta Kalevankankaan hautausmaalla (perustettu jo 1800-luvun lopulla). Ei minua olla vielä pyydetty sitä osakseni hoitamaan sillä sukuhaarasta isoäitini elää vielä. Olen kuitenkin sukulaisilleni tehnyt tiettäväksi, että voin siitä haudan hoidosta osani maksaa, jos on tarvetta.
Perillinen ei hoida velvoitettaan -sukuhauta!
13
456
Vastaukset
- hyviä.kysymyksiä
Ei oikein uskalla ottaa kantaa perheen sisäisiin asioihin, mutta pitäisi kyllä hoitaa.
Mutta entä jos ei ole rahaa? Mitä niille haudoille sitten tapahtuu?- nbgf12345678
Jos hautaa ei hoideta, se otetaan pois ja annetaan sellaiselle, joka sitoutuu hoitamaan.
Haudanhoitomaksu on järkyttävän kallista suhteessa siihen mitä palveluun kuuluu nbgf12345678 kirjoitti:
Jos hautaa ei hoideta, se otetaan pois ja annetaan sellaiselle, joka sitoutuu hoitamaan.
Haudanhoitomaksu on järkyttävän kallista suhteessa siihen mitä palveluun kuuluu»Jos hautaa ei hoideta, se otetaan pois ja annetaan sellaiselle, joka sitoutuu hoitamaan.»
Selventäisitköhän tuota?
Ottamatta itsekään varsinaisiin perheasioihin kantaa tämän enempää...
Hautojen hoidon määräytymisestä omaisten kesken voi tietysti esittää erilaisia mielipiteitä erilaisine perusteluineen, mutta käsittääkseni ainakaan laki ei taida velvoittaa ketään hoitamaan hautoja - sikäli kun sillä tarkoitetaan esim. nurmen, istutusten tai muistomerkin hoitoa. Omaista siis velvoittaa vain hänen omatuntonsa. Jos kukaan omainen tai kukaan muukaan ei ota haudan hoitoa miltään osin vastuulleen, niin asialle ei vain voi mitään.- bad.boy
Meidän suvussa päädyttiin siihen, että tästä lähin kaikki vainajat tuhkataan. Meillä ei tosin ole ollutkaan sukuhautaa, Vainaja säilyy muistoissa ja valokuvissa. Maan povessahan lepää vain ihmisen kuori.
- Frans_2
"Jos kukaan omainen tai kukaan muukaan ei ota haudan hoitoa miltään osin vastuulleen, niin asialle ei vain voi mitään."
Näin ollen seurakunnalla on oikeus peruuttaa hautapaikkaoikeus ja esim. poistaa mahdolliset muistomerkit mutta ei kuitenkaan myydä ko. paikkaa uudelleen ennenkuin viimeisimmästä (arkku)hautauksesta on kulunut 20 - 25 vuotta. Frans_2 kirjoitti:
"Jos kukaan omainen tai kukaan muukaan ei ota haudan hoitoa miltään osin vastuulleen, niin asialle ei vain voi mitään."
Näin ollen seurakunnalla on oikeus peruuttaa hautapaikkaoikeus ja esim. poistaa mahdolliset muistomerkit mutta ei kuitenkaan myydä ko. paikkaa uudelleen ennenkuin viimeisimmästä (arkku)hautauksesta on kulunut 20 - 25 vuotta.Arvelinkin, että tässä on nyt sekoitettu keskenään hautapaikkaoikeus ja haudan hoito. Hautausmailla ja hautaustoimeen muutoinkin hieman yhteydessä työskennelleenä tiedän kyllä tämän n. 25 v -jutun. Siitä kuitenkaan ei mielestäni ole kyse silloin, kun puhutaan "haudan hoidosta". Haudan hoidolla miellän sen, että haudan päällinen nurmikko leikataan sekä istutukset hoidetaan ja tarpeen mukaan uusitaan sopimuksen mukaisesti. Muistaakseni muistomerkin (kuten yleensä hautakiven) hoito taitaa olla kategorisesti omaisten vastuulla. Haudan hoitoa siis ei ole hautapaikkaoikeuteen liittyvät toimenpiteet, kuten esim. se, että haudasta poistetaan edellisten vainajien jäänteitä kun kuoppaa kaivetaan uusia hautauksia varten.
Ei tuollaisella lähiomaisella voi olla mitään omatuntoa, mikäli ei halua osallistua millään tavalla esimerkiksi sovitulla osuudella haudan hoitokustannuksiin vaan laittaa sen kälynsä ja veljensä tyttären maksettavaksi, vaikka hautaan on haudattu hänen vanhemmat ja kummatkin veljet?
- cxz1
Mitä sitä jotain tuhkakasaa hyysäämään?
Onko siinä sitten suurta eroa jos maassa on vainajasta vain luut jäljellä?
Hautojen pitkäaikainen hoito on vain vanha perinne joka on jatkunut, koska se on vanha perinne...
Tuhka on tuhkaa, luu on luuta.
Oleellisesti tärkeimpi on tallella: muistot.
Eikä niitten haalistumista tarvitse surra.
"Kun olen kuollut
itke minua hiukan
Ajattele minua joskus
mutta älä liikaa
Nyt ja aina muista minut
sellaisena kuin olin
Joskus muisteloissa on mieltä
mutta ei pitkään
Jätä minut rauhaan
niin minäkin jätän sinut
ja kun elät
kiinnitä ajatuksesi eläviin." - Epäjumalienkieltäjä
Hauta on tärkeä niille, jotka haluavat haudalla muistella vainajia. Hauta on siis eläville - kuolleet eivät tarvitse enää mitään. Minusta hän/he, jotka haluavat haudan säilyttää ovat kai oikeimmat huolehtimaan haudan säilyttämisestä.
- Miniä.vain
Vainajia on muistettu ja kaivattu kivikaudesta asti. Esipolvien kunnioitus on monille itsestään selvä asia.
Kaikkia ei kiinnosta, ja jos ei, niin mitään velvollisuutta haudan hoitamiseen ei ole kenelläkään. Suku sopii keskenään, tai jättää kesannolle. Omalla kohdallani totean, että hoidan mieheni suvun 4 hautaa, mutta monta sataa vuotta samalla paikkakunnalla eläneellä suvulla on paljon muitakin hautoja, eikä yksikään niistä ole hoidettu. Ilmeisesti seurakunta kuitenkin kunnioittaa perinteitä, eikä vaadi omaisia poistamaan kallistuneita kiviä ja repimään horsmia. Minä en jaksa myöskään enempää. Miehen omaiset eivät välitä. Oman sukuni haudat ovat seurakunnan hoidossa jokakesäistä maksua vastaan.
Kauniisti hoidetulla hautausmaalla mieheni suvun haudat erottautuvat hyvin heinikoineen ja ränsistyneine juhannusruusuineen. Heidän häpeänsä.Kallistuneista kivistä ilmoitetaan kyllä laittamalla haudalle kehoitus korjata asia. Näin ainakin haudalla vierailevat omaiset voivat saada viestin. Sitä en tiedä, otetaanko asian tiimoilta keneenkään muutoin yhteyttä. Mikäli kivi on niin kallellaan, että se on vaarallinen, se kaadetaan - tämä varmaan on kauhistus jollekin, joka ei ole ajatellut asiaa siltä kannalta, että kallistunut kivi on turvallisuusriski hautausmaan työntekijöille sekä haudalla vieraileville omaisille.
- fda
Eivät olleet väleissä isäpuolesi ja tämän sisko? No, eipä ne kuolleet sukulaiset siellä haudassa asu. Minusta parempi kun kunnioittaa näiden muistoa omalla tavallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063270Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391650Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971503- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55862