Mosse Elite oli parempi automalli kuin VW Kupla

ihmettelen10

mutta paljon vähemmän valmistettu, jostain syystä.

10

525

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eniten_teille_levinny

      Menneisyydelle ei paljoa enää voi. Katseemme kohdistuu siksi nykyiseen Skoda Octavia malliin josta on tulossa vauhdilla kansanauto.

      • ymmärryshoi

        Ei mikään nykyauto ole itäauto, joten kohdista se katseesi vain sinne menneisyyteen, jos siitäkään mitään ymmärrät.


      • hoboro.stalina
        ymmärryshoi kirjoitti:

        Ei mikään nykyauto ole itäauto, joten kohdista se katseesi vain sinne menneisyyteen, jos siitäkään mitään ymmärrät.

        Skoda on itäauto. Tsekkoslovakian alue kuuluu YK:N mukaan itäeurooppaan siinä missä Transnistria ja Georgiakin.


      • Itäeurooppaa
        hoboro.stalina kirjoitti:

        Skoda on itäauto. Tsekkoslovakian alue kuuluu YK:N mukaan itäeurooppaan siinä missä Transnistria ja Georgiakin.

        Kuten myös mossen syntysija eli Moskova...


    • molempiaollut

      Olihan Moskvista Elite teoriassa paljon parempi, kuin VW Kupla, mutta käytännössä tilanne oli ihan toista. Moskvista Elite ei kestänyt ja oli karkea työtä. Tosin VW Kuplankin Jugoslaviassa Sarajevossa valmistetut autot oli huonompia ja myöhemmät meille tuodut VW Caddyt samaisesta tehtaasta huonompia.
      Oli se Moskvista Elite ihan oikeasti huono auto, ei niitä sen vuoksi juuri enään haikaile, mutta oman aikansa luomus.

    • hyväparempiparas

      Kuten huomaat, kumpaakaan ei enää valmisteta, joten miten niitä kannatta vertaillä tänä päivänä. Kumpikaan ei ole kestänyt aikaa, joten ei ne nyt niin häävejä olleet, tosin toista noista valmistetiin 15miljoonaa, toista ei, mietipä miksi.

      • olise_Mosse_huono

        Kyllä Volkswagen kupla on kestänyt aikaa paljon paremmin, kuin Moskvisti Elite. Volkkarin moottori on vieläkin haluttu ja käytetty voimanlähde monissa härpäkkeissä (mm. experimental lentokoneissa) ja jokkisautoissakin vielä käytössä.
        Nuo "kaviaari-mosset" meni aika nopeasti paaliin, kun ne kaviaarit oli syöty sieltä hanskalokerosta. Eikä Mossella ajellut, kuin ihan pakosta jotkut, kun muuta ei saannut silloin tuontisäännöstelyn aikaan ja eikä sitä tilannetta sitten Moskvisti Elite juuri korjannut vaikka autojen tuonti oli jo vapautettu. Enempi oli kommareilla ja muilla vasureilla noita Eliteä. Toki oli niitäkin, jotka osti vaan hinnan perusteella taikka voitti bingossa uuden Eliten. Tuttu kaveri voitti bingossa Moskvisti Eliten, niin se voitto oli tehty sellaiseksi, jos ei huolinut sitä Mossea, ei saannut kuin mitättömän pienen ostokupongin silloiseen E-Kaupaan. Kaveri otti Mossen ja ajoi sillä sen pakollisen ajan, että sai myydä verovapaasti sen Mossen pois.


    • ytrrygljökjölkj

      Mosse on niitä harvoja autoja joista kone loppui TM kestotestin aikana (meni myös pari perää ja muutama sivullinen pienempiä osia).

      • Pikkupajotus

        Naapuri teki koneremontin joka touko-kesäkuussa, ennen kesälomareissua...


      • jooenkaipaamossea

        Oli se Mosse ihan oikeesti huono auto. Niitä koneremotteja tekivät, jos ei muuta, niin pakoventtiilit paloivat siitä pienemmästä moottorista vielä Elitessäkin. Se isompi 1500 kuutioinen Bemarin moottorin näköinen kesti paremmin. Selkäreppu-Mossen "Stalin-Mosse" moottori oli sivuventtiileillä ja se vasta huono olikin, vähänkin kovempaa jos ajoit, niin paloi venttiilit. Ei juuri voinnut yli 70km/h ajella!

        Minäkin vaihdoin Mosseeni 1,3 litran koneen tilalle sen isomman 1,5 litran koneen, ei vaan ollut mitenkään helppo homma, vaikka niin luulisi. Monenlaista sovitinta sai tehdä, että sai käymään se moottorin sinne pellin alle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1583
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      956
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      303
      841
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      602
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe