Ylinopeudet alkoivat pienetä viime
syksynä, kun rikesakko kallistui
140-200 euroon 70-115 eurosta.
Poliisissa mietitäänkin
rikesakkokynnyksen alentamista 1-2
kilometrillä nykyisestä 8:sta.
Rikesakko on aina hyvä asia ja toivottavasti tuo rikesakkokynnyksen alentamista 1-2 kilometrillä nykyisestä 8:sta toteutuisi.
syksynä, kun rikesakko kallistui
140-200 euroon 70-115 eurosta.
Poliisissa mietitäänkin
rikesakkokynnyksen alentamista 1-2
kilometrillä nykyisestä 8:sta.
Rikesakko on aina hyvä asia ja toivottavasti tuo rikesakkokynnyksen alentamista 1-2 kilometrillä nykyisestä 8:sta toteutuisi.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kannatan! raja voisi olla vaikkapa 5km/h
5-15km/h ylinopeus toisi vaikkapa 40€ rikesakon... Ja jos omistaja ei kerro kuka autolla ajoi kameratolppaan, saisi omistaja 40€ rikesakon
Rikesakkoahan kaavaillaan korotettavan 345 euroon, on mielestäni todella kohtuullista. Sitä menee 3 kertaa lievää ylinopeutta ja sakkoa tulee päälle 1000 euroa ja kortti lähtee hyllylle kaupan päälle. Kyllä tämä elämä täällä Suomen byrokratisessa paskavallassa on mukavaa!
Rikesakko voitais saman tien korottaa vaikka 100 000 €:oon. Saisi valtio riittävästi tuloja. Useimmat jäisivät velkavankeuteen loppuiäkseen. Mut ei se mitää, tärkeintä Suomessa on, että valtio kerää rahat mahdollisimman tarkasti kansalaisiltaan.
Miksi poliisit vittu ei mieti rikesakon alentamista 0- 10 km/h.
Ja ylinopeussakon alentamista 0-75 Euroa.
Pieniä ovat murheet nykyisin. Luin erään liikenneyhtiön historiikista kuljettajasta, joka sai 60-luvulla sakon ajettuaan 40 km/h rajoituksella ylinopeutta, mitatun nopeuden ollessa 42,7 km/h. Sen aikaisilla välineillä.
Minäkin katsoin ohjelmaa "pilanpäiten" youtubesta, parin vuoden takaisinen jakso jossa poliisi koittaa sakottaa 6km/h ylinopedesta...
Mitä nyt suomessa voi tulla käräjäkeikka 8km/h ylinopedesta
Kyllä 6 km/h ylinopeudesta voi saada rikesakon, ei siinä ole mitään ihmeellistä.
Totta, poliisi voi sakottaa mistä tahansa .) Se o toinen tarina minkä oikeus vahvistaa
60 luvulla ei missään ollut 40km nopeusrajoitusta.Eikä ollut nopeusrajoituksia.Pirssila sai päästellä niin paljon kuin koneesta löytyi.
No+eikös+sitä+raja+päinvastoin+tulisi+nostaa+1-2+%+kun+kansalaiset+ovat+kerran+ruvenneet+kuuliaisemmin+noudattamaan+nopeusrajoituksia?+Se+se+oli+muitaakseni+perustelu+sakkojen+nostolle+että+liikenneturvallisuus+paranee.+Ei+sillä+ollut+mitään+tekemistä+valtion+kassaan+rahan+nyhtämisellä+sakkojen+korotuksilla.+Tai+lieneekö+hallitus+jälleen+kerran+valehdellut.
Minulla+on+ehdotus+vielä+tehkokkaampaan+nyhtämiseen.+Suurissa+kaupungeissa+kun+ruuka-aikoina+keskustan+risteyksissä+jalankulkijoilla+on+tapana+kävellä+sankoin+joukoin+päin+punaista,+niin+poliisi+pysäyttää+ne+kaikki,+vaikkapa+uhkaamalla+pampulla+tai+pipurikaasulla+ja+pakottaa+jonoon.++Sitten+jokaisen+henkilönajokortti+scannataan+ja+pannaa+rikesakko+postissa+perään,+jos+ei+ole+papereita+nii+siitä+sitten+kamarin+kautta+ja+lisäksu+perseesen,+melko+reilua+vai+mitä
EIEIEIEIEIEIEIIIIIII!!!!!
Aloittaja ei voi olla tosissaan kannattaessaan valtion suoranaista ihmisten kuppaamista ja kyttäämistä! Eikö sinulla ole pienintäkään kunnioitusta omaa vapauttasi kohtaan valtiosta, vaan olet valtiota varten vai oletko tyhmä, vai yksinkertaisesti jo niin aivopesty, että et enää tiedä missä menee rajat? Aivan käsittämätöntä, miten suomi on pullollaan ihmisiä, jotka kannattavat sellaisia käytänteitä ja holhoamismenetelmiä, joita ei siedettäisi hetkeäkään länsi-euroopan maissa. Suomessa ihmiset ovat ikäänkuin valtiota varten. Muualla valtio ihmisiä varten.
rikesakkoja tarvii maksaa...vanhenee vuodessa
Rikesakko vanhenee kahdessa vuodessa.
Toki jos et tiedoksiantopyynnöistä huolimatta nouda sakkoa vuoden kuluessa ylinopeudesta, niin silloin tapaus raukeaa
Mutta aiheuttaa ilmeisesti luottohäiriömerkinnän?
"Toki jos et tiedoksiantopyynnöistä huolimatta nouda sakkoa vuoden kuluessa ylinopeudesta, niin silloin tapaus raukeaa "
Itselleni on kyllä kaikki rikesakot tulleet kotiin muun postin joukossa, ilman mitään tiedoksiantopyyntöjä.
Johan sanoin että EKANA postiin tulee "ehdollinen rikesakko" jota tulee vastustaa kuukauden kuluessa poliisille, vaikkapa sähköpostitse
Sitten vasta alkaa tulemaan kutsuja noutaa se "virallinen sakko"
Sakot voi yksinkertaisesti jättää maksamatta.
Noin voi tehdä pers'aukinen sossun elätti, mutta ei tavallinen asunnon omistava työssäkävijä.
Sakkoja ei voi jättää, mutta yksityisoikeudelliset valvontamaksut on toinen juttu
Tai maksaa pari € krrallaan kun lasku tulee,sakon hinta ei nouse,mutta kiusa se on pienikin kiusa.Toisaalta paras ja hienoin asia mitä autoilijat voivat tehdä,on se ,että kaikki ajavat alinopeutta jokaisella rajoitualueella.Kaikki noudattavat orjallisesti rajoituksia.Mitkä rahavarat menisivät paikalliseen kulutukseen,kun ei tarvitse maksaa sakkoja.
Alinopeutta+ei+ole.+On+vain+suurin+tielle+sallittu+nopeus.
Ajamalla+enintään+rajoituksen+mukaista+nopeutta+vältyt+100%+varmuudella+ylinpeudesta+johtuvilta+rikesakoilta+tai+muilta+seuraamuksilta.+Helppoa+kuin+heinänteko.
Noh suoemssa toi ei onnistu, sakkoa voi tulla vaikka ajelisi sallittua nopeutta aina