minulla on vm 83 matkaaja ,talvivaunu ja oikein hyvä kaikinpuolin..mutta..kysyin myyjältä jotta tarviaako suojauksen talveksi. hän sanoi ettei tarvia. vaan ihan taivasalla ollut hänelläkin. nyt kuitenkin haluaisin laittaa katon päälle,eli ajattelin niin että kaksi pakkauslavaa ensin katolle,päälle muovi.niin että ilma kiertää alla muttei sada sisään. onko ok? sitten pahempi juttu..olin unohtanut kattoluukun auki ja se oli laskenut vettä satteella sisään. onko mahdollista saada tuo kuivattua sillä sisätilalämmittimellä,ja onko vaarallista?siis kosteus..? en halua rakasta vaunua hävittää tun takia :( ja olen aivan tietämätön miten kaasuakaan käytetään..en ole uskaltanut koklata eikä kukaan ehdi neuvomaan. ei olla koskaan siis käytetty ja nyt 2v vaunu ollut minulla... :? auttaisiko joku nero minua ?
matkaaja-tar
matkatonmatkaaja
1467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Matkaaja on siitä huono että ei ole Rumatikkiä, millä puhaltelisi kuivaksi, on keskuslämpöpeli. Mulla on tuo puhaltava Rumatikki Hymmerimoppiilissa.
Ilmanvaihdosta ei mitään hyötyä, sisusta homehtuu kuitenkin syksyn kosteilla keleillä. Pressu vaan tiiviisti katolle ja sisälle pari kosteudenkerääjää, niin ei homeet kasva.
Pistäkovalämpöpäälle ja pidä kattoluukkut auki niin koteus menee niistä ulos.sulje noin 10tunnin jälkeen kattoluukut ja jätä noin 8 asteen lämpö päälle.läpö saa kuivatessa olla noin 40astetta.olisi hyvä pitää noin 4-5 asteen lämpö koko talven päällä jos ei mahdollista niin pidä pienet sivu ikkunat auki.jos laitat katoksen niin sen pitää sestä omillaan.asuntovaunut kyllä kestää hyvin ilman katostakin kunhan ottaa lumet katolta pois ja pitää huolen että kattoluukkujen reunat on vapaana ja vaunu alla kiertää ilma.
Palstavahti ei varmaan tiedä, että vaunua voi lämmittää myös ulkopuolisella patterilla/tms käyttäen vaunuun asennettua sähköjärjestelmää.
Asuntovaunut ovat hiihtokeskuksissa kaiken talvet taivasalla ja hyvin pärjätään.
Kosteus- ja/tai homeongelmia tulee jos ei ole tuuletusta eli ne sivujen pienet tuuletusikkunat pitää olla auki koko talven, jos vaunu on kylmillään.
Noin ilma vaihtuu ihan riittävästi, sillä kattoventtiilit ja liesituulettimen putki vievät kyllä ilmaa ulospäin. Paikallinen kosteus kannattaa puhaltaa pois sähköpuhaltimella.
Puhallin vaunuun ja kattoluukku raolleen, niin vuorokauden kuluttua on kuiva.
Rumatikki on tehokkaampi puhallin, kuin nuo halvat sähkölämmittäjät, mutta ainakin 6oo2 kannattaa viäntää kolmoselle
Onko myynnissä mitään ilmapuhaluksella toimivaa lämmitysjärjestelmää? Vesikeskuksen kun viäntää piälle suvella se kuumottuapi vielä seuraavanapäivänä.
Otatko Joksu imut , jos lähden Kotkasta potkuttelemaan luoksesi
Vielä tuohon, Reinoni persereikää haistelen mielelläni. Reinottaas taas.
Mielelläni pysyn kämpässäni, Lähde sinä Reinohöpöttäjä Joksu sitten tänne Kotkaan potkuttelemaan. Voit täälläkin ottaa imut taas minulta. Kuten ennenkin on ollut sinulla aina tapana tehdä.
Savonpoika nyt tuosta Reinostaan , mutta kyllä tarkenee vielä Rumatikilläkin , ilmapuhaluksella.
Rumatikilläkö, ilmalämmöllä, puhaltelemalla?
Ei riitä ilmalämpö enää lokakuussa !
Mitä kuuluu ilmalämmitysauton talvisäilytyksessä huomioida?