Mihin ja miten nuo karjapuskurit ja astinlaudat asennetaan? Hitsataanko suoraan kiinni? Jos uuteen autoon haluaa, niin miten se vaikuttaa takuuhun?
Karjapuskurit ja muut lisävitkuttimet
4
143
Vastaukset
- luunmurskaimet
Onko nuo puskurit tieliikennelaissa sallittuja, ( janehän muuttavat mm. auton NASCAP-turvallisuus-luokkaa huonommaksi) koska ovat vaarallisia jalakulkijoille. Ainakin kannattaa varmistaa, että ovat hyväksyttyä mallia.
Jossakin aidossa maastokäytössä lisäpuskurista voi olla ihan oikeaa hyötyäkin ja eikös vinssikin voida kiinnittää samaan rakenteeseen (?). Mutta astinlaudat ja maasto onkin sitten toinen juttu.
Mutta eikös ne kiinnityssarjoilla pultata auton runkoon ja koriin.- kmdsl
Ulkonäköjuttuhan tuo pääasiassa on varmaan 90 % käyttäjistä. Maastoauto näyttää maastoautolta kun siinä on teräspuskuri. Itse asiasta en mitään tiedä kun ei ole kokemusta. Yhdessä työautossa (MB Sprinter) oli lisäpuskurit kun sitä aina kolhittiin joka paikkaan, ja ne oli käsittääkseni pulteilla kiinni, mutta en tiedä pitikö niitä varten porailla uusia reikiä ja miten esim. ruosteenesto oli hoidettu.
- 102030405060
Suojaa se auton keulaa ja valoja jne. rikkoontumiselta, risuilta, ja pieniltä kolhuilta.
Mutta toki sekin on totta, että jos kaupungissa ajaa niin onhan se jalankulkijalle vaarallisempi.
EU nykyään taitanee vaatia niihinkin jonkinlaisen hyväksynnän.
Perinteisesti ne oli tapana kiinnittää rungollisen maasturin runkoon.
- NäinikkäänMeillä
Normikäytössä karjapuskuri taitaa olla vain lisävalotelineenä. Omaan maasturiini kun suunnittelin isoja lisäkaukovaloja (X-Vision xenon), niin tulin siihen tulokseen, että miksi hitossa maksaisin 700€ monta kymmentä kiloa painavasta rautakaaresta auton keulassa (joka vie painopistettä eteen ja aiheuttaa polttoainehävikkiä) pelkkien valojen takia, kun lisävalot saa kiinni 8 euron lattaraudoilla suoraan maskin takaisiin tukirautoihin. Jäähdyttimen säleikköön sahattiin kylmän viileästi kaksi reikää, johin lisävalojen perät uppoavat ja ämpärit eivät törrötä turhaan ulos keulasta. Jos joku ei siitä myöhemmin tykkää, niin halvalla saa uuden maskin tarvittaessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204418Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432902- 522511
- 271929
- 221767
- 351760
- 681751