Olen kärsinyt sosiaalisten tilanteiden pelosta ties miten kauan ja viime aikoina olen jumittautunut kotiini, kun en ole uskaltanut lähteä. Häpeän itseäni niin paljon.
Noh, tänään sain aikaiseksi lähteä asioille jopa ihan kaupungin keskustaan! Hitto mikä onnistumisen tunne on nyt. Kunpa tällainen jatkuisi, mutta ei.... Kohta taas pelot puskee päälle. Mutta en maalaa piruja vielä seinille.
Nyt tuntuu, että pienetkin asiat palkitsee. Ennen tuntui, että mikään ei auta, vaikka kävi paljonkin ulkona. Pitäisiköhän alkaa vaan olemaan kotona niin kaikki asiat tuntuu jännittäviltä? :)
Onnistuin!
3
174
Vastaukset
- Sostilpelk
Itsellä harvinaisen sitkeä sosiaalisten tilanteiden pelko, jatkunut jo ainakin parikymmentä vuotta. Pystyn kyllä käymään kaupungilla ja muuta, mutta vieraiden ihmisten, ja vähän tutumpienkin, kanssa jutteleminen pelottaa ja kammottaa niin paljon, että yleensä sitä sitten välttelen. No, siitähän on tietenkin seurannut eriasteista erakoitumista.
Hyvä, että olet onnistunut lähtemään kaupungille! Toista reissua putkeen vaan! Tai sitten voi olla vähittäinen totuttautuminen parempi, mikä kellekin sopii.
Oma sosiaalisten tilanteiden pelko on välillä pahempana, välillä ei-niin-pahana. Normielämä kuitenkin vaikeaa. Kaipailisin vinkkejä siitä, miten tällaisesta pelosta pääsee eroon... Oisko jotain? Olisin hyvin kiitollinen! - irti.kahleista
Minun tyttäreni sairastui sosiaaliseen fobiaan murrosiän kynnyksellä.
Häneltä meni koulu pilalle, kouluttautumismahdollisuudet, kaikki. Ei uskaltanut lähteä kotoa neljän seinän sisältä minnekään. Paniikkiangsti iski päälle. Joskus kun lähdin mukaan, sai jonkun henk.koht. asiansa hoidettua. Usein ne venyi ja vanui. Aika oli tilattuna jonnekin esim. Se peruutettiin kolmeen neljään kertaan, joskus sitten jäi menemättä kokonaan.
Hän kärsi todella paljon, ja minä kärsin kun sivusta seurasin hänen kärsimystään. Nuori tyttö, aina yksin.
Yritin kynsin hampain saada hänelle apua. Mutta ei. Lopulta otin yhteyden lastensuojeluun, sanoin etten yksin enää jaksa! Sain kuulla olevani kelvoton vanhempi. En saa kakaraani kuriin. Se siitä sitten.
Kun tyttö täytti 19 vuotta, hän eräänä päivänä vain tuli ja sanoi että tämä ei enää käy! En voi elää näin! Sisulla alkoi harjoitella asioille menoa, välillä mentiin yhdessä minä henkisenä tukena. Aika nopeasti hän alkoi hallita pelkoaan, ja nyt kun hän on 26-vuotias, on ollut 4 vuotta avoliitossa ja hyvä työpaikka pankissa!
Edelleenkään hän ei pidä paikoista missä on paljon ihmisiä. Inhoaa bussissa matkustamista ja pelkää sovituskoppeja vaateliikkeissä. Saa kuitenkin pidettyä itsensä koossa ja hallitsee pelkonsa. Ulospäin ei huomaa mitään. Jos häntä ei tunne, ei tiedä että hänellä on ollut niin vaikeaa, ja edelleen epämukavaa!
Olen niin iloinen ja ylpeäkin tyttärestäni! Hän teki suuren työn ja voitti!
Kaiken avain on juuri tuo; haastaa pelkonsa, mennä ja tehdä vaikka pienikin asia ensin. Kun huomaa että mitään pahaa ei tapahtunut, maailma jatkaa entisillä raiteillaan voi jo uskaltaa lisää! Ja se tunne kun onnistuu!!!- 3453543
♥♥♥
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294977Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1564778Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2154772Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133670Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32148- 661677
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241584- 1941301