kuinka huijata päästöjä väljään autoon?

elikkäs.. pihassa seisoisi 1.3 toyota, kori täydellinen mutta moottori edellisen omistajan takia loppu, öljy maistuu ja suutinvian takia potti katin.

pakko saada vielä kerran leimaan tuolla koneella, kone vaihtuu kunhan olen saanut viimeisetkin osat kasaan että voin remontoida siihen toisen koneen. katista ei ole mitään jäljellä ja muutenkin savuttaa reippaahkosti, männänrengas tai pari on poikki ainakin.. lämpimänä alkaa öljyä syömään ja pahenee kierrätteässä.

uusi katti on hyllyssä mutten laita tuon paskan koneen poltettavaksi sitä, haluankin kuulla miten muut ovat saaneet huijattua päästöt autoihinsa?

jotkut puhuivat teräsvillan laitosta putkistoon, lasolia tankkiin on ehdotettu, viimeisimmällä yrityksellä oli vain re85 tankissa, tyhjäkäynnillä saatiin korjaamolla päästöt melkein kohdilleen polkemalla, mutta heti kun tyhjäkäyntiarvot lähtivät asettumaan lähtivät kierroksilla arvot karkaamaan.

ideoita?, jos ehoituksina on 'osta uusi auto' 'vie paaliin' 'ei kannata laittaa' jne niin ei tarvitse vastata ollenkaan

5

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikset_korjaa

      tai korjauta konetta ennen katsastusta. Ei ole vaikeaa hoonata sylinterejä ja rengastaa konetta uudelleen. Samalla vaihtaa laakeriliuskat, tiivisteet ja katsoo venttiilit ohjureineen. Voilà, sinulla on auto jolla mennään seuraavat 200 tkm eteenpäin ongelmitta.

      • ei ole yhtään löysää aikataulussa, ei kerkeä. olen kyllä jokusen koneen rakentanut niin siinä ei ongelmaa ole. kansikin pitäisi jostakin toyotaan löytää, muttakun kaikki ovat ilmeisesti paalissa jo.

        yksi seeti on paskana, eli kantta ei järkeä kunnostaa..


    • sillä---pääsee

      Hanki fillari.

    • Anonyymi

      lasol täysin puhdasta palamista , vain vettä päästönä joka tulee tuosta ilman palamisesta , ei tuo e85 mitenkään puhtaasti pala , koittakaas pitää fonduilta e85 liekillä.....
      onhan se koiranpaskakin ihan hyvää jos jäteöljyyn verrataan.

      metallikuppiin 1dl ainetta kerralla palamaan , ir pyssyllä näkee lämmöstä energiatason suoraan ja ihan silmällä liekin voiman ja käryt , jos aurinko paistaa käryn läpi näet vielä varjosta moskan värinän.

      eohän nämä hybridikuskitkaan sillä akulla aja vaikka päästöt on sillä mitattu että tuo autovero pudotetaan 1,/10 osaan niissä 10 kw akusto ja pensatankki 60-80 litraa ( energia määrä 9 kw× 60 = 500 kw )

      lasol.

    • Anonyymi

      "kuinka huijata päästöjä väljään autoon?"

      Kysyppä saksalaiselta insinööriltä. Saat varmasti vastauksen.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      86
      1474
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1365
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      30
      1127
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      27
      1065
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      898
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      898
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      18
      846
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      787
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      687
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      74
      686
    Aihe