Ruokakaupas Ilmajoella

Pitääskö s-marketis olla periaattees sama valikoima, kunnasta riippumatta? Itte kävin pitkästä aikaa Ilmajoen s-marketis, ja huomasin että siellä on hyvin suppea valikoima. Esim koskenlaskija-ruokacheddaria ei ollut lainkaan valikoimassa. Kuitenkin monesta muusta s-marketista sitä on löytynyt. Monta muutakin tuotetta (mitä löytyy joka kaupasta) puuttui Ilmajoen s-marketista. Sama vika myös siinä pienes k-kaupas, vielä vähemmän valikoimaa. Mistä tämä johtuu? Piimäpurkit ja ruisleivät löytyy, sekä voita ja makkaraa. Muuta sitten ei oikein löydykään. Vai onko tämä valikoima tehty eläkeläisten tarpeisiin, nehän ei tunnetusti osaa ostaa muuta kuin piimää ja ruisleipää. No, Seinäjoella täytyy kai käydä jatkossakin ruokaostoksilla.
2277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Eroja on saman ketjun kauppojen valikoimissa, ja mitä itkemistä siinä on?
Ilimajoen osuuskaupasta löytyy kahvia papuina kilon paketiis, hyviä lapuan leivän kermanisuja, hirvensäilykelihaa ja paljon muuta mitä ei pienen naapurikaupungin osuuskaupasta löyry.
Jotaki puuttuu mitä taas pikkukaupungin osuuskaupas on.
Pikkukaupungis on hyvä k-kauppaki mistä löytää jotaki erikoosempaaki, on kala- ja lihatiski.
Seinäjoelle nyt ei viitti mennä, saa kävellä kilometritolkulla kaupan käytäviä jotta saa ostokset kasattua kärryylle.

Äänestä
  • JAUHA VAIN PASKAA, ME MAKSETAAN PIENEN PAIKKAKUNNAN LISÄ, JA PILKKU.

    Äänestä

  • Mikäs sua riepoo ku nuon pahalla päällä oot?
    Käy kuule hakemas osuuskaupasta hyvät evähät tuloo parempi mieliki, ei ookkaa mikää ihime tuollanen kiukku kun vetää jotaki natsien paskaa naamahan.

    Äänestä

Lidl on ainoa tasapuolinen ja hintainen koko maassa.

Äänestä
  • Kuka nyt johonkin natsisiwaan menisi, siellä ei käy kuin köyhät ja kitupiikit.

    Äänestä

Sillä on niin huonoa ruokaa. Ulukolaasta sontaa

Äänestä
  • Joo ruikulle niillä tuloo, oonki ihimetelly mitävarte litlin muovipussia kannistelevat haisoo ihimispaskalle, niillon ruikut housuus.

    Äänestä

Lidlin+tuotteista+on+yli+50%+suomalaisia,+mikähän+mahtaa+olla+K-kaupan+ja+S-kaupan+suomalaisuusprosentti.

Äänestä

"Pitääskö s-marketis olla periaattees sama valikoima, kunnasta riippumatta? Itte kävin pitkästä aikaa Ilmajoen s-marketis, "

Sinussa itsessäsi on suurin syy. Pienellä kaupalla ei ole varaa pitää haluamaasi cheddaria vuositolkulla valikoimissa sen vuoksi, että SINÄ sattuisit ehkä ensi vuonna käymään.

Äänestä
  • On siä serraria hyllys aina.

    Äänestä

  • Eli asiakkaan vika... Tyypillinen pohojalaanen mentaliteetti. Asiakkaan vika.

    Äänestä

  • Niin mikä?
    Sekö jotta on serraria hyllys vai mikä asiakkahan vika?

    Äänestä


Sitä en tiedä, mutta sen olen huomannut ja kuullut useilta muiltakin, että jos Ilmajoen S-marketissa jotain tuotetta alkaa menemään niin sanotusti "liikaa", se hyvin äkkiä katoaa valikoimista. Luultavasti tällainen tuotteen lakkautuspäätös tehdään Seinäjoella Prismassa Eepeen toimitusjohtajan tms. toimesta, että saataisiin väki käymään Seinäjoella kaupassa. Mitään muuta selitystä sille ei voi olla.

Toivottavasti kohta saadaan se K-Supermarket paikkakunnalle, että voi ryhtyä hakemaan sieltä sen, mitä S-marketista ei saa.

Äänestä
  • Kiinnostava on tuo sun selityksesi tuollaasesta Prisma-jutusta - tuskin Ilmajoen ässästä saa koskaan ostettua mitään tuotetta "liikaa" ja se otettais sen takia valikoimista pois - ja kukaan täyspäinen ei sen takia lähde sitä Prismasta hakemaan. Mikähän vois olla esimerkkituote sinun ja useiden muiden mielestä ?
    Prismassa käydään kai vähän niinku huvimatkalla ja siella on kyllä valikoimaa ja tarjouksia -

    Äänestä

Miksei ole grilliä kuten uudemmassa Kurikan S-marketissa? Menisi varmaan kanankoipea ja koko broitskua kaupaksi. Mukavaa kuumaa syötävää heti autoon.
Sitä ½ kilometriä pitkää kissin- ja koiranmuonahyllyä voisi vähän lyhentää.

Äänestä
  • Mihinä siä grilli on, käyn sielä muutaman kerran viikossa enkä ole mitään grilliä nähäny ässämarketis, nisua ne paistaa niitäkö sä kananraarooksi luulet?

    Äänestä

  • Tarkootit varmahan K-markettia.

    Äänestä

  • Kulikanosola kirjoitti:

    Mihinä siä grilli on, käyn sielä muutaman kerran viikossa enkä ole mitään grilliä nähäny ässämarketis, nisua ne paistaa niitäkö sä kananraarooksi luulet?

    Notta kuinka? Ekkö oo havaannu...siä peräseinällä on se..no, kuuma kaappi, grilli oli väärä sana....juustoseinän vasemmalla puolella. Koko kanaa ja kinttua tinapussiis.

    Äänestä

Joo kookaupas voi olla rilli tai joku uuni mihinä ne kananraatoja kärventää.

Noh ilimajoelle alietahan pikapuolihin rustaamahan uutta kookauppaa, tulis ny sille liha- ja kalatiski, saataas kunnon läskisoosivärkit.

Äänestä

Tuolle asiakkaan syyllistäjälle vielä... Miksi muiden lähikuntien s-marketeissa kannattaa pitää ruokacheddaria hyllyissä, mutta Ilmajoella ei? Esim Kurikasta löytyy, Lapualta löytyy, jne. Ei ollut kyse "minun" tarpeista, vaan siitä että kyllä muutkin ihmiset kaipaa valikoimaa. Vai käykö Ilmajoen s-marketissa vain vanhukset, jotka eivät osta kuin piimää ja näkkäriä?

Äänestä

Sillä valikoimalla mitä lidlis on ei elä. Ei edes virikehäkkimunia -pitää ostaa kalliita luomumunia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Briljant kirjoitti:

Pitääskö s-marketis olla periaattees sama valikoima, kunnasta riippumatta? Itte kävin pitkästä aikaa Ilmajoen s-marketis, ja huomasin että siellä on hyvin suppea valikoima. Esim koskenlaskija-ruokacheddaria ei ollut lainkaan valikoimassa. Kuitenkin monesta muusta s-marketista sitä on löytynyt. Monta muutakin tuotetta (mitä löytyy joka kaupasta) puuttui Ilmajoen s-marketista. Sama vika myös siinä pienes k-kaupas, vielä vähemmän valikoimaa. Mistä tämä johtuu? Piimäpurkit ja ruisleivät löytyy, sekä voita ja makkaraa. Muuta sitten ei oikein löydykään. Vai onko tämä valikoima tehty eläkeläisten tarpeisiin, nehän ei tunnetusti osaa ostaa muuta kuin piimää ja ruisleipää. No, Seinäjoella täytyy kai käydä jatkossakin ruokaostoksilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu