Maksan mielelläni maahanmuuttokustannuksia
Nukunyöni
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ai että Suomen pilaamisesta tulee hyvä omatunto? Auttaminenkin olisi tehokkaampaa paikanpäällä. Eihän ongelmatkaan ole Suomessa paitsi mitä nyt on jo haittamaahanmuuttoa tapahtunut.
TÄMÄ RUMA PELI ON VIHELLETÄVÄ POIKKI! Pakolaisten ongelmat on pidettävä Suomesta poissa ja apu vietävä sinne missä se vaikuttaa pakolaisuuden syihin ja auttaa mahdollisimman monia mahdollisimman tehokkaasti, aiheuttamatta uusia ongelmia Suomessa.
SUOMI ENSIN! Siten voidaan paremmin auttaa myös muita.
esim. perintövero on ihan puhtaasti sosialisointia ja kuuluu sellaisiin maihin jossa normi kansalaiset ei saa omistaa mitään..
En löytänyt uutisesta mitään aloituksen otsikon mukaista, mutta varmaa toi on juuri sitä mieltä asiasta.
Jos maahanmuuttokustannukset kerättäisiin vapaaehtoisilta, niin sitten nähtäisiin millä mielellä niitä makseltaisiin. Samalla asettuisivat maahanmuutolle rajat, joita ei voi ylittää, koska enempää rahaa ei ole. Ja tottakai rajat pitäisi kustannuksille asettaa jo nyt, eikä vain jäädä sattuman varaan ja koko maailman hyväksikäyttämäksi!
Yhden matun elinkaarikustannus on melkein miljoona euroa keskimäärin. Laskelma on peräisin Norjasta.
Montako suvakkia löytyy maksamaan edes yhden matun elinikäiset kustannukset?
Suvakit ovat yleensä loiseläjiä, joten eivät tiedä mitään työnteosta sun muista kustannuksista.
Raha elämiseen tulee heille "sammosta" eli eivät tiedä että jotkut joutuvat työllään elättämään heidätkin!
Miksi sinulla on huono omatunto jota pitää hyvitellä?
Äläkä vain vastaa että meillä on "historiallinen taakka/vastuu" tai "valkoisten taakka"?
Jos nyt kuitenkin aiot vastata niin, niin kysyn: mihin olemme syyllistyneet, että meitä täytyy niin rankalla kädellä rankaista?
Katsokaas tästä mikä on matujen tuonnin syy. Sitä ette kuule ylestä ta hyysäristä, koska ne on mukana tässä päättömässä touhussa.
https://www.youtube.com/watch?v=zffbO9kbQqs
Samoin. Niinhän meistäkin suomalaisista joutui silloin 1960-70 luvulla muuttamaan pakosta n. 400.000 Ruotsiin. Täällä ei ollut töitä. Nämä nykyiset tänne maahanmuuttomäärät kovin pieniä.
Mutta mutta. Eihän täällä nytkään ole töitä.
Miksi aina vedetään esille tuo Ruotsiin muutto? Tilanne oli aivan toisenlainen, suomalaiset menivät sinne tekemään töitä, EIVÄT yhteiskunnan elätettäviksi.
Juuripa näin jokainen suomalainen tahtoo ajatella: suomalaiset menivät TÖIHIN. Mutta, sori vain, eivät tosiaankaan "menneet töihin", vaan kun ei täällä vitun kitumaassa ollut ylipäänsä mitään töitä, ja sattui onneksi olemaan myös niin, että Ruotsilla oli tarjota töitä, niin tottakai meitä "mongoleeja" huolittiin sinne. Tästä tuo yhtälö syntyi. Kysypä keneltä tahansa ruotsalaiselta...
Olen elänyt aikuisena jo 60-luvulla ja Ruotsi todellakin houkutteli suomalaisia työssäolevia tehtaalaisia sinne töihin. Monet lähtivät sinne kesälomallaan kokeilemaan ja sinne jäivät. Parempi palkka houkutti. Tulivat sitten seuraavana kesänä Volvolla elvistelemään Suomeen, kuinka hyvin heillä menee.
Ruotsissa oli työvoimapula ja suomalaisia pidettiin ahkerina. Eniten suomalaisia hämmästytti Ruotsissa se, ettei ruotsinkielessä ollut sellaista sanaa kuin alainen. Ruotsissa työnjohtaja oli työtoveri, joka auttoi. Edistyksellistä, että puuttui pomotus ja kuri, johon suomalaiset olivat tottuneet.
Varmasti pohjoisesta Suomesta lähti myös työttömiä, mutta etelästä lähti kyllä aivan työssäolevia Ruotsinlaivalla paremman palkan toivossa. Ei sinne kukaan valtion tuilla notkumaan mennyt. Mahtoiko niitä olla edes siihen aikaan.
Avainsana on juurikin "työ". Suomalaiset menivät Ruotsiin TEKEMÄÄN TYÖTÄ. Nämä nykyiset matut tulevat tänne ilmaisen elämän perässä, heille työ on täysin vieras käsite. Sitten kun sosiaaliturva alkaa juosta ja ilmainen terveydenhuolto on tehnyt tehtävänsä, seuraava askel onkin lähteä Syyriaan leikkaamaan vääräuskoisten kurkkuja. Ja kun se rupeaa maistumaan puulta, hyysärit toivottavat tervetulleiksi takaisin Suomeen. Hölmöläisten valtakunta, totta tosiaan.
Itselläni aivan toinen kokemus: terveyskeskuksessani lääkäri oli ns. matu (palkkansa min. 6.000 eur/kk), ja lähihoitajana suomalainen (2.000 eur/kk). Mutta ihan ok. näinkin.
Lääkärisi ei varmaankaan ole matu=maahantunkeutuja, tullut ilman henkilö-ja matkustusasiakirjoja vaatimaan turvapaikkaa. Lääkärisi on ilmeisemmin mamu=maahanmuuttaja, työperäinen sellainen. Nämä kaksi käsitettä on pidettävä erillään toisistaan. Maahanmuuttokriittiset eivät vastusta työperäistä maahanmuuttoa vaan tätä maahantunkeutumista turvapaikan varjolla.
Yltiösuvaitsevaiset haluavat tahallaan sotkea käsitteet jotta voivat leimata laitonta maahanmuuttoa vastustavat rasisteiksi.
Nämä on maksettuja tunkeutujia, ettekö ole soros vuodosta kuulleet? Sen kolme järjestöä on kustantanut matujen matkat ja EU komissaarit ovat vielä ominpäin rahoittanut noita järjestöjä, meidän veroeuroillamme. Ei ne mitään töitä ole tulleet tekemään, Saksassakin yli miljoona matua tuotu, työllistyi vain 4 kpl oikeisiin töihin !
Ilman muuta lisää pakolaisia. Sanokaa Fazer, kun haluatte matuja! Tai Gutzeit!
Aloittaja on käänteistrolli.