Luulisi elämänlaadun paranevan röihin menemällä.
miksi käyht eivät mene röihin???
kellosoimaanaamulla
750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
6v työttömänä ollut ei enää saa mitään röitä. Ehkä siks. Hähhää.
Tuhansia euroja kuussa,ex-kansanedustajat nostavat yhä sopeutumiseläkettä!!
Kymmenet entiset kansanedustajat nostavat vielä vanhanmallista sopeutumiseläkettä. Kolme heistä istui 1900-luvun puolella.
-kyllä kelpaa loisia. Ei tartte olla sossun luukulla tai leipäjonossa!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015042119554904_uu.shtml
Sopeutumiseläkettä voivat saada ennen vuotta 2011 eduskunnassa vähintään kaksi kautta (7 vuotta) istuneet ex-kansanedustajat.
Kansanedustajien eläkelakia muutettiin 1.3.2011 siten, että ennen varsinaista vanhuuseläkeikää maksettavan sopeutumiseläkkeen sijaan kansanedustajille maksetaan sopeutumisrahaa.
Vanhanmalliseen eläkkeeseen ovat vielä oikeutettuja siis esimerkiksi nyt eduskunnasta pudonneet pitkän linjan poliitikot Kimmo Sasi ja Jouni Backman. Sen sijaan vuonna 2011 eduskuntaan valitut ja nyt pudonneet Pia Kauma ja Johanna Jurva voivat hakea uutta sopeutumisrahaa.
Laki muutettiin, sillä sopeutumiseläkettä pidettiin liian avokätisenä ja ex-kansanedustajia haluttiin kannustaa jatkamaan työntekoa edustajatoimen jälkeen. Ennen muutosta kansanedustaja saattoi jäädä täydelle eläkkeelle jo noin 40-vuotiaana.
Eläke noin 3 000 euroa
Ex-kansanedustajille maksettavien sopeutumiseläkkeiden kokonaissumma oli Kevan mukaan maaliskuussa 116 582,58 euroa. Keskimääräinen ex-kansanedustajien saama eläke oli näin ollen noin 2 989 euroa. Myös mediaanieläke on lähes sama, eli 2 924 euroa. Yksittäiset eläkkeet eivät ole julkista tietoa.
4 000 eurosta yli 6 000 euroon
IS kertoi viime marraskuussa, että käytännössä palkkatuloja ja sopeutumiseläkettä voi olla entisillä kansanedustajalla yhteensä noin 4 000 euron verran. Edustajan sopeutumis- tai vanhuuseläke voi nousta yli 6 000 euroon. Eläkkeen saaminen edellyttää, että henkilö hakee eläkettä.
Kansanedustajien eläkkeille ei ole määritelty ylärajaa.
Sopeutumiseläkkeensaajat 6.3.2015 (kaudet kansanedustajana)
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015042119554904_uu.shtml
SDP:n varjobudjetti esittää rahapulassa kärvistelevälle valtiolle uusia verotuskohteita esimerkiksi pääministerin sijoituksista.
Suomen itsenäisyyden juhlarahaston Sitran omaisuudesta SDP tulouttaisi kertarysäyksellä puolet eli 350 miljoonaa euroa. Suomen Pankin tuloksesta demarit tulouttaisivat valtiolle 60 miljoonaa enemmän kuin hallitus.
Pääomien verotuksessa on SDP:n mukaan selvästi kiristämisen varaa. Pankeille pitäisi valmistella Ruotsin kanssa yhdessä uusi liiketoimintavero, jolla Suomessa voisi SDP:n mukaan kerätä 230 miljoonaa euroa. Arvio perustuu Ruotsin demarihallituksen laskelmiin, joiden mukaan Ruotsin pankeista on saatavissa 450 - 500 miljoonan euron verotulot uudella verolla.
SDP esittää uutta veroa myös kapitalisaatiosopimuksille. Ne nousivat julkisuuteen, kun pääministeri Juha Sipilä (kesk) kertoi sijoittaneensa merkittäviä summia tällaisiin sopimuksiin. Pankit markkinoivat sopimuksia veroedulla, sillä sijoituskuorien sisällä käytävä kauppa on verotonta. Omistaja maksaa verot vasta sitten, kun hän ottaa voitot ulos sijoituskuoresta.
Puolue laskee, että valtio voisi saada yhteensä 36 miljardin euron sijoituksista yhteensä 115 miljoonan euron verotulot vuodessa. Mallia otettaisiin tähänkin uuteen veroon Ruotsista.
- Verotuksen ansiosta tämä omaisuuserä tulee myös julkiseen tietoon, SDP:n varjobudjetti linjaa. Se siis tarkoittaisi, että pääministeri Sipilänkin sijoitusten arvo tulisi julki verotustiedoissa.
Pääomaverotusta SDP kiristäisi 120 miljoonan verran ja osinkoverotusta 115 miljoonalla. Yritysten korkomenojen vähennysoikeutta rajaamalla demarit uskovat saavansa 60 miljoonaa euroa lisää verotuloja.
Palkansaajille ja eläkeläisille SDP lupaa vastaavasti nykyistä kevyempää verotusta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015112420719782_uu.shtml
kokoomuslaiset Suomen suurimpia tukiloisia!!!!!!!
paskakokkareet kuppaavat eniten tukia Suomessa!!!
On tukea mm.
-yritystukea
-maataloustukea
-kodinhoitotukea
-omistusasunnon verotukea
-yritysten verotukea
-päivähoitotukea
-kotona teetettävän työn tukea
-verotukea,verovähenykset
-ja on puoluetukea kokarenuorloisille jotta voivat vaan makoilla!
On tukea tuen päälle!
Lista ois loputon!
Susanna Kosken johtama kokoomuksen nuorisojärjestö saa valtionapua 642 850 euroa.=sossutukea!
Vastikkeetonta tukeA:Kokoomusnuorille 650 000€
Kokoomusnuorten tuet pitäisi poistaa!!!!!
Poliittisten nuorisojärjestöjen, kuten kokoomusnuorten, tuet pitäisi ehdottomasti poistaa.
On järjenvastaista että tuemme heikomman aineksen lisääntymistä ja sitten ihmettelemme
miksi täällä on älyvapaina syntyviä lapsuksia ja kovasydämisiä kannanottoja oikeistonuorilta.
Jos sua noin ahistaa työttömät että postaat tänne kokoajan tota itkuvirttäs,
niin ala herranen aika itekin työttömäksi. So simply.
Sit saat sinäkin sitä herkkua.
Varmasti joku yli 300 000 työttömän joukosta ottaa sun duunis
eikä ole yhtään kateellinen työtömille.
Jokainen vastuu omasta elämästä..joten heti pois yritystuet,maataloustuet, lapsilisätuet, jne..
tukia tuen päälle. Aloitetan niistä. Ai ei käykkään. Niinpä.
Eija-Riitta Korhola,KOK,Saa 8500 €/kk eikä tarvitse tehdä mitään!
- Korhola HS:lle:Luksusta!
Saa 8500 € / kk eikä tarvitse tehdä mitään - Korhola HS:lle: "Luksusta"-moraalinen esimerkki!
Europarlamentista pudonnut Eija-Riitta Korhola saa todella mehevää kuukausikorvausta.=sossutukea!
Europarlamentista pudonnut kokoomuksen meppi Eija-Riitta Korhola.
Hän saa 8500 euroa 15 kuukauden ajan.-sinä maksat!
IS uutisoi Korholan oikeudesta jättikorvauksiin toukokuussa.
Korvaus pohjautuu edustajien reilun 8000 euron kuukausipalkkaan. Korhola oli parlamentissa 15 vuotta, joten hän saa korvauksia 15 kuukautta, yhteensä yli 120 000 euroa.
Korvauksen saamiseksi ei tarvitse tehdä muuta kuin hakea sitä.
http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288769697904.html
-mitä isot edellä,sitä pienet perässä! sanoo vanha kansakin.
KOKloinen Korhola 8500 €/kk:Olen ansainnut työttömyystukeni tuhansiksi vuosiksi eteenpäin!!
KOKloinen Korhola tyrmistyi 8500 €/kk -kohusta:Olen ansainnut työttömyystukeni tuhansiksi vuosiksi eteenpäin!!
Europarlamentista pudonnut Eija-Riitta Korhola avautui blogissaan hänen kuukausikorvauksestaan aiheutuneesta kohusta.
Korhola kertoi perjantain Helsingin Sanomissa, että hän on etuoikeutettu voidessaan makoilla sohvalla tekemättä mitään
tehdä väitöskirjaansa EU:n ilmastopolitiikasta aikana,
jolloin Euroopan parlamentti maksaa hänelle niin sanottua siirtymäsossukorvausta 8500 euroa kuukaudessa 15 kuukauden ajan.
http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288771652851.html