Lainataan, Veljesseura.org
Jos ennen toukokuuta 1996 Jehovan todistaja olisi Suomessa mennyt suorittamaan siviilipalvelusta, hänet olisi erotettu seurakunnasta. Elokuussa 2016 Jehovan todistajien virallinen uutissivusto on julkaissut muutaman päivän aikana kaksi uutista, missä siviilipalvelusta suositellaan ja sitä pidetään täysin hyväksyttävänä Jehovan todistajille. Siitä hyötyy JW.ORG:n uutissivuston mukaan yhteiskunta, kun Jehovan todistajat suorittavat "kansalaisvelvollisuutensa". Miten tällainen muutos ajatustavassa voi olla mahdollista?
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w338.html
--------------------------------
Uskonnoitsija Leinonen antaa luopioiksi nimittämiensä eronneiden todistajien vittuilun muuttaa mielensä ?
Jos ennen toukokuuta 1996 Jehovan todistaja olisi Suomessa mennyt suorittamaan siviilipalvelusta, hänet olisi erotettu seurakunnasta. Elokuussa 2016 Jehovan todistajien virallinen uutissivusto on julkaissut muutaman päivän aikana kaksi uutista, missä siviilipalvelusta suositellaan ja sitä pidetään täysin hyväksyttävänä Jehovan todistajille. Siitä hyötyy JW.ORG:n uutissivuston mukaan yhteiskunta, kun Jehovan todistajat suorittavat "kansalaisvelvollisuutensa". Miten tällainen muutos ajatustavassa voi olla mahdollista?
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w338.html
--------------------------------
Uskonnoitsija Leinonen antaa luopioiksi nimittämiensä eronneiden todistajien vittuilun muuttaa mielensä ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Leinonen puhuu sitä mikä on lahkon etu, totuusarvosta välittämättä. Siviilipalvelus on ollut sallittu vuodesta 1996, mutta saavutetusta edusta (siis täysvapautuksesta) halutaan pitää kiinni, koska se on eduksi Vartiotornin bisnekselle.
JoPo:
Jos ennen toukokuuta 1996 Jehovan todistaja olisi Suomessa mennyt suorittamaan siviilipalvelusta, hänet olisi erotettu seurakunnasta.
Elokuussa 2016 Jehovan todistajien virallinen uutissivusto on julkaissut muutaman päivän aikana kaksi uutista, missä siviilipalvelusta suositellaan ja sitä pidetään täysin hyväksyttävänä Jehovan todistajille. Siitä hyötyy JW.ORG:n uutissivuston mukaan yhteiskunta, kun Jehovan todistajat suorittavat "kansalaisvelvollisuutensa"
----------
Ja siis ennen 1996 jehovantodistaja siviilipalvelukseen mennyt todistaja, joka meni siviilipalvelukseen esim. luettuaan Raamattua ja ymmärrettyään, että Raamattu ei sitä kiellä, sai vartiotorniuskonnon liikkeeltä potkut, merkiten kyseisessä uskonnossa pelastuksen menettämistä. Ja ettei kukaan saanut puhutella häntä.
Vartiotorniuskonnon tapa on, että häneltä ei ole anteeksi pyydetty, eikä tullakaan pyytämään. (mikä on tosin hänen onnensa, Raamattu lupaa hänelle pelastuksen taivaan Isän luona).
Mutta tuo on vain 1 esim. vartiotorniuskonnon edestakaisin muutettavista opeista.
Vartiotorniuskonnon merkittävä maailmanloppu, vuosimallia 1914, vahvistettiin vartiotornissa pyramidin mitoilla. (vuosi 1914 sai jälkeenpäin tehtäväkseen olla Jeesuksen maan päälle paluun vuosi).
Mutta Watchtower 15.11.1928 selitti uskontonsa uudeksi opiksi, että pyramidi on saatanan Raamattu (s. 341, 344). Vartiotorniuskonto ei ole kertonut, mikä on niiden jäsenten iäisyys, jotka kuolivat pyramidiin uskoen.
Rokotukset olivat ensin sallittuja, sitten kiellettyjä, kunnes taas sallittuja.
Siviilipalveluksen hyväksymistä Leinonen perustelee sillä että siitä hyötyy yhteiskunta. Samalla tavalla se olisi tietysti aina hyötynyt.
Erityisen paljon yhteiskunta hyötyisi jos liike lopettaisi ihmisten murhaamisen verensiirtokiellolla sekä lasten seksuaalisen hyväksikäyttäjiensä suojelun ja vastaavasti lasten syyllistämisen.
Haitallisen kultin yhtenä tunnuspiirteenä voi pitää, ettei se pyytele anteeksi virheitään. Guru on aina oikeassa, vaikka olisi väärässä.
Nykyisestä oppihimmelistä katsottuna todistajat ovat turhaan kieltäytyneet siviilipalveluksesta ja menneet vankilaan, mutta Vartiotornilta on turha anteeksipyyntöä saati hyvitystä odottaa.
Mutta eikös se pyri huolellisuuteen raha-asioissaan ?
Vartiotornissa takasivulla tapaa olla muistutus rahantarpeesta.
Nähdäkseni tuossa lainattiin järjestön virallisten sivujen JW.orgin tekstiä.
Ilmeisemmin viimeisin Leinosen lausuma aiheesta taasen on melko vanha lajissaan, 1-3-4 vuotta sitten?
Leinonen on muistaakseni sanaillut, että kyseessä on asepalveluksen korvaava palvelus ja se tuomitaan armeijan piirissä ja siksi se ei le todistajille sopivaa.
Todellisuudessahan sillä ei ole mitään merkitystä mikä keisarin roolia pitävä jotakin vaatii, vaan se mitä vaatii. Joissakin maissa on armeijahallitus ja tuolla logiikalla sille ei tulisi alistua (juuri) missään.
Tietääkseni sivillipalvelukseen menneitä ei aiemmin erotettu, vaan heidän katsottiin itse eronneiksi. Lopputulema on toki sama, mutta tuosta kierous-metodista on hyvä olla tietoinen.
Sama kuin katumaton verensiirron ottanut mm. Bulgarian tilanteessa sanailtuna. Hänen katsotaan (järjestön taholta yksipuolisesti) itse luopuneen todistajuudestaan. Jälleen lopputulema ja metodi on sama, eli kiertoteiste erottaminen, sillä asiassa ei tunnusteta asianosaisen mielipidettä.
Yksi oleellinen kysymys. Onko kukaan tietoinen _miksi_ Vartiotorniseuran hallintoelin lopulta muutti ( 2/3 äänienemmistö-periaatteella) tuon noin puoli vuosisataa voimassa olleen ehdottoman vaatimuksensa vuonna 1996 (parin sivun lakonisella tekstillä edes perustelematta miksi ko. vaatimus oli edes ollut voimassa)?
Todistaja-miehet kärsivät asuinmaistaan riippuen erittäin vaikessakin vankilaolosuhteissa kollektiivisesti mitaten tuhansia vuosia täysin turhaan. Osa jopa kymmenenkin vuotta parhaista elinvuosistaan uusintakutsujen ja uudelleen tuomioiden seurauksena. Osa sairastui pysyvästi vaikeissa, puutteellisissa ja askeettisissa vankilaolosuhteissa. Osaa piestiin toistamiseen raa-asti.
Kannustan lukemaan R.Franzin kirjan 'CoC' joka valaisee tätäkin asiaa ja sen taustoja.