Ateistien puolue

Jos sellainen olisi, äänestäisitkö sitä?
3071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Pelkällä otsikon tiedolla tuohon en voi vastata, kun en tiedä mitä (muuta kuin ilmeisesti ateismia) puolue edustaisi.

Äänestä
  • Pitäisikö olla monta ateistista puoluetta, esim. ateistis-demokraattinen puolue, ateistinen kansanpuolue, ateistinen kokoomus, ateistiliberaalien puolue, keskusta-ateistit, ympäristön ja ateismin puolesta -puolue, populistinen ateismi rp ja perustuslaillinen oikeistoateismin puolue ? Äänestäisitkö sitten?

    Äänestä

  • puoluekuri kirjoitti:

    Pitäisikö olla monta ateistista puoluetta, esim. ateistis-demokraattinen puolue, ateistinen kansanpuolue, ateistinen kokoomus, ateistiliberaalien puolue, keskusta-ateistit, ympäristön ja ateismin puolesta -puolue, populistinen ateismi rp ja perustuslaillinen oikeistoateismin puolue ? Äänestäisitkö sitten?

    Kannatan demokratiaa, joten mielestäni puolueiden "pitää olla" sitä mitä kansa niiden joukkoon perustaa. Jos ne kaikki näin sattuisivat olemaan "ateistisia puolueita", joiden joukosta löytyisi itselleni sopiva puolue, niin sittenhän minä varmasti päätyisin äänestämään ateistista puoluetta.

    Äänestä

  • Ateistinen puoleue varmaan edustaisi valtioateismia. Toinen seikka on se että onko se konservatiivista, liberaalia, passiivista vaiko agressiivista valtioateismia. Ja se, ajaako se uskontojen denialiisi ja kriminalisointia.

    Äänestä

  • AteistiPuolue kirjoitti:

    Ateistinen puoleue varmaan edustaisi valtioateismia. Toinen seikka on se että onko se konservatiivista, liberaalia, passiivista vaiko agressiivista valtioateismia. Ja se, ajaako se uskontojen denialiisi ja kriminalisointia.

    No valtion nyt ei mielestäni kuulu olla sen koomin teistinen tai ateistinenkaan. Sen on parempi olla ottamatta mitään jyrkempää kantaa moisiin asioihin. Tätä kai sekularismiksi kutsutaan. Siispä siinä missä en ole teokratian kannattaja, en ole myöskään uskonnon- ja uskonnottomuuden vapauden vastustaja.

    Äänestä

  • puoluekuri kirjoitti:

    Pitäisikö olla monta ateistista puoluetta, esim. ateistis-demokraattinen puolue, ateistinen kansanpuolue, ateistinen kokoomus, ateistiliberaalien puolue, keskusta-ateistit, ympäristön ja ateismin puolesta -puolue, populistinen ateismi rp ja perustuslaillinen oikeistoateismin puolue ? Äänestäisitkö sitten?

    Vastaavasti hengellisiä puolueitakin tarvittaisiin useita, koska hengellisiä ja
    uskovia ihmisiäkin on niin monenlaisia. Ihmisiä ei voi yksioikoisesti jakaa hyviin
    ja pahoihin pelkästään sillä perusteella onko tämä ateisti vai uskova.

    Äänestä

  • UPDATE_11534343 kirjoitti:

    No valtion nyt ei mielestäni kuulu olla sen koomin teistinen tai ateistinenkaan. Sen on parempi olla ottamatta mitään jyrkempää kantaa moisiin asioihin. Tätä kai sekularismiksi kutsutaan. Siispä siinä missä en ole teokratian kannattaja, en ole myöskään uskonnon- ja uskonnottomuuden vapauden vastustaja.

    Ateismi on aate siinä missä teismi ja sosialismi vaikka nyt ovat. Aate kuin aate eli teismi. Ei siis mitenkään ihmeellinen. Aatteila on myös kannattajia jotka muodostaa järjestöjä kuten Demarit, Keskusta, Kristinusko tai Budhalaisuus esimerkiksi.

    Äänestä

  • AteistiPuolue kirjoitti:

    Ateismi on aate siinä missä teismi ja sosialismi vaikka nyt ovat. Aate kuin aate eli teismi. Ei siis mitenkään ihmeellinen. Aatteila on myös kannattajia jotka muodostaa järjestöjä kuten Demarit, Keskusta, Kristinusko tai Budhalaisuus esimerkiksi.

    Ei vaan ateismi on "aate" (mielummin sanoisin, että näkemys tai katsomus) siinä missä teismi mutta ei siinä missä sosialismi. Ateismi perustuu vain siihen, että ei ole koettu syytä uskoa mihinkään jumaliin siinä missä teismi perustuu siihen, että on koettu jokin syy uskoa johonkin jumaliin.

    Sosialismilla puolestaan sosio-ekonomisena poliittisena aatteena on omat opinkappaleensa, mitkä perustuvat tiettyihin yhteiskuntateorioihin tai -filosofioihin. Kysymys on sosialismin tapauksessa kyllä huomattavasti enemmän kantaa ottavasta ja useampiin asioihin kantaa ottavasta aatteesta kuin ateismin "aatteen" tapauksessa.

    On valtion kannalta aivan eri asia ottaa hallinnossa (oli se nyt sitten demokraattinen tai ei, tai enemmän tai vähemmän demokraattinen) jotain talouspoliittista linjaa kuin määritellä sitä, että mihin hengelliseen asiaan uskominen tai uskomattomuus jotenkin olisi pakollista, suotavaa, vapaaehtoista tai kiellettyä. Sosialismi on tunnetusti aina tiettyjen vakiintuneiden oppien kokoelma, ateismi taas ei ole kokoelma mitään oppeja ja teismi voi olla vaikka minkälainen kokoelma vaikka minkälaisia oppeja.

    Tämän takia on järkevämpää, että valtio suhtautuu ateismiin ja teismiin sekulaaristi, jättäen ne asiat yksilöiden vapaan harkinnan varaisiksi. Jos uskontoa pakotetaan harjoittamaan tai sen harjoittaminen kielletään, tulee sosiaalisia ongelmia. On siis syytä pitää uskonnon- ja uskonnottomuudenvapaus semmoisena asiana, joka ei ole valtiotasolla määriteltyä (että nyt uskot näin tai että et usko noin jne.).

    PS. Sanon jo valmiiksi kaikille keskustelun liepeillä kärkkyville saivartelijoille, että olen jo siis tietoisesti perustellut esim. neuvostoliittolaisen taistelevan ateismin vastaisesti - siispä minulle ei tarvitse tulla esittämään, että olisin ateistina puhunut itseni pussiin vastustamalla "valtioateismia".

    Äänestä

Enpä tiedä.
Pelkän yhden asian, eli pelkän ateismin puolesta olevaa puoluetta en äänestä.

Äänestä
  • Entä jos ateistipuolueen arvot olisivat suurin piirtein omiasi, esim. tiedettä ja edistystä kannattavia?

    Äänestä

  • Edistys poliittisessa merkityksessä on hankalasti määriteltävä asia.

    Äänestä

Yhdistyneet Ateistit -puolue koostuisi tämän palstan osallistujista ja kannattajista. Äänestäisitkö sellaista puoluetta?

Äänestä
  • "Tämän palstan osallistujat ja kannattjat" on melko epämääräinen ja jokseenkin vielä irrelevantti joukkio, kun edelleenkään ei ole tiedossa mitään tarkempaa arvomaailmaa tai puolueohjelmaa. Ei pysty sanomaan.

    Äänestä

Ehkä jos ainoa vaihtoehto olisi äänestää teistien puoluetta vastaan. (tämä on vitsi)

Äänestä
  • Äänestäisitkö anti-kristillisdemokraattista puoluetta?

    Äänestä

  • puoluekuri kirjoitti:

    Äänestäisitkö anti-kristillisdemokraattista puoluetta?

    Äänestäisitkö Antti Kristianin puoluetta?

    Äänestä

  • puoluekuri kirjoitti:

    Äänestäisitkö anti-kristillisdemokraattista puoluetta?

    Merkel, Juncker, Räsänen ovat näitä KD puolueiden tunnettuja nimiä kansainvälisesti. Ei tuottaisi vaikeuksia, edes vitsinä äänestää näitä vastaan.

    Äänestä

Jos puolueen ohjelmana on pelkkä ateismi, niin vaikea on kuvitella moista porukkaa äänestävänsä. Kuten monta kertaa päivässä tällä palstalla kerrotaan, niin ateismihan tarkoittaan jumaluuksiin uskomattomuutta. Se on filosofinen näkemys, mutta ei minkäänlainen sosiaalinen tai poliittinen kannanotto.
Yhtä hyvin voisit kysyä, äänestäisinkö keltaista puoluetta. Mahdotonta sanoa, jos en tiedä, mitä keltainen tässä yhteydessä tarkoittaa.

Äänestä

En, liian materialistinen.

Ekoteolgia ja asketismi ovat hienoja ideoita.

Äänestä

Sellainen puolue on jo: De Gröna

Äänestä
  • Onko kiva olla aina väärässä?

    Äänestä

Yhden asian puolueet ovat kuolleena syntynyt ajatus. Ei yhteiskunta ole kahden arvon mustavalkoinen kooste

Äänestä
  • On se silloin kun ihmiset osaavat valita puolensa. Asiat olisivat Suomessakin paremmin kun äänestäjät tekisivät kompromisseja valitsemalla kahdesta kuten Yhdysvalloissa toimitaan. Nyt poliitikot, jotka hekin ovat vain ihmisiä joutuvat tekemään yhdelle ihmiselle tai edes ryhmälle aivan liian suuria päätöksiä ja kompromisseja. Päätökset tehdään siis loppuen lopuksi suljettujen ovien takana. Mutta tämä on ehdottomasti Suomen kansan enemmistön tahto. Suomalaiset eivät edes halua osallistua valtiolliseen päätöksentekoon sillä heiehin on mennyt ateismin henki eli passiivisuuden, välinpitämättömyyden ja vihan henki.

    Äänestä

  • Järkevyyden reunaehto on se, että sen piirissä olevat asiat ovat kaksijakoisia. Jos näin ei ole, on tehty virheellinen määritelmä jossakin vaiheessa. Jos puolia on siis enemmän kuin kaksi, on kyseessä sillisalaatti, jossa ei ole järjenhiventäkään. Raamattu puhuu tästä: Jumalan sana on nimenomaan KAKSIteräinen miekka ja se ilmenee tässä asiassa erinomaisesti. Jeesus haluaa jakaa ja erotella tämän maailman. Jyvät erotellaan akanoista. Se saisi näkyä myös politiikassakin niin, että ateistit, vihreät, homot, perverssit, päihteidenkäyttäjät, köyhyydessään piehtaroijat, pasifistit, isänmaan vihaajat, anarkistit ja työnkarttajat ovat samalla puolella ja toisella puolella olisivat kirkaskasvoiset, puhdassydämiset työtätekevät itsenäisen Suomen kannattajat, jotka uskovat että Jeesus on Herra.

    Äänestä

  • seeioleväärinnnnnnnnnnnn kirjoitti:

    Järkevyyden reunaehto on se, että sen piirissä olevat asiat ovat kaksijakoisia. Jos näin ei ole, on tehty virheellinen määritelmä jossakin vaiheessa. Jos puolia on siis enemmän kuin kaksi, on kyseessä sillisalaatti, jossa ei ole järjenhiventäkään. Raamattu puhuu tästä: Jumalan sana on nimenomaan KAKSIteräinen miekka ja se ilmenee tässä asiassa erinomaisesti. Jeesus haluaa jakaa ja erotella tämän maailman. Jyvät erotellaan akanoista. Se saisi näkyä myös politiikassakin niin, että ateistit, vihreät, homot, perverssit, päihteidenkäyttäjät, köyhyydessään piehtaroijat, pasifistit, isänmaan vihaajat, anarkistit ja työnkarttajat ovat samalla puolella ja toisella puolella olisivat kirkaskasvoiset, puhdassydämiset työtätekevät itsenäisen Suomen kannattajat, jotka uskovat että Jeesus on Herra.

    "Se saisi näkyä myös politiikassakin niin, että ateistit, vihreät, homot, perverssit, päihteidenkäyttäjät, köyhyydessään piehtaroijat, pasifistit, isänmaan vihaajat, anarkistit ja työnkarttajat ovat samalla puolella ja toisella puolella olisivat kirkaskasvoiset, puhdassydämiset työtätekevät itsenäisen Suomen kannattajat, jotka uskovat että Jeesus on Herra."

    Olet täynnä vihaa kuten ilmeiset esikuvasi Jenkkilästä, fiktiivisenä hahmona mm. Tricky Dixon kavereineen Philip Rothin kirjassa Meidän jengi.

    http://joklaaja.blogspot.fi/2012/10/philip-roth-meidan-jengi.html

    Oletko varma ettei Jeesus ole anarkisti?

    Äänestä

  • olet.kovasydäminen kirjoitti:

    "Se saisi näkyä myös politiikassakin niin, että ateistit, vihreät, homot, perverssit, päihteidenkäyttäjät, köyhyydessään piehtaroijat, pasifistit, isänmaan vihaajat, anarkistit ja työnkarttajat ovat samalla puolella ja toisella puolella olisivat kirkaskasvoiset, puhdassydämiset työtätekevät itsenäisen Suomen kannattajat, jotka uskovat että Jeesus on Herra."

    Olet täynnä vihaa kuten ilmeiset esikuvasi Jenkkilästä, fiktiivisenä hahmona mm. Tricky Dixon kavereineen Philip Rothin kirjassa Meidän jengi.

    http://joklaaja.blogspot.fi/2012/10/philip-roth-meidan-jengi.html

    Oletko varma ettei Jeesus ole anarkisti?

    Jeesus ei opetanut anarkiaa: "Katso, minä tulen pian, ja minun palkkani on minun kanssani, antaakseni kullekin hänen tekojensa mukaan."

    Äänestä


Äämrstäisitkö itse kaljujen puoluetta?? :)

Äänestä

Liian kapea ohjelma yleispuolueelle pelkkä ateismi.

Äänestä

Valtio irti kirkoista!
Eduskunnan juhlajumalanpalvelukset virka-ajalla on lopetettava ajan hukkana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puoluekuri kirjoitti:

Jos sellainen olisi, äänestäisitkö sitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu