Mistä kertoo Todistajien vaikeneminen?

1. Siitä, että täällä ei oikeasti juurikaan liiku Jehovan Todistajia. Tälle taas on monia syitä. Yksi syy on palstan järkyttävän matala taso. Toinen syy taas seuraava:

2. Jehovan Todistajat eivät kykene keskusteluun. Heidän oppinsa ei kestä tarkastelua sen enempää kuin muidenkaan fundamentalistien. Totuus paljastuu kuitenkin aina.

Tässä ketjussa mahdollisilla paikalla olevilla Todistajilla olisi oiva mahdollisuus avoimesti kekustella opistaan ja osoittaa kykenevänsä perustelemaan näkemyksensä faktapohjilta. Kuten nähtävissä on, he eivät siihen kykene. Sen sijaan, peliin astuu esim. suora valehteleminen.

24

65

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkitietjohtavat

      Eipä Jehovan todistajia ole ns. paremmillakaan keskustelupalstoilla. Heidän järjestönsä varoittelee siitä, lisäksi tällainen keskustelu koetaan tarpeettomanakin. Miksi panostaa henkilökohtaiseen todisteluun, kun JW.ORG -sivustolta löytyy kaikki mitä tarvitaan? Jos joku ei JW.ORGia usko, se ei perustelemalla parane, vaan vika on kuulijassa.

      Neuvoo vain tien JW.ORG sivustolle, siihenhän tuo kenttäpalveluskin näköjään keskittyy nykyään.

    • kaikkitietjohtavat

      Ja kun oppi ei kestä kriittistä tarkastelua, mitä muita keinoja jää kuin ei-asiakeskeiset, lähinnä tunnetason vaikutusmenetelmät? Ulkopuolisia yritetään hurmata esittämällä kaunisteltu versio JT-uskosta, mutta jos sanoma ei uppoa, ei jäädä aikaa haaskaamaan vaan pistetään uutta matoa koukkuun. Saatetaan jopa syyllistää keskustelukumppania vääristä vaikuttimista, jos hän kyseenalaistaa hänelle syötetyn JT-kiiltokuvan.

      Seurakunnan sisällä mm. ystävyyssuhteet ovat pelissä mukana. Sielläkään pääpaino ei ole asiakysymyksissä, eikä niihin kunnon vastauksia saa. Jos et ole "teokraattinen" eli noudata järjestön ohjeita tunnollisesti, saat pian huomata olevasi vähemmän suosittua seuraa, jos et kohta kokonaan ulkona ja kartettuna.

      • Olet luultavasti oikeassa. Nopeasti näyttää tunnepuoli esiin nousevan, jos jotakin osaa opista rohkenee epäillä.


      • kaikkitietjohtavat
        Ja.taaskin.asialinjalle kirjoitti:

        Olet luultavasti oikeassa. Nopeasti näyttää tunnepuoli esiin nousevan, jos jotakin osaa opista rohkenee epäillä.

        Tuo tunnepuolen esiin nouseminen on usein havaittu ilmiö ja liittynee ainakin osittain siihen, että Jehovan todistaja saarnaa samalla itselleen kun hän saarnaa muille. Eli keskustelukumppanin esittämät haasteet eivät ole pelkästään jonkun ymmärtämättömän tai vääristelijän esittämiä harhaantuneita ajatuksia, vaan haastavat samalla Jehovan todistajan itse itselleen syöttämää maailmankuvaa. Monilla todistajilla on myös alitajuisia epäilyksiä asiaa kohtaan, joita he kovasti yirttävät torjua, ja keskustelukumppanin tarkat kommentit voivat siten osua aika kipeisiinkin paikkoihin.


      • kaikkitietjohtavat kirjoitti:

        Tuo tunnepuolen esiin nouseminen on usein havaittu ilmiö ja liittynee ainakin osittain siihen, että Jehovan todistaja saarnaa samalla itselleen kun hän saarnaa muille. Eli keskustelukumppanin esittämät haasteet eivät ole pelkästään jonkun ymmärtämättömän tai vääristelijän esittämiä harhaantuneita ajatuksia, vaan haastavat samalla Jehovan todistajan itse itselleen syöttämää maailmankuvaa. Monilla todistajilla on myös alitajuisia epäilyksiä asiaa kohtaan, joita he kovasti yirttävät torjua, ja keskustelukumppanin tarkat kommentit voivat siten osua aika kipeisiinkin paikkoihin.

        Epäilemättä.


      • kaikkitietjohtavat
        Ja.taaskin.asialinjalle kirjoitti:

        Epäilemättä.

        Todistaja suuttuu siis ensisijaisesti niistä tuntemuksista, joita toisen sanat hänessä itsessään aiheuttavat, vrt. joku aiheuttaisi sinulle fyysistä kipua, vieläpä ilkeyttään.

        Se, jos toinen ei ota sanomaa vastaan, voi todistajalle olla harmistuksen mutta harvemmin suuttumuksen aihe, etenkään jos ei ole läheisestä tai muuten tärkeästä ihmisestä kysymys. Seurakunnassa toitotetaan jatkuvasti oman porukan paremmuutta, mutta samalla sitä, ettei maailma sanomaa tule ottamaan vastaan. Nuivaan suhtautumiseen osataan siis varautua. Kun tekee oman osansa, saa itselleen paikan paratiisissa, otettiin sanoma vastaan tai ei.


      • kaikkitietjohtavat kirjoitti:

        Todistaja suuttuu siis ensisijaisesti niistä tuntemuksista, joita toisen sanat hänessä itsessään aiheuttavat, vrt. joku aiheuttaisi sinulle fyysistä kipua, vieläpä ilkeyttään.

        Se, jos toinen ei ota sanomaa vastaan, voi todistajalle olla harmistuksen mutta harvemmin suuttumuksen aihe, etenkään jos ei ole läheisestä tai muuten tärkeästä ihmisestä kysymys. Seurakunnassa toitotetaan jatkuvasti oman porukan paremmuutta, mutta samalla sitä, ettei maailma sanomaa tule ottamaan vastaan. Nuivaan suhtautumiseen osataan siis varautua. Kun tekee oman osansa, saa itselleen paikan paratiisissa, otettiin sanoma vastaan tai ei.

        Niin... Mitä vain mieluummin kuin omaa kriittistä ajattelua...


    • infottaja

      Syy sille, ettei todistajia bongaa keskustelupalstoilta, johtuu Vartitorni-seuran määräyksestä.

      Vuoden 2006 konventissa esitettiin seitsemänosainen päätös, jonka paikallaolijat hyväksyivät toteamalla yhteen ääneen “kyllä”. Seitsemäs kohta kuului:

      “Päätös

      Hallintoelin on valmistanut seuraavan päätöksen joka hyväksytään kaikissa konventeissa kautta maailman.

      7. Me vastustamme kaikin voimin maailman henkeä, jonka ilmenemismuotoja ovat mm – – internetin keskustelukanavat, jotka houkuttelevat seurustelemaan ulkopuolisten kanssa.”

      • hallintoelimenpäätös

        "jotka houkuttelevat seurustelemaan ulkopuolisten kanssa.”

        Niiden siellä hallintoelimessä täytyy olla tietoisia siitä, mitä tuubaa ne laumalle syöttävät. Lauman tärkein velvollisuus on saarnata "totuutta", mutta kaikki keskustelu on kielletty. Täälläkin se on moneen kertaan todettu, Jehovan todistajat eivät seurustele. He eivät pohdi tai vaihda ajatuksia, he saarnaavat. Jo vähäinenkin järjenkäyttö on myrkkyä tälle mielenhallintaan perustuvalle "totuudelle".


    • ehdollinen_rakkaus

      Ulkopuolisten tarkkanäköiset ja asiallisesti esille tuodut kyseenalaistukset saattavat aiheuttaa kiusaantumista varsinkin silloin kun ja jos todistaja itse oivaltaa ristiriitatilanteen.

      Pelkät ulkopuolisten eri tavoin uskovien dogmilliset erimielisyydet eivät yleensäkään ole kiusaantumisen aihe, he vain ovat väärässä. Mieltään muuttamattomiin eriuskoisiin ei tuhlata aikaa, vaan jatketaan matkaa.

      Pahin on tilanne jossa jokin todistaja ja siis jo eri todistajuuden sanojen tunnelatauksetkin itse elävä on alkanut selvittää ja analysoida syvemmin todistajuutta, eli Vartiotorniseuraa ja sen ristiriitaisuuksia.

      Varsinkin sellaisen henkilön ääneen lausumat epäilykset ja huomiot ovat koettuja kuin uhkana kuulijan omalle uskolle ja elämänodotteelle. Jotkut tunne-reagoivat kuin heitä vastaan hyökättäisiin leipäveitsen kera.

      Yleensä reaktiona on koko ajatuksen ja itse henkilön torjuminen ja leimaaminen eri tavoin, kuten luopioksi tai luopiohenkiseksi, joka on hyvin "tappavan-lahtaava" leima. Keskustelu yleensä torpataan melko lyhyeen ja toisinaan varsin tunnepitoisesti.

      Kysenalaistanutta ei enää sen jälkeen katsota suopeasti kuten aiemmin, hänet on jo leimattu, hän on epäilyttävä ja huonoa seuraa.

      Niin kauniisti ja maltilliseti, sekä asiallisesti ei havaintojaan voi ilmaista ett'eikö rekatiot ja seuraamukset olisi edeltä tiedossa.

      Ääneen kritiikin lausuja ei yleensä ole kauaa todistaja, sillä katumattomista sanoista, osittaisestakin erimielisyydestä tulee oikeuskomitean kautta syvästi halveksittuna luopiona (ja "vastustajana") erotetuksi ja kartetuksi.

      Totuus vapauttaa ja rakkaus keskuudessamme ...

      • kaikkitietjohtavat

        "Niin kauniisti ja maltilliseti, sekä asiallisesti ei havaintojaan voi ilmaista ett'eikö rekatiot ja seuraamukset olisi edeltä tiedossa."

        Asiallinen tyyli voi ärsyttää jopa enemmän, kun todistaja ei voi mielessään torjua kritiikkiä vedoten tyyliin, jolla se on esitetty.


    • Jt huuhaa oppi on niin huuhaata, että ei sitä kukaan täysjärkinen voi puolustaa. Ja sitten kun joku tollakka alkaa sitä täällä puolustaa, niin vasta-argumenttia sataa niin, että jt menee kuuppa entistä enemmän jumiin, ja alkaa ad hominem tai asian vierestä kirjoittelu. HOHOHJOOHOO!!

    • jehova on perkeleen ohjelmointi eksyttämään, perkeleen uskonnot ovat moninaiset. Mutta on vain yksi usko Jeesus Kristus.

      • raakatotuus

        Jeesus on kuollut, jo kauan sitten. Aika erikoista henkilöpalvontaa tämä kuolleen juutalaisen palvonta.


    • alkuperäinenjtmies

      No juu luin aloituksen ja muutamia kommentteja.
      Jo tuo ninmimerkkisi "asialinjalle" on täysin valheelinen, kun sitä vertaa aloitukseesi, erikoista ettet sitä itse huomaa.

      Sanoisin vertauskuvallisesti, että tautisen sairaan näköisenä pyytelet likakaivoon uimaan suu sairaasti vaahtoen kehuskellen itsesiäsi terveys mannekiinina, puhiset että vesi parantaa sinut, kunha ryvet siinä ja nautiskelet sitä.
      Kyllä luulisi entisten todistajien pystyvän parempaa, näyttää kuitenkin olevan juuri, niin kuin mitä luopiosta varoitetaan, miten alas he menevät.

      Ei voi muuta kuin kiittää uskoni vahvistamisestani teitä ja toivoa että joskus jokin saisi teidät heräämään ja palaamaan järkiinne.

      Ettekö todellakaan näe, miten läpikuultavaa kirjoittelunne on?

      On taso laskenut todellapaljon viime vierailustani.

      Joku oli ottanut nikkinikin käyttöön, mitähän senkin nimissä on kirjoiteltu?

      • ylitsepursuavan.hyvää

        Tiukkaa asia-argumentointia jtmieheltä ;)


      • alkuperäinenjtmies

        Jäi vielä sanomatta. Ettekö todellakaan näe pyllynreikää, minkä minä jeesuksen henkeyttämänä näen ? Ei voi muuta kuin kiittää rektumini vahvistamisesta teitä ja toivoa että joskus saisi teidät hämättyä ja kantamaan rahanne jt järjestölle. Ja kirjoitusten taso on noussut kohisten viime käynnistäni. Siitä iso kiitos.


    • raakatotuus

      Aloitus on kieltämättä puhdasta provosointia.
      Tosiasia silti on, että uskovaiset eivät keskustele, lahkosta riippumatta, asioista asiallisesti.

      • Näinlahkossa

        Jehovantodistajain lahko painostaa jäsenensä katkaisemaan ihmissuhteensa lahkon ulkopuolisiin.
        Lahkossa on kurinpitojärjestelmä, ja raskain rikos on ajattelurikos, eli vartiotornin epäileminen. Siitä saa potkut, johon liittyy lahkolaisille keilto edes vastata tämän tervehtimiseen.
        Todistajilla on myös velvollisuutena pitää toisiaan silmällä ja käräyttää pomolleen näistä lahkorikoksista.

        Todistajat ovat tekemisissä "maailmallisten" kanssa, kuten meitä muita kutsutaan, vain ollakseen lahkomannekiinia tai peräti värvätäkseen, tai rahallisia etujaan hoitaakseen. Vartiotorni on myös ohjeistanut että erotettujenkin kanssa saa puhua vaatiessaan erilaisia saataviaan.


      • Mikä osa avauksesta ei ole totta?


      • turhaaesittämistä
        Näinlahkossa kirjoitti:

        Jehovantodistajain lahko painostaa jäsenensä katkaisemaan ihmissuhteensa lahkon ulkopuolisiin.
        Lahkossa on kurinpitojärjestelmä, ja raskain rikos on ajattelurikos, eli vartiotornin epäileminen. Siitä saa potkut, johon liittyy lahkolaisille keilto edes vastata tämän tervehtimiseen.
        Todistajilla on myös velvollisuutena pitää toisiaan silmällä ja käräyttää pomolleen näistä lahkorikoksista.

        Todistajat ovat tekemisissä "maailmallisten" kanssa, kuten meitä muita kutsutaan, vain ollakseen lahkomannekiinia tai peräti värvätäkseen, tai rahallisia etujaan hoitaakseen. Vartiotorni on myös ohjeistanut että erotettujenkin kanssa saa puhua vaatiessaan erilaisia saataviaan.

        Ette te muutkaan uskovaiset järin suvaitsevaisia ole. Kyllä hylkiä voi ilman virallista kannanottoakin, sillä tavalla pikemminkin teeskentelee parempaa kuin on.


    • alfa123om22

      Omalla tavallaan JT on harhaoppi eli vähemmistön oppi. Jehova ei salli Suomessa olevan enempää kuin 40000 todistajaa. Jt omaa kuitenkin hienon ja hyödyllisen raamatun käännöksen ja paljon muita avuja. Se on hyödyllinen järjestö, vaikka ehkä opiltaan hieman harhainen.

      Itse olen vihkyitynyt JT, vaikka kastamaton. En käy srk kokouksissa sen tavanomaisen syyn tähden. Tavoittelin erästä tyttöä ja lemput tuli heti.

      Jt on Ilmestyksessä mainittu Tyatiran srk sekä kirjeessä Laodikean seurakunnalle mainittu taho, jolta voi ostaa tulessa puhdistettua kultaa. Se on myös oma kansansa. Tämä srk ei olisi olemassa jollei Jehova sitä sallisi. Hän kuitenkin sallii sen, joten se on hyödyllinen.

      Islam opettaa, että islamilla on 73 lahkoa, joista kaikki paitsi yksi menee helvettiin sen sijaan kristityillä on 72 lahkoa joista kaikki paitsi yksi pelastuu. Katson itse tällä hetkellä, että islamista pelastuu neliyhteinen suurin lahko, mutta kristityistä pelastuu pienlahkot ja neliyhteinen suurlahko menee helvettiin. Se merkitsee, että Jt on suuressa vaarassa ainakin käväistä helvetissä. Ei ole täysin turvattu tuon lahkon menestys siinä suhteessa.

      Islam ja kristinusko on tätä, että aina ollaan vaarassa mennä helvettiin. Itselleni Jehova on sanonut, että vain Jt srk yhteydessä minusta voi tulla hyödyllinen ja sen vuoksi kannatan heidän toimintaansa. Onhan se kurjaa kun on kaikenlaisia sääntöjä, vaan evankeliumin sanoma ja Ilmestyksen ensimmäisen enkelin sanoma (Ilm. 14) on vietävä kaikkialle maailmaan. Kunnioittakaa ja kumartakaa yksin taivaan, maan ja vesien luojaa.

      Tämä on Jt srk tehtävä ja sanoma, joka välittyy heidän kaikissa julkaisuissaan:

      6 Minä näin taas uuden enkelin, joka lensi korkealla taivaan laella. Hänen tehtävänään oli julistaa ikuinen evankeliumi maan asukkaille, kaikille kansoille, heimoille, kielille ja maille. 7 Hän kuulutti kovalla äänellä: "Pelätkää Jumalaa ja antakaa hänelle kunnia - - hänen tuomionsa aika on tullut! Kumartakaa häntä, joka on luonut taivaan, maan ja meren ja vesien lähteet."

      • opetamuillekin

        Hyvia ajatuksia sinulla. Käy srk kokouksissa kertomassa.


      • Mielikuvitusrikas satu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      234
      1432
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      249
      990
    3. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      762
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      713
    5. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      86
      688
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      599
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      573
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      564
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      40
      471
    12. 31
      451
    13. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      75
      440
    14. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    15. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      45
      407
    16. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      397
    17. 30
      393
    18. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      27
      390
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      390
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      371
    Aihe