Poliisi uhkailee nimimerkkikirjoittajia

öljyllä_sammuttamista

"Poliisi uhkailee nimimerkkikirjoittajia Nurmijärvellä
Nurmijärven Uutisten kirjoitus voidaan myös nähdä valtamedian instanssin yrityksenä puolustella omaa tiedotuslinjaa.

MV-lehden tukiva kirjoittaa:
Nurmjärven Uutiset julkaisi 4.9.2016 kirjoituksen, jossa poliisin edustaja, komisario Jari Tonteri uhkailee nimimerkkikirjoittajia. Poliisin mukaan Nurmijärvellä tapahtunut joukkotappelu maahantunkeutujien ja paikallisten nurmijärveläisnuorten välillä ”on lisännyt öljyä liekkeihin”.

Tyypilliseen tapaan Jari Tonteri puhuu epämääräisin sanakääntein väitetystä kiivaasta keskustelusta:

”Keskusteluhan on käynyt kiivaana jo syksystä asti. Yksittäisistä tapahtumista saatetaan esittää mielipiteitä ja näkemyksiä, joilla ei välttämättä ole tekemistä todellisen tapahtuman tai tilanteen kanssa.”

Mistä erityisestä tapahtumasta Tonteri puhuu? Ei mistään. Hän vain yleisluonteisesti toteaa asioita keskustelusta, jotka eivät pidä yhtä todellisen keskustelun kanssa.

Nurmijärven Uutiset toteaa:

”Hän toivookin, että ihmiset tukeutuisivat virallisiin tiedotuksiin eivätkä olettamuksiin, ja niistä muodostettaisiin kokonaisnäkemys.”

Nurmijärven joukkotappelussa ongelman yksi syy oli poliisin tökerösti laadittu tiedote, joka antoi ymmärtää, että 15-vuotias tyttö oli itse asiassa syyllinen joukkotappeluun. Jos olisin itse tytön isä, olisin poliisin tiedotteesta erittäin vihainen. Surkealla tiedottamisellaan ja tytön syyllistämisellään poliisi itse kaatoi bensaa liekkeihin.

Seuraavalla lausunnollaan Tonteri epäsuorasti myöntää, että poliisi möhli tiedottamisensa täysin:

”Nimimerkin takaa on helppo puhua, mutta siinäkin voi syyllistyä joko tahallisesti tai tietämättään rikokseen. Sananvapauslain säätämissäkin puitteissa pystytään kirjoittamaan paljon erityisesti yleisellä tasolla, kunhan huolehditaan siitä, ettei keskustelu rönsyä asiattomuuksiin.”

Tässä vaiheessa täytyy todeta, että Tonterin syytökset ovat täysin yksilöimättömiä. Rivien välistä voi lukea, että viranomainen ei ole tyytyväinen heikon tiedottamisensa saamaan vastaanottoon.

Nurmijärven uutiset kertoo:

”Mikäli henkilö kokee tulleensa loukatuksi esimerkiksi nettikeskustelussa, kyseessä voi olla kunnanloukkausrikos. Kunnianloukkausrikos yksilöityy aina tiettyyn henkilöön. ”

Kun Nurmijärven yhteiskouluun tuotiin Nukarilla sijaitsevan Vantalan vastaanottokeskuksen asukkeja, Nurmijärven yhteiskoulun rehtori esiintyi vanhempainilllassa ja puolusti kyseisten henkilöiden tuontia kouluun. Kun Nurmijärven Maaniitun koulun rehtori Kaija Latvala kieltäytyi keskusteluista Marco de Witin kanssa, nämä kieltäytymiset voidaan julkaista laillisesti ilman pelkoa rangaistuksesta. Kaikki nämä kannanotot ovat julkista tietoa ja voidaan asettaa julkisesti arvioitavaksi ilman pelkoa kunnianloukkausrikoksesta.

Tonteri myös kommentoi epäilyjä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan:

”Sekin on mahdollista, että esimerkiksi tiettyjä sivustoja voidaan epäillä rikoksesta.”

Voidaan toki epäillä, mutta mitään konkreettista näyttöä epäilyjen tueksi ei Nurmijärven Uutisten kirjoituksessa esitetä. Tonteri siis puhuu yksiselitteisesti paskaa.

Tonteri jatkaa poliisin toiminnan puolustelua:

”Hänen mukaansa Suomen poliisilla on hyvä kuva kansalaisten turvallisuustilanteesta eikä siitä ole epäilystäkään, ettei yleisen turvallisuuden ylläpitäminen onnistuisi poliisin voimin.”

Kansalaisten luottamus poliisia kohtaan heikkenee aina, kun poliisi nähdään tietyn poliittisen ideologian käsikassarana. Soldiers of Odin -liike on oire luottamuksen heikentymisestä. Rajat kiinni – ja Suomi Ensin -mielenosoituksissa poliisi on esiintynyt mallikelpoisesti ja puolustanut lakia ja järjestystä. Jos tämä asiaintila muuttuu poliittisen paineen takia, luottamus voidaan nopeasti menettää.

Nurmijärven Uutisten kirjoitus voidaan myös nähdä valtamedian instanssin yrityksenä puolustella omaa tiedotuslinjaa, jossa poliisin tiedotetta sopivasti väritettiin valtamedian ideologian mukaiseksi.

Lisäksi paikallisena esiintyvä media julkaisi väritetyn poliisitiedotteen mutta kieltäytyi julkaisemasta asianosaisten kertomuksia tapahtumista. Tämä jätettiin Suomi Ensin -mielenosoituksen tehtäväksi.

MV tutkiva

-(kuva ja taitto Ilja J/MV)"

http://mvlehti.net/2016/09/05/poliisi-uhkailee-nimimerkkikirjoittajia-nurmijarvella/

4

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valitsi.puolensa

      Antaa sisäministeriön sätkynuken uhkailla. Pelkkä puhuva pää joka sylkee palkanmaksajiensa päälle ja toteuttaa eliitin tahtoa.

      On varmaan lapset ylpeitä isästään joka mahdollistaa eliitin maanpetoksen.

      Ei ihme ettei kansa enää luota poliisiin vaan halveksivat.

    • alaluokansikoja

      Jos on jotain MV-sankareita niin semmosta roskasakkia pitääkin uhkailla.

    • kenttäoikeustakaisin

      Suomi on mennyt sekaisin. Minusta saa päästellä perättömiä väitteitä, minua saa uhkailla ja lapseni saa uhata tappaa. Se on poliisin mielestä oikein. Kun sain lapseni terveyttä tekstiviestejä autokaupoissa pettyneeltä Joensuusta ja kävin näyttämässä niitä poliisiasemalla niin minulta tivattiin, että onko jotakin konkreettista tapahtunut?

      Tule uudelleen jos henkilö toteuttaa uhkaamansa raiskaamisen. Voi vi--u!

      Yliruskeista irakilaisrosvoista ja tekemistään rikoksista sen sijaan ei saa edes kirjoittaa...

      • samakuinäsken

        ...siis lapseni terveyttä uhkaavia tekstiviestejä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3139
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3037
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2902
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2574
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      43
      2088
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1657
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1629
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1610
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1556
    Aihe