Työllisille tulee uusi vaade

heiän pitää ottaa kaksi perhettä aumaan luokseen ilmaseksi täysihoitoon. Sekä maksamaan 200 e taskurahaa kuukaudessa. Jos ei ota se on sitten maksettava yhteiskunnalle 1000 e sakkoa.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eikös+köyhillä+jo+ole+ilmainen+täyshoito+veronmaksajien+piikkiin?+Ja+tervetuloa+vaan+tänne+matalaan+majaani,+kyllä+tällä+sinkkuduunarin+10+€/tunti+bruttopalkalla+aina+pari+perhettä+elättää,+vähän+siinä+voi+tietysti+tulla+ahdasta,+nälkä+ja+vilu+perheillekin.Tienestini+on+bruttona+kuukaudessa+1612,50€+(21,5pväx7,5hx10€)+ja+vuodessa+20156,25€+(sis.+lomaltapaluurahan).+Veron+(13,5%)+ja+muiden+palkasta+vähennettävien+pakollisten+maksujen+(n.+7%)+jälkeen+tuosta+jää+käteen+huimat+1284,36€/kk,+kyllähän+tuosta+asumiskulujen+ja+työttömien+perheiden+taskurahan+maksamisen+jälkeen+jäävällä+n.+300+eurolla+ruokkii+6+ihmistä+kuukauden+jos+on+pakko.+Ja+pakkohan+sen+on+riittää+kun+ei+tuolla+palkalla+tuota+1000+€+sakkoakaan+maksella..

Äänestä

Meidän perheessä olisi jo valmiiksi minun lisäkseni eläkeläisukko ja työtön aikamiespoika. Omakotitalosta löytyisi yksi huone hyyryläisten asuttavaksi.

Kyllä sitten varmaan tämä joutilaitten sakki pitäisi minua, huushollin ainoaa ja jo ikääntynyttä ansaitsijaa kuin kukkaa kämmenellä? Hoitaisi huushollin ja remontit, kokkaisi, tarjoilisi, tiskaisi, siivoaisi, huoltaisi vaatteet, loisi lumet, tomuttaisi matot, sienestäsi, hieroisi niskat, ompelisi, pitäisi auton puunattuna, pyyhkisi pölyt, kalastaisi, hoitaisi puutarhan, kiillottaisi hopeat ja kristallit, marjastaisi, pesisi ikkunat, toimisi autokuskina, kävisi kaupassa, tarjoilisi tervetuliaisdrinkit aina kun palaisin töistä?

Äänestä

Hävetkää, jos osaatte ja lopettakaa vähäosaisten pilkkaaminen ja arvottaminen, iva voi osua joskus omaan nilkkaan. Te olette itse myös syypäitä tähän tilanteeseen, kun olette valinneet kykenemättömiä päättäjiä hoitamaan maan asioita. Jokainen voi katsoa peiliin, mitä näkyy. Oletko arvokkaampi kuin joku muu?????

Äänestä
  • en mie oo ketään valinnu. en oo äänestäny kun kerranelämässä 80 luvulla kun täytin 18 v. mut huomasin että tmä oei on tätä niin lopetin.

    yhdelläkään ministerillä ei oo oiekutta viedä multa mitään kun ei oo antanu siihen lupaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kjähkjäh kirjoitti:

heiän pitää ottaa kaksi perhettä aumaan luokseen ilmaseksi täysihoitoon. Sekä maksamaan 200 e taskurahaa kuukaudessa. Jos ei ota se on sitten maksettava yhteiskunnalle 1000 e sakkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu