Haavisto jaksaa nillittää

Kovaa kritiikkiä hallituksen turvapaikkapolitiikalle – ”Ei ole oikein, että turvallisuusarvioilla leikitään” http://yle.fi/uutiset/kovaa_kritiikkia_hallituksen_turvapaikkapolitiikalle__ei_ole_oikein_etta_turvallisuusarvioilla_leikitaan/9143555

Pekka Haavisto se jaksaa nillittää turvapaikkaturistien puolesta. Onko homppeli taas pyrkimässä presidentiksi vai mistä tämä aktivoituminen johtuu?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pekka Haavisto olisi ja on ainoa paras vaihtoehto vallitsevan Suomen presidentiksi. Verrataan konkreettisesti Haavistoa ja Niinistöä

A) yleissivistys
Pekka Haavisto on koulutukseltaan valtiotieteen ylioppilas. Ylioppilaaksihan Haavisto kirjoitti huippuarvosanoin. Hänellä on erittäin hyvä tuntemus vallitsevasta lainsäädännöstä.
Sauli Niinistön kokemus on pelkästään huijaukset,petos,erehdyttäminen ja kiero pankkiiritoiminta. Hänen tuntemus lainsäädännöstä on kyläjuristin vanhentuneet tiedot ja taidot vuosimallia 1974. Valtiovarainministerinä hän ajoi Suomen EU-petokseen, ja syyllistyi maanpetokseen. Kokoomuksen puheenjohtajana hän toimi varsin vaatimattomalla menestyksellä. Hän salasi 2012 vaaleissa täydellisesti kansalaisilta totuuden itsestään joka on luettavissa muun muassa tästä
https://www.facebook.com/1606003069647224/photos/a.1606345526279645.1073741828.1606003069647224/1688057478108449/?type=3

B) pätevyys puolustusvoimien ylipäälliköksi
Armeija osalta siinä missä Sauli Niinistö on pelkkä reserviläinen niin Pekka Haavistolle on myönnetty sotilasansiomitali hänen työstään kriisialueilla. Haaviston kansainvälisen turvallisuuspoliikan tuntemus on huomattavasti laajempaa, kuin mitä pelkän RUK:n käymällä saa. Jotain kertonee sekin, että Haavisto on eduskunnassa sekä ulkoasiainvaliokunnan että puolustusvaliokunnan jäsen, kun taas Niinistö on ollut ulkoasiainvaliokunnan jäsenenä vain yhden viikon vuonna 1995.

C) kokemus
"Sauli Niinistöllä on takanaan vaatimaton ura B-luokan kyläjuristina kotimaan politiikassa, mutta Pekka Haaviston ulko- ja turvallisuuspoliittiset näytöt ovatkin sitten aivan eri luokkaa, hän johti YK:n ympäristöohjelman UNEP:n tutkimusryhmiä mm. Kosovossa, Afganistanissa, Irakissa, Liberiassa, Palestiinassa ja Sudanissa, vastasi YK:n köyhdytettyä uraania koskevista kenttätutkimuksista Kosovossa, Montenegrossa, Serbiassa ja Bosnia-Hertzegovinassa, toimi UNEP:n edustajana selvittämässä Romaniassa Baia Maren kaivosonnettomuutta, Euroopan unionin erityisedustajana Sudanissa ja Darfurissa 2005-2007, YK:n erityisasiantuntijana Darfurin rauhanprosessissa 2007 ja ulkoministerin erityisedustajana Afrikan kriiseissä 2009-. Näihin tehtäviin hänet on nimetty ensisijaisesti asiantuntemuksensa, ei poliittisen taustansa vuoksi.

Haavisto on toiminut vierailevana tutkijana Ulkopoliittisessa instituutissa, luennoitsijana Helsingin yliopistossa, Ulkopolitiikka-lehti pyysi neljääkymmentä suomalaista asiantuntijaa nimeämään ja listaamaan 10-20 tärkeintä suomalaista kansainvälistä vaikuttajaa politiikassa ja talouselämässä. Heillä tuli olla työnsä tai verkostojensa kautta poikkeuksellista vaikutusvaltaa maailmalla. Pekka Haavisto sijoittui tässä vertailussa sijalle 5, korkeammalle kuin istuva tasavallan presidentti. Sauli Niinistö ei edes 26 enemmän kuin yhden maininnan keränneen vaikuttajan joukkoon mahtunut."
"Listan ykkönen, presidentti Martti Ahtisaari on nimennyt Pekka Haaviston "seuraajakseen" ja kertonut mm., että YK:n pääsihteeri Ban-Ki Moon pyysi häntä esittelemään Haaviston tälle."
Talouselämästä haetulla analogialla: presidentti ei ole Suomen toimitusjohtaja, vaan pikemminkin viestintäpäällikkö, myyntimies (tai -nainen) ja bisnesguru joka lietsoo innostusta ja tuo uusia ajattelutapoja taloon. Näiden tehtävien hoidon kannalta on samantekevää, onko presidentti varatuomari vai ylioppilas, reservin kapteeni vai siviilipalvelusmies. Osaaminen ratkaisee, eivät tittelit. Tälläkin kertaa Pekka Haavisto otti niskalenkillä selkävoiton Niinistöstä.

D) fyysiset tekijät
-Pekka Haavisto on Niinistöä huomattavasti nuorempi, ja presidentillinen uskottavuus sekä käsitys presidentin statuksesta hyvä

-Sauli Niinistö olisi seuraavissa vaaleissa jo yli 70 vuotias, siis selkeästi jo yli ikäinen vaativaan presidentin tehtävään. Hän antaa jo nyt päivittäin signaaleja että hän ei pysty suoriutumaan presidentin tehtävistä. Jopa hänen puolisonsa, siis se kummityttö, on antanut lausunnon hänen puolestaan että Sauli Niinistön psyyke ei kestä presidentin tehtävän vaatimia asetuksia, koska Niinistöltä puuttuu paineensietokyky. Sauli Niinistöllä ei ole presidentillistä uskottavuutta eikä auktoriteettia.

Yhdysvallat on jo antanut esimerkkiä suvaitsevaisuudesta.

http://mvlehti.net/2016/05/18/obama-nimitti-julkihomon-eric-fanningin-yhdysvaltain-puolustusministeriksi/

Meidän suomalaistenkin olisi jo aika ottaa askel suvaitsevaisuuteen tässä tapauksessa siis Haavisto presidenttinä se olisi koko kansan hyvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pridehaavisto kirjoitti:

Kovaa kritiikkiä hallituksen turvapaikkapolitiikalle – ”Ei ole oikein, että turvallisuusarvioilla leikitään” http://yle.fi/uutiset/kovaa_kritiikkia_hallituksen_turvapaikkapolitiikalle__ei_ole_oikein_etta_turvallisuusarvioilla_leikitaan/9143555

Pekka Haavisto se jaksaa nillittää turvapaikkaturistien puolesta. Onko homppeli taas pyrkimässä presidentiksi vai mistä tämä aktivoituminen johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu