Valtiokonttori katsoi, että Auer istui murha-asiaan liittyen syyttömänä 611 vuorokautta ja myönsi Auerille 800 euron kärsimyskorvauksen jokaiselta menetetyltä vuorokaudelta. Vakiintunut korvaussumma on viime vuosina ollut 120 euroa vuorokaudelta. Alun perin Auer pyysi vuorokaudelta 2 500 euroa.
Poliisit sen saisi maksaa, eikä veronmaksajat.
http://www.talouselama.fi/uutiset/488-800-is-anneli-auerille-rikoshistorian-suurimmat-korvaukset-6580732
Poliisit sen saisi maksaa, eikä veronmaksajat.
http://www.talouselama.fi/uutiset/488-800-is-anneli-auerille-rikoshistorian-suurimmat-korvaukset-6580732
Vastaukset 18
Vanhimmat
Auerin syyttömyyttä ei ole pystytty todistamaan.
Eikä syyllisyyttä. Ihminen on niin kauan syytön kuin toisin todistetaan. Ja hän on syytön.
Aika vähän kärsimyksiin nähden
jaa
Syyttäjälaitos näihin syyllinen on. Kaikkien hävittyjen juttujen kustannukset pitäisi vähentää heidän budjetistaan ja palkoistaan. Loppuisi turhat oikeudenkäynnit joissa ei ole mitään todisteita käytettävissä.
Muistakaa että murhaaja on vielä vapaalla jalalla. Pelottaa.
Resussit miten oikeutta käytiin hämmästyttää, Auer on todettu syyttömäksi ja korvaus ei ole suuri koettuun haittaan nähden.
Ei ole todettu syyttömäksi.
Tuomioistuimen päätöksellä on todettu syyttömäksi siihen rikokseen, mistä häntä on syytetty.
Vain vapautettu syytteistä riittämättömän näytön vuoksi, syyttömyyden todistaminen mahdotonta elleivät pysty todistamaan syylliseksi yliluonnolliset kyvyt omaavaa uhfomiestä.
Toinenkin tuomio oli samanaikasesti ?
Aika hyvä tapporaha ukosta ja silti valittaa.
Aika kämänen summa melkein 2 vuoden vapaudenriistosta nolla summaan perään ameriikan tyylin niin alkaa olla kohtuulinen summa.
Vankilassahan se on muutenkin istunut lastensa hyväksikäytöstä, siltäajalta ei saa centtiäkään.
Nii joo sekin eikös samassa tutkimusessa se ollut tehnyt satanaisti merkkejäkin lapsille kun uv valolla lösivät pari vanhaa havaa päällekäin ja mitä näitä muita oli? Tapaus auver muistetaan vielä pitkään suomen naurettvimpana oikeuslaitoksen sekoiluna ei tällästä soppaa edes leffoissa näe.
Aika pieni summa tuo on. Auerin kannattaa valittaa asiasta.
Tässä saattaa käydä vielä niin, että Auer saa tuomiopurun siitä seksuaalirikoksesta, josta hänet tuomittiin. Uusia korvauksia on tiedossa hänelle.
suuri korvausmäärä saa niin paljon negatiivista huomiota, että kärsimyksestä johtuen korvausta pitää nostaa ainakin 200000€
Näinhän se pitäs olla viimeaikoina kun suomessa on jopa koko rikostuomioita hylätty vain sen takia kun ons aanut some huomiota paljon eli jos tuomioitkin kumotaan tuolla syyllä niin kyllä korvauksetkin pitäsi aina tuplata mediahuomion takia.