Jari Tervo. Entinen menestyskirjailija

Kuinka kauan ura jatkuuu nykyisen valtamedin lemmikkinä?

Perjantain pressiklubi ja Hyysärin artikkeli kertoo karua kieltään aivotoimintojen asteittaisesta pettämisestä. Ehkäpä allttius oli aina läsnä.

Aina Jari on jakanut mielipiteitä, mutta nyt asemoiminen itsentä tuohon hölmöläisten hommaan taitaa olla suurten kirjamyyntien loppulaukaus.

http://www.hs.fi/kulttuuri/a1473396444989?ref=hs-etusivub-luetuimmat-#2
769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä myyrä on erittäin pahoin harhainen!
Hetken tuota ohjelmaa katsottuani ,vaihdoin kanavaa,niin käsittämätöntä höpinää alkoi tulla!
Ehdotan ,että (t)ervon omaisuus ja tulot ulosmitataan ja käytetään matujen kustannusten hoitamiseen.

Äänestä

On juonut ne vähäisetkin aivot pilalle selvästi. Yrittää olla hauska muuta on säälittävä trolli ja ansaitsi yhteiskunnan kustantaman etanasian. Myös hänen sukunsa pitäisi hävittää ettei nuo geenit enää saastuttaisi suomalaista yhteiskuntaa.

Äänestä

tervo on erittäin rasisti suomen kansaa kohtaan. ollaan muka autistisia. kuinka kauan tervo saa puhua vihapuhetta omaa kansaa kohtaan. jos joku sanoo julkisuudessa mussuja autisteiksi, hän joutuu heti kuulusteluihin ja lusimaan rasistisesta viha puheesta kansan ryhmää kohtaan. TERVO SAA PUHUA VIHAPUHETTA JA OLLA JÄRKYTTÄVÄN RASISTINEN SUOMEN KANSAA KOHTAAN.
onko tervo ma. tu pisneksessä miljoonia tienaamassa, kuset noussu lettiin tosi pahasti.

Äänestä

tervo ärsyttää tahallaan suomen kansaa. saa sitten vettä myllyyn, kun joltain palaa roput. miten tervo saa puhua vihapuheita ja olla rasisti suomen kansaa kohtaan.

Äänestä

Ihmettelen ettei joku ole antanut tuota Tervon kusipäätä turpaan oikein kunnolla.

Äänestä

Tämä varmaan kertoo oleellisen myyrän naaman mielenterveydestä!
Ja kaksi hullua samassa kämpässä ruokkiikin mukavasti toinen toisen hulluutta!

Jari ja Kati Tervo pelkäävät olla mökillään – ”Mielessä käy koko ajan se, että...”
Kati ja Jari Tervo toivovat, että vilkkaan mielikuvituksen saisi toisinaan kytkettyä pois päältä. Kati kertoo sen luonnistuvan toisinaan, mutta Jarilta se ei luonnistu.
Kati ja Jari Tervo toivovat, että vilkkaan mielikuvituksen saisi toisinaan kytkettyä pois päältä. Kati kertoo sen luonnistuvan toisinaan, mutta Jarilta se ei luonnistu. (KUVA: Lassi Rinne)
Julkaistu: 11.9. 8:55
PELKOTILAT Kirjailijapariskunta pelkää pimeää, vilkas mielikuvitus alkaa laukata etenkin mökkimiljöössä.
Ylen 90-vuotisjuhliin yhdessä lauantai-iltana saapunut kirjailijapariskunta Jari ja Kati Tervo elää kiireisiä aikoja. Jarilta julkaistaan pian uusi kirja Matriarkka ja myös Kati Tervo on syventynyt uuden teoksen kirjoitustyöhön. Kahden taiteilijan kodissa tulee usein hetkiä jolloin molemmat kaipaavat kotona omaa työskentelyrauhaa.

– Silloin mennään huoneeseen, pannaan ovi kiinni ja ruvetaan hommiin, Jari Tervo kuvailee.

– Tai lähdetään mökille viikoksi yksin, Kati Tervo lisää.

Kesäisin pariskunta viettää mökillä aikaa yhdessä, muutoin he viettävät mökillä aikaa vuorotellen kirjojaan kyhäten.

– Mökillä voi kirjoittaa, kunhan ei ole marras-, joulu- tai tammikuu. Eikä oikeastaan helmikuukaan. Muut kuukaudet ovat riittävän valoisia. Minä pelkään pimeää, Jari Tervo tunnustaa.

Myös Kati tunnustaa pelkäävänsä pimeää.

– Koska minäkin pelkään pimeää, niin ei mökillä ole pimeinä kausina kiva olla yksin, Kati Tervo sanoo.

Vilkas mielikuvitus viran puolesta

Jari Tervo kertoo, että kaksin ollessa pimeä ei pelota, siksi ei tarvitse miettiä, kumpi heistä menisi tarkistamaan epämääräisen rasahduksen tai risahduksen syyn, mutta yksin ollessa vilkas mielikuvitus vie mukanaan.

– Kun on pimeällä mökillä yksin, niin mielessä käy koko ajan se, että mökillä on kohtuullisen isot ikkunat ja ulkona on pimeää. Kyllähän sitä ajattelee, että siellä se yksisilmäinen renki on teroittamassa kirvestä ja katsoo samalla, mitä minä puuhaan, Jari Tervo kuvailee.

Myös Kati Tervolla on omat kauhukuvansa siitä, mitä pimeässä saattaisi tapahtua.

Pervo...siis Tervo on antanut pelolle vallan ..ainut vaan ,että pelot ovat sairaan mielen kehittämiä ja ne asiat joita nyt tulisi ihan syystä pelätä ,niin hulluutensa peittää alleen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mieronluoma_valaisee kirjoitti:

Kuinka kauan ura jatkuuu nykyisen valtamedin lemmikkinä?

Perjantain pressiklubi ja Hyysärin artikkeli kertoo karua kieltään aivotoimintojen asteittaisesta pettämisestä. Ehkäpä allttius oli aina läsnä.

Aina Jari on jakanut mielipiteitä, mutta nyt asemoiminen itsentä tuohon hölmöläisten hommaan taitaa olla suurten kirjamyyntien loppulaukaus.

http://www.hs.fi/kulttuuri/a1473396444989?ref=hs-etusivub-luetuimmat-#2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu