Vanhasen matka haitaksi Thaimaalle

Matti Vanhasen oman kilven kiillotusmatka on pöyristyttävä osoitus mistään piittaamattomasta itsekkyydestä.

Vanhanen lähti patsastelemaan hätää kärsiville Thaimaan alueille. Vierailu aiheuttaa mm. valtavat turvajärjestelyt ja kustannukset katastrofista kärsivälle Thaimaan kansalle. Tästä tämä Kepun ajatusten aurinko tietysti vähät välittää.

Kotiin palattua onkin taas mukava jäädä sairaslomalle kun jalka sopivasti "kipeytyy". Siinä sitten menee kevät kohisten kun apulaiset saavat hoidella hommia.

Tällä hetkellä Thaimaa ei tarvitse poliitikkojen matkoja. Thaimaa tarvitsee turisteja, jotka tuovat maahan kipeästi kaivattua valuuttaa ja tuloja.

5

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paavo

      Ahtisaari se vasta huijasi jälleen ihmisiä.Lähti itse taimaaseen lomailemaan ja jätti tärkeän selvitystyön toiselle sijalle.

      • rikas

        valtio. Ilmoitti,ettei tarvitse länsimailta avustuksia vaan ne voidaan ohjata pahiten tuhoja aiheutuneille maille ja alueille.

        Totta, maa on rikas, itsekin sen tietävät. Mitä me surkuttelemme köyhyydestä. Ahkeria ja toimieliaita ovat, selvittiin sitä mekin sodan kurimuksesta.


    • CITY-Kustaa

      Olen samaa mieltä. Keskustan puheenjohtaja pääministeri Matti Vanhanen tietää olevansa vaikeuksissa kun tutkimuskomitean mietintö valmistuu. Tämä Thaimaan vierailu on puhdas sisäpoliittinen manööveri, jota on varmaan suunniteltu Apollonkadun pimeimmissä loukoissa.

      Matkalla on mukana kaksi luuseria: Göran Persson ja Matti Vanhanen. Sillä erotuksella toki, että Persson käynnisti pelastustoimet huomattavasti ennemmin kuin vätysmäinen Matti Vanhanen.

      Miten kauan isänmaan pitää vielä kestää tätä mannertenvälistä nahjusta?

      • paavo

        Tutkimuskomiyean mietintö ei tällä menolla valmistu kun puheenjohtaja Ahtisaari lähti salaa lomailemaan Taimaaseen.Vanhanen on ainut johon voi luottaa ja on saanut suomen kansalta tuen.


      • lehdestä
        paavo kirjoitti:

        Tutkimuskomiyean mietintö ei tällä menolla valmistu kun puheenjohtaja Ahtisaari lähti salaa lomailemaan Taimaaseen.Vanhanen on ainut johon voi luottaa ja on saanut suomen kansalta tuen.

        miten Vanhanen ja Ruotsin ja Norjan pääministerit vaativat Thaimaan hallitukselta selvitystä, miten ei otettu vakavasti maanjäristysilmoitusta. Ehkä sentähden mielenosoituksia on nyt järjestetty, koska kansalaisetkin kokevat, että moka oli heidän, siis kansana vastuussa niin monista uhreista. Hehän päämiehet ovat äänestäneet valtaan.

        Joten ennenkuin hutkitaan, tutkitaan ja luetaan lehdetkin, mitä siellä kerrotaan poikien tehneen. Ei hullummin, uskalsivat vaatia tietoa. Ja tuovat kotimaahan terveiset, voiko thaimaalaisiin enää luottaa, kun turismi ja raha ovat tärkeämpiä kuin ihmishenki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      217
      4068
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2573
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2285
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      893
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      871
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      836
    Aihe