Kiihkouskovaisuus johtaa tekoihin

Kiihkoilijat

Kiihkouskonnollisuus, johon myös adventismi kuuluu, johdattaa ihmisen ajatusmaailman fundamentalistisiin mielipiteisiin, joista on lyhyt tie tekoihin. Tälläkin palstalla on tuotu esiin mm. kiihkouskovaisen suhtautuminen siihen, mitä saa syödä ja mitä ei. Varoittava esimerkki siitä, mihin uskonnollinen aivopesty mieli kiihkossaan voi ryhtyä sanoista tekoihin.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001260666.html

9

57

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lehmäkauppoja

      Tarkastellen ateistisesta pohjasta sen elämäntavasta tänään, käydään suuremmat pahojentekojen mitat, (mm. sodat) jossa kuolee ihmisiä.

      Kyse on esim. politiikasta, vrt. vasemmistolaisuus. mm. P-Korea.

      Markkinavoimat vrt. vaateteollisuus, johon sinäkin olet osallinen valinnoillasi (H&M Ruotsi).

      Öljyvarat, mineraarit, ym. konfliktit ympäri ihanan maapallin.
      Mittaa siinä sitten lehmäkauppoja. Joku syyhän siihenkin kirjoitukseen on.
      Jaa, mitähän ne Intiassa tekisi, jos alkaisivat syömään sitä nautaa. Kansaa on pilvinpimein ja pihvikarjaa vain mitättömästi.
      Paljonkohan lihaa tulisi nokkaakohti? Meillä tosin mässätään ylenmäärin lihassa, mutta Intiassa on kaupunkeja, jotka elävät pelkästään vegaanisti.
      Sitäkin voi pohtia, että saa puntarit jotenkin kalibroitua.
      Mutta, tuskin savolainen täällä käsittääkään noita asioita.
      Piipahda asumassa Intiassa vaikka 10- vuotta ja tule tutkimuksesi kanssa kirjoittamaan uudelleen, saataisiin useampia näköaloja, kuin sokea lyyti nyt kirjoitti.,

      • lehmäkauppoja kirjoitti ateismin suhteesta pahantekoon ja mm vasemmistolaisuudesta ja luonnonvarojen tuhlauksesta.

        Oikeasti ateismin yhdistäminen moraalittomuuteen on täysin vailla pohjaa. Vastaesimerkkejä löytyy vaikka kuinka paljon.

        Maailmassa tapahtuu pahoja asioita. Joskus tekijät ovat uskovaisia ja joskus ateisteja.

        Uskontoa on käytetty paljon perustelemaan sellaisia pahoja tekoja, jotka olisivat muuten ihmiselle luonnostaan vastenmielisiä. Siinä suhteessa uskonto on moraalittomampi vaihtoehto kuin ateismi.

        Sellainen usko, että kohta Jeesus tulee takaisin ja kaikki laitetaan taas kuntoon, ei kannusta kohtuullisuuteen ja kestävyyteen luonnonvarojen käytössä. Päinvastoin, täysin kestämätöntä luonnonvarojen käyttöä harjoittavien yhtiöiden johdossa on usein pikaiseen maailmanloppuun uskovia kristittyjä.

        Vasemmistolaisuuden ytimessä on heikossa asemassa olevien oikeuksien turvaaminen ja ihmisten tasa-arvoisuus. Pohjois-Korean hallinto on tästä ihanteesta niin kaukana kuin voi olla. Sen suhde vasemmistolaisuuteen on enintään irvikuva.


    • Hei!


      Kyse adventtiliikkeessä ei ole käskytyksestä, vaan terveysasiasta.
      Aina jos on kyse ravinnosta, on kyse terveydestä asiayhteydessä.
      Usko ei ole syömistä eikä juomista.

      Usko on elämää Jumalan Hengestä, mitä näe, mutta mitä Jumala on sanassaan luvannut Jeesuksessa Kristuksessa. Luomistöissä Jumalan voi tosin nähdä.
      Jumalan omat maan perii; Room 6:22-23, Jes 65:17.


      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

    • Hei!


      Kyse adventtiliikkeessä ei ole käskytyksestä, vaan terveysasiasta.
      Aina jos on kyse ravinnosta, on kyse terveydestä asiayhteydessä.
      Usko ei ole syömistä eikä juomista.

      Usko on elämää Jumalan Hengestä, mitä näe, mutta mitä Jumala on sanassaan luvannut Jeesuksessa Kristuksessa. Luomistöissä Jumalan voi tosin nähdä.
      Jumalan omat maan perii; Room 6:22-23, Jes 65:17.


      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

      • kasviskeittoa

        Niinpä,terveysasia,adventtiterveys aieheuttaa burn outtia ja masennusta.


      • kasviskeittoa kirjoitti:

        Niinpä,terveysasia,adventtiterveys aieheuttaa burn outtia ja masennusta.

        Hei-

        Minulla oli aikoinaan tusina luottamustehtäviä yhtä aikaa; hengellisessä yhdistystoiminnassa, kunnallisessa hallinnossa, ja suuren asuntovuokrayhtiön asukasdemokratiassa. Joissakin oli paljon työtä, ja minulla oli puuhaa niin että 8- tunnin yöunet pidin. Joissakin tehtävissä kertyi ihmissuhdemurheita joista pitkäkestoista stressiä. Hoidin luottamustehtävieni vastuun 100% joka päivä.
        Tällaisessa määrässä huipulla aina tulee, enkä ollut varautunut tarpeeksi paksuun nahkaan. Tehtäviäni hoidin mielelläni, mutta en ollut tilannut kaikkea mahdollista muuta rinnalle.
        Kun sitten uusia tuulia ja muutosta alkoi olla, niin jätin tehtäviä, ja olin väsynyt, ja halusin levätä. Koska olin ahkera suorittaja Jumalan palveluksien ohjelmassa, niin minulle oli siksi täysin mahdotonta levätä seurakunnan penkillä.

        Kun aikoinaan väsyin erääseen työhön, ajattelin että vasta 25- vuoden kuluttua olisin pystynyt istumaan samalle tuolille, missä oli liikaa työtä.
        Kymmenkunta vuotta aina vierähtää toipilasaikana kun johonkin puuhaan väsyyn, mutta toisessa puuhassa jaksaa sitten kyllä.

        Siunauksia
        Jari Laurila
        keskustelija


    • ja_niin_edespäin

      Ja niin edespäin...

    • Olen.öljytty.neitsyt

      Minulla oli aikoinaan tusinan verran miesystäviä, mutta kiitos herran, perseestäni säilyin neitsyenä.

    • pyhpyhjapyh

      Miksi ateisteilla on jatkuva tarve valehdella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      187
      1638
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1382
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      15
      895
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      793
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      666
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      113
      661
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      651
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      597
    Aihe