Saksassa menee todella hyvin

Koneinsinööreistä työnantajat oikein kilpailevat, jo lähes sata otettu töihin.
http://www.tekniikkatalous.fi/tyoelama/vain-noin-100-pakolaista-palkattu-saksassa-eivat-ole-valmiita-tyomarkkinoille-6582839
36143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Ovatkohan suostuneet syömään Eisbeinia :D

Äänestä

Onko Saksasaa pitseria kiintiöt jo täynnä?

Äänestä

eli kokonainen promillen kymmenesosa on päässyt töihin.....ja saksa sentään on euroopan talousveturi...

Äänestä

Ovat päässeet volkkarille tekemään tukihakemuksia valtiolle.

Äänestä
  • Ai niin,puolet porukasta on tulkkeja.

    Äänestä

  • ... ja loput töissä pakolaisbisneksissä.

    Äänestä

Ja suvakkihuora Merkkeli on huolissaan pakoloisten työn saannista, olipa yllättävää. Ei nähtävästi ole muita työttömiä siellä.

Äänestä
  • Merkel on saksaa ja tarkoittaa suomeksi vittusaatana

    Äänestä

Eli+0,0008+%+jo+töissä.+Enää++999+992+pyörittelee+peukaloita.+Kyllä+Saksa+tekee+vielä+heillä+rahaa.

Äänestä

Merkel pelastelee jotain putinin pommeilta tms.

Äänestä
  • Tämä touhu on siinä mielessä vitsi, että Juncker tekeytyi eilen kovaksi: "Eurooppaan ei päästetä ketä vain... pläp, pläp". Tällä mielipiteellä on tarkoitus, että armeija-hankkeelle saataisiin tuki valtioista, mm. Suomen eduskunnasta ja vastaavista.

    Tähänkään mennessä armeijat eivät ole tehneet mitään estääkseen invaasiota saapumasta. Syy on tärkein, eli Merkel määrää, ettei saa estää tuloa.

    Armeija on tarkoitettu tn. kansannousua estämään.

    Tuleeko jo 2 vuodessa ns. "pieni viiksinen mies" kehiin?

    Äänestä

  • Eilen on julkisesti kovisteltu poliitikkoja: "työn ei tarvitse elättää tekijäänsä, vaan valtio maksaa loput".

    Äänestä



  • EU:n yhdysvallat:
    Kommentti:
    "United States of Europe or Bust. The French politicians want this deal locked in place to prevent the Frexit vote / Le Pen from derailing it all.

    The Article 44 paragraph was especially telling. Some EU states are more equal than others. Germany and France can push this EU Army without getting full support from the others. Also telling was keeping details secret from the Brits.

    So this was the plan obviously. Cause the refugee crisis to provide the political capital to form an army quick and finalize the formation of the EU Federal Government under the authority of the globalists in Brussels."

    Telegraphissa eilen juttu tuosta ym. siinä puhutaan, miten EU:n tariffit ja tullit estävät Brittien kaupan tänne. Mainintaan myös protektionismi ja maatalousprotektionismi.

    Äänestä

  • Virtaa.federalismiin kirjoitti:

    EU:n yhdysvallat:
    Kommentti:
    "United States of Europe or Bust. The French politicians want this deal locked in place to prevent the Frexit vote / Le Pen from derailing it all.

    The Article 44 paragraph was especially telling. Some EU states are more equal than others. Germany and France can push this EU Army without getting full support from the others. Also telling was keeping details secret from the Brits.

    So this was the plan obviously. Cause the refugee crisis to provide the political capital to form an army quick and finalize the formation of the EU Federal Government under the authority of the globalists in Brussels."

    Telegraphissa eilen juttu tuosta ym. siinä puhutaan, miten EU:n tariffit ja tullit estävät Brittien kaupan tänne. Mainintaan myös protektionismi ja maatalousprotektionismi.

    Ei pitäisi olla oikeuksia, vaikka niin väitetään.

    Kommentti:
    "Forging ahead when the structure they created are already unstable all for their masters in the US like Soros etc.

    If european populations have not been bound their sovereignty by a vote into the EU superstate it is not binding.

    You cannot drag sovereignty from a nation neither, or pretend you have the right to sign it over, every singly citizen must sign it over so they can be the resistance / ALT-goverment the freedom fighters later, never terrorists.

    They really making a mess of this, but if you look carfully there is no mention of making it more accountable to the population allowing the commission to be elected and more representative of the european peoples. That is the weakness of the EU and they thought they could build the whole EU structure without any consensus of opinion.

    The UK PM ... what do you say now being BREMAIN about ceding sovereignty ... a traitor like the rest."

    Äänestä

  • Kommentteja:
    1. ""Cause the refugee crisis to provide the political capital to form an army".

    You cant fix the refugee problem with an army, you need rules, walls, and trained border guards. The army can only serve the masters that want ever more refugee's."

    2. "on top of that...you need well armed NATIVE citizens... a bounty on every muslim invader (and every self-loathing white pacifist liberal who sides with the invaders)....and open season 24/7/365."

    Äänestä

no on se vähä liika odotettu jos viime syksynä maahan rynnänneet olisi jo nyt työllistyneet.

Äänestä

Viime syksynä tulleet työvoimapulan täyttäjät ovat yhä työttömiä? Miten tehotonta! Käsittämätöntä! Skandaali! Eihän työntekijän valinta mihin tahansa avoimeen työpaikkaan voi kestää paria viikkoa pitempään. ... Joko työvoimapula on puppua tai monitaitureita ei tulijoiden joukosta löydy. ... Ensimmäisen tiedämme olevan puppua, koska Suomessa on noin 400 000 työtöntä Suomen kansalaista. Jälkimmäistä voimme epäillä myöskin, jos viime syksynä avoinna olleista työpaikoista monet ovat yhä täyttämättä. Onko yhtään työpaikkaa jäänyt todistetusti täyttämättä viime syksystä tähän päivään mennessä? Millaisia työpaikkoja ne ovat ja maksetaanko niistä palkkaa lainkaan? Onko täyttämättömien työpaikkojen lukumäärä huijausta? ... Kysehän on vain siitä, että töissä olevat ihmiset vaihtavat työpaikkoja, jonka takia jatkuvasti on kymmeniä tuhansia työpaikkoja vapaana, kunnes ne täytetään toisilla töissä jo olevilla. Tämä työpaikkojen vaihtokaruselli on pysäytettävä! Työttömiä ei siihen karuselliin yleensä hyväksytä, koska työnantajat suosivat jo töissä olevia.

Äänestä

toista miljoonaa oleskelijaa tuli tässä "pakolais"vyöryssä saksaan! hieman heikohkon oloista työmotivaatiota

Äänestä
  • Pelkkä matun läsnäolokin rikastuttaa ja elähdyttää ja saa talouden huimaan kasvuun!

    Terv.Vasemmisto ja Vartiainen

    Äänestä

  • Matu.hyvä.naapuri kirjoitti:

    Pelkkä matun läsnäolokin rikastuttaa ja elähdyttää ja saa talouden huimaan kasvuun!

    Terv.Vasemmisto ja Vartiainen

    kyllä kasvaa kepun ja kokkareiden, sekä muiden matu pisneksellä tienaavien talous kasvaa. matu miljardit kilahtaa laariin, eikä verottaja perään huutele. orponkin muija vetää rahaa tekemällä mamuille valituksia. sano GL myöntää kokkelien lähipireille pallon potkimis ja karatekoulutus rahaa, 500 000€. marttakerhot saa sannilta rahaa satoja tuhansia matujen kanssa piparin paistoon. ym tharrastus rahat.

    Äänestä

Tässä toinen linkki aiheesta: liike-elämän johtajat sanovat, että näistä tulijoista ei ole orastavaan Saksan työvoimapulaan apua. Monet eivät osaa lukea tai kirjoittaa edes omaa kieltään ja moniin töihin pitäisi voida henkilöllisyys todistaa, kuten lentokentille jne turvallisuuden takia.
Olisikohan viisasta, että Suomikin säästäisi nuo pakolaisten työllistämisrahat ihan lemmessä ja sijoittaisi muualle. Jos joku niistä on pätevä ja halukas oppimaan hän saa itsekin hankittua työpaikan.
Ei tuotakaan herneenpoimimista riitä koko vuodeksi, eikä sekään oikein tainnut näiltä sujua.



http://www.express.co.uk/news/world/710927/million-migrants-Germany-unemployed-Merkel-open-door-policy

Äänestä

Mekin olemme odottaneet Suomessa töitä jo 900v ei näy ei kuulu....

Äänestä

Noista 50 pääsi Postiin notkumaan. Kaikki tietää että edes omaa kieltään lukemaan pystyvä ei tee siellä muuta kuin puristelee kirjeitä, etsien niistä rahaa ja koruja varastaakseen.

Äänestä

Saksassa on siis orastavaa työvoimapulaa? No sinne sitten, kyllästyttää tää Suomessa notkuminen työttömänä. Laitan sieltä matuja tulemaan paikkaamaan yhden työttömän vajetta ettei tule vaan huutavaa työvoimapulaa!

Äänestä
  • Näin ne väittää, vierastyöläisillä rikastuminenhan se oli yksi Merkeleen motiiveista kutsua kaikkia Eurooppaan. Nyt valittavat, että pitäisi työläisten osata lukea ja jopa kirjoittaa edes vähän, ja paperitkin olisi hyvät, kun palkataan vaikka lentokentälle ihmisiä.
    Eli ne aikaisemmin Saksaa rikastuttaneet turkkilaiset sentään olivat sivysteitä näihin uussiirtolaisiin verrattuna-

    Äänestä


Hitler kaiken laitto toimiin siellä,missä meidän oma?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loppuvat.vielä kirjoitti:

Koneinsinööreistä työnantajat oikein kilpailevat, jo lähes sata otettu töihin.
http://www.tekniikkatalous.fi/tyoelama/vain-noin-100-pakolaista-palkattu-saksassa-eivat-ole-valmiita-tyomarkkinoille-6582839

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu