Sain amoxin 750 mg kuurin 10 päivälle nielurisatulehdukseen. Kuume jatkui viikon ja kurkku ei tuntunut mitenkään kipeältä. Labran jälkeen lääkäri totesi taudin. Olen nyt syönyt kuuria neljä päivää ja vielä tänäänkin kuumetta oli 37,6. Milloin sen pitäisi hellittää? Soitin lääkärille eilen ja sanoi että ottaa 600 mg buranaa 3x päivässä, sillä kuume pysyy poissa vaikutuksen ajan. Ja huomenna jos vielä kuumetta niin sitten uudestaan tutkimuksiin? Kamala yskäkin tuli heti kuurin aloitettua. Peitteet ja kurkkkipu (mikä oikeastaan alkoi kuurin aloitus päivänä) ovat jo kokonaan poissa, mutta yskä, ja nimenomaan tuo kuume, jäi! Mikä mahtaisi olla vialla? Eilen soitin lääkärille kun kuume nousi jonkin verran yli 38!! Tänään ollut siis vähän päälle 37.
Nielurisatulehdus ja kuume
Apuatarvitaan
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eikö kellään ole pientäkään epäilystä? Tänään taas kuumetta 37,4 ja väsymys ääni tosi paineessa niinkuin ollut jo kuurin aloituksesta lähtien. Eilen illalla aivan kamala yskänkohtaus. Tänään yskää vähemmän.
No eipä olisi apuja tarvittukkaan! Lääkärin mielestä virus infektio vaan tullut samalla aikaa ja hyvältä vaikuttaa nyt muutenkin.
kiitos hei!!!