Ovatko kaikki helluntailaiset narsisteja

Hei, kertokaapa kärsivätkö helluntailaiset narsistisesta persoonallisuuhäiriöstä vai miksi he syyllistyvät henkiseen väkivaltaan etenkin entisiä tuttaviaan kohtaan.
1690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ovatko kaikki nettikyselijät keittiöpsykologiaa harrastavia idootteja????

1Äänestä

Hei... ei kaikki tokikaan ole, vain ne jotka haluavat olla suurempia kuin muut. Itsekin koen itseeni kohdistuvaa henkistä väkivaltaa välillä ja ihan törkeälläkin tavalla. Olen oppinut tässä taistelussa, että kartan tämän tyylisiä ja jätän Herran haltuun.

Kateus on paha "syöpä" joka myrkyttää kateellisen syvemmälle pimeyteen, jollei tee parannusta.

1Äänestä
  • Juu, muukin hellarit kadehtii niin mielettömästi, kun omaan erityislahjoja, heti menevät naamat vihreiksi, kun näkevät lahjani. Aika vaikeaa on Jumalan antamia lahjoja käyttää, kun heti laitetaan kapuloita rattaisiin.

    Äänestä

eivät

1Äänestä

Ei kaikki, vaan useimmat silti.

Helluntaiusko on omiaan lisäämään ihmisen itsekkäitä , narsistisia ajatuksia ja tekoja. Koko ajan on tarkkailtava itseään. Mikään seura ei ole kyllin hyvää oikeaoppiselle hellarille. Usko heillä menee varsinkin syntisen(= normaali-ihmisen ) seurassa. Tarttuu vieraita ajatuksia ja voimia .
On ajateltava koko ajan itseään, rukoiltava ettei vain mitään pahaa itselleen tapahtuisi. Ei niin väliä mitä toisille sattuu, kunhan vaan oma nahka pelastuu sairauksilta, vastoinkäymisiltä ym. vaikeuksilta.

Äänestä
  • Aika monta sataa "helluntailaista" tunnen. Tuo kuvaus ei kyllä kovinkaan moneen sovi...

    Äänestä

Hölmölän uskonratkaisuopin mahdollisia seurauksia
- synnittömyyden kuvitelma
- perisyntiopin (Room 5) ja ennaltamääräämisen (Ef 1) kieltäminen
- lainalainen Raamatun tulkinta: yritetään vääntää pelastavaa lakia kaikista mahdollisista kohdista
- pelastuksen menettämisen oppi
- ym.

Raamatun mukaan pelastusta ei saada teoilla, Ef 2.

Äänestä

greisi

Äänestä

ei kai kaikki

Äänestä

Suurin osa.

Äänestä

ainakin yksi

Äänestä

jaaha

Äänestä

Eihän asiassa mitään pahaa ole, jos on helluntailainen narsisti. Sellaiseksi koen itsenikin.

Olen ollut helluntailainen yli 30 vuotta. Olen saanut vastuuta seurakunnassa, perheeni on eheä mukaanlukien kolme aikuista lasta ja rakastava vaimoni. Olen pärjännyt työelämässä johtotehtävissä kansainvälisesti, vuosi ansioni ovat noin 150.000€ vuodessa josta maksan veroni.

Kaverit ja suku ovat lähelläni. Tosin ryhmässä otan tilaa ja minua kuunnellaan. Olen narsisti, ja se ei ole muille eikä minulle ongelma. Se on osa minua ja luonnettani. Ja mikä tärkeintä, pärjään ilman lääkitystä.

On kyllä tunnustettava, että joskus joku paskahousu jää varjoon, on mielensä pahoittajia. Mutta pyytelen niitä pikkujuttuja sitten iltaisin Herralta anteeksi. Minkäs sitä mies luonteelleen mahtaa.

Terveiset teille rutkuttajat ja paskahousut, "ei muuta kuin leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä",

Äänestä

provo....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


saatanatar kirjoitti:

Hei, kertokaapa kärsivätkö helluntailaiset narsistisesta persoonallisuuhäiriöstä vai miksi he syyllistyvät henkiseen väkivaltaan etenkin entisiä tuttaviaan kohtaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu