Piispankokouksen laatima ristiriitainen selvivitys käytännössä kosiskelee seksuaalivähemmistöjä ja suurta kirkon enemmistöä, mutta oikeasti toisella kädellä hakkaa heitä korville.
Koivulalle tämäkään ei riitä ja hän vääntää sitä itkua US-blogissaan, hyökäten omaa työnantajaansa vastaan.
Koivula ei halua kirkon kosiskelevan suurta enemmistöä, vaan pitäytyvän änkyrävähemmistön etua ajavana.
Ja kirjoituksensa lopussa Koivula jankkaa tuota samaa vanhaa asiaansa:
"Avioliittolain muuttamista kannattaneet vakuuttelivat, ettei avioliittolain muutos vaikuttaisi kirkkoon. Kuinka väärässä he olivatkaan."
Oikeasti on sanottu, että kirkko saa tehdä asian tiimoilta itse päätöksensä jos haluaa, eikä kirkko mitään ole sitten tehnytkään.
http://susannakoivula.puheenvuoro.uusisuomi.fi/222943-kirkon-avioliittokasitys-pyritaan-hamartamaan
Koivulalle tämäkään ei riitä ja hän vääntää sitä itkua US-blogissaan, hyökäten omaa työnantajaansa vastaan.
Koivula ei halua kirkon kosiskelevan suurta enemmistöä, vaan pitäytyvän änkyrävähemmistön etua ajavana.
Ja kirjoituksensa lopussa Koivula jankkaa tuota samaa vanhaa asiaansa:
"Avioliittolain muuttamista kannattaneet vakuuttelivat, ettei avioliittolain muutos vaikuttaisi kirkkoon. Kuinka väärässä he olivatkaan."
Oikeasti on sanottu, että kirkko saa tehdä asian tiimoilta itse päätöksensä jos haluaa, eikä kirkko mitään ole sitten tehnytkään.
http://susannakoivula.puheenvuoro.uusisuomi.fi/222943-kirkon-avioliittokasitys-pyritaan-hamartamaan
Vastaukset 33
Vanhimmat
Eikö Koivulalle ja kumppaneille kelpaakaan työnantajan ohjeet? Vaikka toisaalta kai vaaditaan muita niitä noudattamaan?
Ei niin kelpaa.
Mielenkiintoinen syksy edessä.
AA:n kesällä nimittämä tiedotussihteeri Sarah Rizzo on kaiketi saanut kenkää, kun hommaa hoitaa taas Pasi turunen.
Pasi Turusella on syksyä varten kolme "ässää" hihassaan:
-Luther-säätiön valitus YK:lle
-Huru-ukon maineessa oleva Mark Regnerus Amerikasta
-ja jo heiltä penkin alle mennyt A-Talk
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/pasi-turunen-arvelee-avioliittolaki-mahdollista-kumota/
Pieruporukan kinkillä, Pekulla se vaan harhaisuus ja aggressiivisuus paisuu. Näkee jo puukonpyöräytyksiä aloituksessa.
Kyllähän ne YK:ssa nauravat, että mikä ihmeen takapajuinen junttila tämä Suomi on! Täydet oikeudet homoille!!!
Mihin täydet oikeidet homoille? Myös pedofiileilleko samat oikeidet?
Mutta piispojen on peruttava lausuntonsa, koska Koivula on siihen tyytymätön.
Jos et osaa erottaa kahden aikuisen välistä kiintymystä ja rakkautta ja vapaaehtoista seksiä lapsen hyväksikäytöstä niin todella toivon että sinulla ei ole lapsia.
Saas nähä alkaako kirkko tanssimaan nuorisotyöohjaajansa pillin tahdissa :)
Sinä et ainakaan tanssi koska olet invalidi!
Ei Kyllikki Nyrkin kanssa lapsia tule.
Kiitos Peku! Hyvä ja asiallinen blogi taas Koivulalta. Kirkon työntekijänä hänellä on hyvä näköalapaikka kirkon asioihin.
Taitaa itselläsi olla itku kurkussa :D
Miksihän hän on kirkon työntekijä kun työnantajan arvot eivät selkeästi ole hänen arvojaan?
Kirkko tarvitsee juuri Koivulan kaltaisia työntekijöitä jotka muistuttavat kirkolle mitkä ovat kirkon omat pelisäännöt ja mitä on sovittu.
Peku on hupaisa hintti exhellari Sodankylästä. Toivottavasti soittaa tänään Ahviolle. Olisi hauska kuulla sen kimittävä ääni :)
Tuossahan Susanna juuri kertoo blogissaan kritisoi niitä yhteisesti sovittuja pelisääntöjä.
Onko tämä se sama exhellarisaarnaaja Leo Salmela?
Koivula on aiemmin arvostellut sitä että hänet liitetään asiassa kirkon työntekijäksi.
Taas Koivula tuo esilleen sitä, että on kirkon työntekijä.
On. Katso sen face niin ymmärrät vähän paremmin Pekun sairasta ajatuksenjuoksua.
Jaa, sinä kuvittelet SETAn arvojen olevan kirkon virallisia arvoja. Sen sijaan, että auot täällä päätäsi pekun pierujengin jatkona, tekisit viisaammin kun lukisit piispainkokouksen julkilausuman. Sen mukaan avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto ja kirkko vihkii avioliittoon vain miehen ja naisen.
"Koivula.oikeassa "
Olet ymmärtänyt väärinpäin Koivulan kirjoituksen.
Ei Koivula kehu piispankokouksen selvitystä, vaan haukkuu se lyttyyn.
Ei se sitä ole ymmärtänyt, kun ei se ole sitä edes lukenut. Eikä se ole lukenut myöskään tuota piispainkokouksen selontekoa.
http://www.epressi.com/media/userfiles/46457/1472645958/pk-valmis-avioliittoselonteko-2016.pdf
Missä paska muualla kuin rattailla :D
Väärin. Eipäs hauku niiltä osin kuin piispainkokouksen selvitys tuo esille kirkon opinmukaisen avioliittokäsityksen. Sitä, että selvitys antaa käytäntöjen kannalta epäjohdonmukaisia malleja sietääkin kritisoida.
Juu, tuo pitää paikkansa.
Koivula kirjoitti tarkoituksenaan mollata piispankokouksen päätöstä.
Mitä Sodankylään kuuluu? Onko siellä teitä homoja jo vihitty kirkossa?
Ei se piispainkokous mitään päätöstä tehnyt vaan julkaisi selonteon.
Vaan, mistäpä "piispankokouksesta" peku täällä narisee?
>> Kun seurakunnassa tutkitaan avioliiton esteitä tai seurakunnan tiloja halutaan vuokrata juhlaa varten, toimitaan kuten voimassa oleva ohjeistus määrää ja käytäntö edellyttää. << (piispainkokouksen selonteko)
Tässä piispainkokouksen selonteossa siis lähdetään siitä, että seurakunnassa tutkitaan kaikkien esteettömyys avioliittoon eli myös samaa sukupuolta olevien parien kohdalla.
Koivulakin myöntää ja on kauhuissaan siitä, että näin seurakunnissa kohta toimitaan ja vuokrataan vielä tiloja samaa sukupuolta olevien avioliittojuhlille.
Ja sekös Aa-kerholaisia harmittaa.
Piispainkokouksen selonteko olikin suolaa fundamentalistin haavaan ja vielä puukonpyöräytys päälle.
>> Avioliittolain muuttamista kannattaneet vakuuttelivat, ettei avioliittolain muutos vaikuttaisi kirkkoon. Kuinka väärässä he olivatkaan. << (Susanna Koivula)
Tuossa Susanna Koivula tuo selkeästi esiin sen, että uusi avioliittolaki vaikuttaa kirkkoon, se vaikuttaa itseasiassa paljon enemmän kuin naispappeus.
Vaikuttaa kirkon touhuun, mutta ei ole vakuutettu, ettei vaikuttaisi, kuten Koivula virheellisesti väittää.
Asia kerrottiin jo kyseisessä kansalaisaloitteessa:
Siinä ei luvattu mitään vaan sanottiin kirkon saavan itse itsenäisesti päättää mitä tekevät jatkossa ja tietenkin se meni kirkolla riitelyksi, kun eivät halua päättää.
"Evankelis-luterilaisella kirkolla ja muilla uskonnollisilla yhdyskunnilla on tällä hetkellä oikeus asettaa uskonnosta johtuvia lisäedellytyksiä avioliittoon vihkimiselle, ja näin olisi myös jatkossa. Uskonnollinen yhdyskunta voi esimerkiksi päättää, että he vihkivät avioliittoon vain eri sukupuolta olevia pareja. Tasa-arvoisen avioliittolain myötä evankelis-luterilainen kirkko ja muut uskonnolliset yhdyskunnat saavat edelleen itse päättää, miten suhtautuvat samaa sukupuolta olevien avioliittoon. "
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/192
Mitä Sodankylään kuuluu? Onko siellä teitä homoja jo vihitty kirkossa?
>> Vaikuttaa kirkon touhuun, mutta ei ole vakuutettu, ettei vaikuttaisi, kuten Koivula virheellisesti väittää. <<
Totta.
Rakkaus voittaa viimein! Homot <3 <3 Ihanan fantsua!
Nyt puolestaan sekavia kirjoittelee Tappio Puolimatka.
"Lapsen oikeuksien sopimuksen 7. artiklassa kirjoitetaan:
Lapsi on rekisteröitävä heti syntymänsä jälkeen ja hänellä on syntymästään lähtien oikeus nimeen ja kansalaisuuteen sekä mikäli mahdollista, oikeus tuntea vanhempansa ja olla heidän hoidettavanaan."
Puolimatka väittää tuossa tarkoitetun biologisia vanhempia.
Oikeasti siinä tarkoitetaan kaikkia vanhempia.
Esim. suomessakin lapsia otetaan huostaan heti synnyttyään ja annetaan toisille vanhemmille.
http://tapiopuolimatka.puheenvuoro.uusisuomi.fi/222982-ykn-lapsen-oikeuksien-sopimus-ja-avioliittolaki
Puolimatka tietää varsin hyvin, että 1.3. 2017 voimaan tuleva avioliittolaki ei koske lapsen oikeuksiakuin siltä osin, että samaa sukupuolta olevan parin lapsella on välittömästi syntyessään kaksi vanhempaa yhden asemasta.
Se siis parantaa noiden lasten oikeuksia.
Tappion katkera kalkki näkyy Puolimatkan kirjoituksesta.