Yritys haki kirvesmiestä vakituiseen työhön ja kortistossa oli 418 työtöntä kirvesmiestä joista kolme vaivautui tekemään työhakemuksen ja kaksi sai töitä, mutta eivät enää jaksaneet tulla työmaalle.
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/firma-etsi-turhaan-kirvesmiesta-418-tyottoman-joukosta-nyt-loytyi-yksi-haastatteluun-asti/
Eihän tuollainen peli vetele. Kaikille pitäisi määrätä karenssia jos tarjottu työ ei kelpaa.
Onneksi saamme uutta ja ahkerampaa työvoimaa tilalle.
http://www.iltalehti.fi/tyoelama/2016091522306459_tb.shtml
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/firma-etsi-turhaan-kirvesmiesta-418-tyottoman-joukosta-nyt-loytyi-yksi-haastatteluun-asti/
Eihän tuollainen peli vetele. Kaikille pitäisi määrätä karenssia jos tarjottu työ ei kelpaa.
Onneksi saamme uutta ja ahkerampaa työvoimaa tilalle.
http://www.iltalehti.fi/tyoelama/2016091522306459_tb.shtml
Vastaukset 17
Vanhimmat
Uutta ja ahkeraa? Luku- ja kirjoitustaidottomia lammaspaimenia jotka teidän kokoomuslaisten iloksi on valmiita polkemaan suomalisten palkkoja.
Parempi ratkaisu on potkia ne 418 ensin töihin ja kun ei yhtäkään suomalaista ole enää työttömänä niin palkataan sitten ne 10 MILJOONAA työtöntä EU-kansalaista jonka jälkeen vasta aletaan kouluttaa luku- ja kirjoitustaidottomia lammaspaimenia.
Miksi muuten vihaat suomalaisia? Ei se ole suomalaisten vika että poikasi on vammainen.
Hyvä yritys mustamaalata suomalaista työtöntä. Mitäpä muuta sinulta voisi odottaakaan. Ennakkoluulottomasti tuota "uutista" lukeva huomaa heti että siinä ei kerrota koko totuutta, mutta sitähän sinä et haluakkaan, kunhan saat tuostakin vähän potkua parjataksesi jälleen kerran suomalaisia työttömiä. Kyseistä tapausta en tarkemmin tunne (minäkään) mutta kokemuksesta olen aivan varma että jotakin oli kyseisessä työtarjouksessa pahasti pielessä.
Kyllä ne kirvesmiehet varmasti kaikki ahkeria on mutta syy siihen miksi eivät ehdi on että jokainen on jo pimeissä hommissa. Etsi tuttukin muuraria firmaan ja parikymmentä oli työttömänä mutta yksikään ei ehtinyt kun kaikilla oli muuraushommia jo niin paljon- PIMEÄNÄ.
Mistä tiedät että ovat nimenomaan "pimeissä hommissa"? Todellisuus ei ole aina sitä mitä tarina kertoo. Jos ovat TE-toimistossa kirjoilla työnhakijana ja kieltäytyvät ottamasta vastaan tarjottua työtä, niin päivärahan maksu lakkaa. Jos eivät saa päivärahaa niin ei ole mitään velvollisuutta ottaa vastaan TE-toimiston tarjoamaa kukaties alipalkattua työtä (mitä se usein on), jos tarjolla on muuta kautta paremmin palkattua hommaa. Ja kukapa ottaisi. Kyseessä ei silti ole PIMEÄ TYÖ.
Niin, onkohan kirvesmies väärä nimike, eikai ne tämänpäivän raksamiehet kirvestä ole nähneetkään, käsisirkkelimies tai naulapyssymies olisi oikeampi nimike.
Mistä sitä uutta ja ahkeraa on tulos? Jostain itäeuroopan maista vois löytyäkki...mutta meinaat lähi-itää buaaahahaaa! Mitäs hiekkamaan kasvatit kirvesmiehentöistä tajuaa?
Ja laita ny nuota sitte hiekkalaatikolle(rakennustyömaa)eihän ne pärjää edes keskenänsä! Lasten hiekkalaatikollekkaan en suosittele!
Ja anna ny vie kirves tosiaan nuotten kätehen vapaaehtoosesti...siinon taas facebookki täynnä roikotuskuvia!
Katso kuva!!!!
Ja kamelikuskien koulutushan on äärimmäisen haastavaa, ainoat jotka tuossa työllistyy on ohjaajat ja opettajat, joiden palkka taas kerran tulee veronmaksajien alati tyhjennettävästä kukkarosta.
Yksistään kuvakin jo kertoo miten karvaranne on työturvallisuusriski.
Tuossa kuvassa oikealla kädellä pidetään kiinni ohjurista, leikkauksen alettua teräsuoja siirtyy taakse ja käsisirkkeli "potkaisee" taaksepäin jolloin muhammedin poijalta leikkautuu irti etusormi ja keskisormi vain ekasta nivelestä.
Työnjohtajalle sakot ja matulle korvaukset firman piikkiin ja uudelleen koulutukseen, mutta mikä ala?
maahanmuuttajia koulutetaan pikavauhdilla (Huom ei maahanmuuttajia vaan turvapaikanhakijoita ja maahantunkeutujia eli matuja
Maanantai 19.9.2016 klo 09.18
Kuopion pilottihankkeessa yhdistyvät kotouttaminen ja rakentamisen perusvalmiuksien hankkiminen, Rakennuslehti kertoo.
Kuopiossa lokakuussa käynnistyvässä pilottihankkeessa tulijoille opetetaan kieltä ja muita perusvalmiuksia.
Henkilöt pääsevät myös opettelemaan käytännön työntekoa rakennusyrityksissä. Seuraavaksi taas tehdään "lentäviä mattoja"
"Onneksi saamme uutta ja ahkerampaa työvoimaa tilalle." ON SULLA NOT UNELMA
OOT SÄ KYLLÄ YKS IHME SÄÄTÄJÄ, AINA NOLAAT ITTES AVAUKSILLA, EIKÖ SUA YHTÄÄN HÄVETÄ?
http://www.iltalehti.fi/tyoelama/2016091522306459_tb.shtml
Ja kouluttaas viä niitä naisiakin, juuri niitä jotka kulkee saunatakki päällä ja pyyhe pääs. Ai niin mites ne turvallisuusmääräykset vaatetuksen suhteen...
Minä olen nykylainsäädännön mukaan oman osuuteni tämän yhteiskunnan työvelvoitteesta jo suorittanut. Mikä on sinulla tilanne? Tai paremminkin... koska aloitat? Minulla ei tulisi mieleenkään syyllistää tämän päivän työttömiä omasta tilanteestaan, kun vuosikymmenten kokemuksella tiedän että ilman omaa syytään valtaosa heistä on tuossa tilanteessa. Työtä vieroksuvia on aina ollut, mutta marginaalisen pieni ryhmä, ja niin on nykyäänkin. Mutta ryhmä ei kauaa pysy marginaalisena jos noita pakolaisstatuksn varjolla lisää tuodaan maahan.
NUo kamelikuskit ja raiskaajat eivät ole tottuneet työntekoon joten se siitä. Niille pitää olla jopa siivoojat vokeissa kun se käy heidän kunniansa päälle.Ja työnantajat saavat syyttä itesään kun rakennusalalle ei ole tekijöitä, he itse ovat alasajaneet ammattimiehet alalta ja ne harvat jotka vielä ovat alallla, he ovat ylityöllistettyjä. Joten nyt on turha vinkua ammattimiehiä 6 euron tuntipalkalla, niitä ei vaan kerta kaikkiaan ole. Mm. Norja työllistää mielellään suomalaisia ahkeria ammatti rakentajia ja maksavat kunnon liksaa.
Niinpä! Jotakin tuollaista alipalkkausta tai muuta vastaavaa aliarvostamista tuon uutisen takana on. Mutta jos siitä koko totuus olisi haluttu julkaista niin ei olisi kyseinen tapaus ylittänyt mediakynnystä ollenkaan. Eli tarkoitushakuista propagandaa tuo oli selkeästi. Noita vastaavia ruikutuksiahan saa lukea silloin tällöin mediasta. Ja jokaisessa tapauksessa minkä minä tunnen lähemmin, oli aina kyse joko alipalkkauksesta tai muuten sopimuksen vastaisista työehdoista jotka työnantaja yrittää sanella, kun haistaa siihen olevan erinomaisen tilaisuuden.
Hoitoalalla on tällä hetkellä menossa samanlainen "alasajo". Ja seurauksena tulee olemaan että koulutettua henkilökuntaa ei muutaman vuoden kuluttua ole saatavissa niin paljon kun tarvittaisiin. Ja taas syyllistetään julkisuudessa työttömiä kun ei työt kelpaa. On aika vaikea lähteä tekemään ammattitaitoa vaativaa työtä jota ei osaa, eikä parin viikon kurssilla opeteta.
Palkka pitäisi vastata kysyntää ja ostovoimaa. Nyt Suomessa ei kannata valmistaa enää oikeastaan mitään ja melkein kaikki kulutustavarat tuodaan halvemman tuotannon maista.
Kokonaisia rakennuksia ei sentään vielä tuoda ulkomailta, mutta voi olla, että ei mene kauaa kun elementtejä aletaan tuoda Kiinasta tai Etelä-Amerikasta jossa on paljon puuta.
Kirvesmiesten alipalkkauksesta tuskin on toistaiseksi pelkoa, kun saa olla tyytyväinen että saa jonkun töihin edes isolla rahalla.
Koulutuksen aloituspaikkojen mitoitus on vaikeaa. Joskus on ollut runsaasti työttömiä hoitajia ja sitten taas pulaa. Sama koskee lääkäreitä, mutta siinä on taustalla "suuremmat voimat".
"Palkka pitäisi vastata kysyntää ja ostovoimaa" ???? Sekö riittää?
Eikö elinkustannuksilla ole mitään merkitystä palkan suuruutta määritellessä?
Ostovoima määräytyy nimenomaan elikustannuksien perusteella. Määrittely ei kuitenkaan ole yksiselitteistä, kuten tästä raportissa köyhyydestä selviää.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1473742928920
Tuon jutun jälkeen kannattaa lukea toisenlaisesta köyhyydestä, joka on mukavaa, eikä tätä köyhää tarvitse sääliä.
Hänellä on omasta mielestäänkin palkka ja elinkustannukset kohdallaan. 😻
http://www.etlehti.fi/artikkeli/uusia_alkuja/persaukinen_hippielama_on_ihanaa_susanna_jatti_kaiken_ja_muutti_balille
Päätös syntyi: Seinäjoelle rakennetaan uusi psykiatrian ja kuntoutuksen talo 19.09.2016 11:10
Eli tulee siis neljäskin vokki ja matut rakentaa sen.
Talon kustannusarvio on 46,5 miljoonaa euroa.
Kunhan eivät katkaise käsisirkkelilä sormianasa.
Siellä paneudutaan islaminuskoisten mielenterveysongelmiin ja sotatraumoihin, kun paperit ja iphone putos välimereen, ennenkö Italian rannikkovartiosto kerkesi nappaamaan purteensa ja oltiin ehditty jo taitaa melkein 10 kilometriä lähtörannasta.
Hyviä työntekijöitähän nuo Afgaanit, Irakilaiset ja Syyrialaiset ovat. Turkkilaisista nyt puhumattakaan. Somaleilla ei oikein pysy omat työkalut käsissä mutta niitähän ei juuri nyt ole tullutkaan.
Esimerkkinä näistä on että yllättävän moni teistä ajaa autoilla jotka ovat Turkkilaisten ja Irakilaisten kokoamia. Joko Turkissa, Saksassa tai Ranskassa.
Syyrialainen kepab on parhautta ja moni heistä onkin pitämässä kepabkioskia tai ravintolaa.
Afganistanilaiset ovat hyviä mekaanikkoja, rannikolla on jokunenkin heidän omistamansa ja pyörittämänsä autokorjaamo. Eniten tosin on Pirkanmaalla.
Maksavathan nuokin veroa joista saa sosiaalitukia uuninpankolle!
http://yle.fi/uutiset/turvapaikanhakijoiden_peltotyot_paattyivat_kiistelyyn_hyvia_ja_huonoja_kokemuksia/9164199
Buahhahhah, päivän vitsin taas pieraisit! Eihän ne osaa edes herneitä kerätä niinkuin pitäs vaan urputtaa et ai olisko mun pitänyt tehdä töitäkin palkan eteen.