SOMALI PUUKOTTI KYMMENTÄ

Nuoren somalitaustaisen miehen epäillään syyllistyneen joukkopuukotukseen.

22-vuotiaan somalimiehen epäillään puukottaneen kaikkiaan kymmentä ihmistä ostoskeskuksessa St. Cloudissa.

Vapaa-ajalla ollut poliisi ampui puukottajan.

Terroristijärjestö Isis on kertonut että puukottaja oli sen "sotilas".
10106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Noin kolmannes Yhdysvaltain 85 000 somalipakolaisesta asuu Minnesotan osavaltiossa.

Amerikkalaiset ovat suuttuneet somaleihin puukotuksen takia.

St. Cloudin kaupungissa autojen nähtiin kiertelevän sunnuntaina somalien asuinalueella.

Osassa ajokkeja liehui Yhdysvaltain ja konfederaation lippuja.

Toisen somaliyhteisön kaduilla puolestaan ajoi lipuin varustautuneita moottoripyöräilijöitä.

USAssa kansa sentään toimii, toisin kuin Suomessa?

Äänestä
  • Etteikö muka kansa toimi Suomessa, kyllä kansa toimii!
    http://ra.fi/2YPY

    Äänestä

Tanskan palauttaa somaleja koska Somalia on turvallinen!

Vuonna 2012 noin 1200 somalia tuli Tanskaan.

He saivat väliaikaisen oleskeluluvan neljäksi vuodeksi.

Nyt Tanska alkaa palauttaa somaleja Somaliaan.

Viidelle on jo ilmoitettu, että heidän on palattava Somaliaan, koska oleskelulupaa ei uusita.

Jos turvapaikanhakijalla ei ole enää tarvetta turvapaikalle, hänelle ei myönnetä turvapaikkaa”, toteaa Tanskan maahanmuuttoministeri Inger Støjberg.

Samalla Somaliaan palautetaan myös perheenyhdistämisten kautta maahan rahdatut sukulaiset.

Koska Suomi palauttaa 1990-luvulla tulleet?

Äänestä
  • Hyvä Tanska, onnea!

    Äänestä

Somalien joukkopalautus takaisin lähtömaihinsa

Äänestä

Johan se huhusukin sanoi muuttavansa pois suomesta kun tämä Suomi ei ole hänen maansa mutta vielä se huseeraa täällä Suomessa.

Äänestä

Ketä tämä kiinnostaa kun voi puhua Asema-aukiolla kuolleesta nisti-suvakista. Ketä kiinnostaa sompun tappamat kuusi, toivottavasti he olivat edes valkoisia.

Äänestä

Somalimaa on irrottautunut Somaliasta ja julistautunut itsenäiseksi valtioksi.

Somalimaassa vallitsee kuri ja järjestys. Siitä pitää huolen muun muassa Somalimaan poliisipaallikko Mohammed Omer.

Tanskan maahanmuuttoasioiden muutoksenhakuelin asettui Maahanmuuttoviraston linjoille, joka oli arvioinut, että somaleiden oleskeluluvan jatkamiselle ei ole enää tarvetta.

Tanskalaiset olivat vuonna 2012 myöntäneet vain tilapäiset, neljän-viiden vuoden oleskeluluvat.

Valituselimen tuomareista enemmistö on sitä mieltä, että osissa Somaliaa olot ovat vakautuneet suhteellisen paljon, eivätkä somaleille tarvitse enää tarvitse tarjota suojaa pelkästään sillä perusteella, että he väittävät tulevansa joltain tietyltä alueelta.

Näin ollen somalien palauttaminen ei enää ole ihmisoikeussopimusten vastaista!

Positiivisen kehityksen takana on erityisesti se, että terroristijärjestö al-Shabaab on ajettu pois pääkaupungista Mogadishusta.

Tämä ratkaisu on saanut nyt Maahanmuuttoviraston tutkimaan yli tuhannen somalin turvapaikkatapauksia mahdollisen kotiuttamisen vuoksi.

”Meillä on suuri määrä tapauksia, noin 1 200, joiden uudellenarviointi saattaa olla ajankohtaista, Maahanmuuttoviranomaisen apulaispääjohtaja Anders Dorph kertoi viranomaisen verkkosivuilla.

Näin siis Tanskassa, ei ikävä kyllä Suomessa.

Maahanmuuttoministeri Inger Støjberg on kommentoinut tilannetta lehdistötiedotteessa, missä hän kertoo seuraavansa suurella mielenkiinnolla 1.200 somalin palautusmahdollisuutta.

”Jos suojeluntarvetta ei enää ole, ei heille myöskään tarvitse myöntää asyyliä Tanskaan. Tietenkin on hyvin mielissäni muutoksenhakuelimen viiden somalin kohdalla tekemästä ratkaisusta”, ministeri sanoo.

Viime vuonna Tanskaan tuli 257 turvapaikanhakijaa Somaliasta.

Miksei Suomi tee vastaavaa päätöstä?

Jos kerran Tanskan mielestä somalit voi palauttaa Somaliaan, niin yhtähyvin Suomen Migrinkin pitäisi alkaa vihdoin palauttaa niitä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KaikkiVaarassa kirjoitti:

Nuoren somalitaustaisen miehen epäillään syyllistyneen joukkopuukotukseen.

22-vuotiaan somalimiehen epäillään puukottaneen kaikkiaan kymmentä ihmistä ostoskeskuksessa St. Cloudissa.

Vapaa-ajalla ollut poliisi ampui puukottajan.

Terroristijärjestö Isis on kertonut että puukottaja oli sen "sotilas".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu