Vain veronmaksajia näköjään rankaistaan kun ministeri tekee kymmenien miljoonien eurojen hintaisen rikoksen veronmaksajia kohtaan kieltämällä vastuullisten valtionyhtiön virkamiesten rankaisun ja rahojen takaisinmaksun. Aivan samoinhan kävi myös Finavian edellisessäkin rikoksessa, kun Finavia teki kartellin Finnairin kanssa lentokentän verovapaasta myynnistä. Siinäkin rikolliset jätettiin rankaisematta, vaikka asia oli täysin selvä ja jo täysin myönnetty rikos. Miksi ihmeessä Finaviassa voi jatkuvasti tehdä rikoksia saamatta niistä koskaan edes minkäänlaista syytettä?
Berner syyllistyi rikokseen veronmaksajia kohtaan
sama_laki_kaikilla
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
On nyt perin selvää, että ministeri Anne Berner ajoi pelkästään vain omia etujaan estäessään Finavian hallitusta nostamasta vahingonkorvauskannetta tilintarkastusyhteisö Deloittea vastaan.
Ministeri Anne Berner koplasi omat etunsa Finaviaan. Ministeri Berner joutuu aikanaan valtakunnanoikeuteen ministeririkoksistaan. Hän joutuu myös maksamaan vahingonkorvaukset (34 miljoonaa euroa) veronmaksajille aiheuttamastaan vahingoista.
En ole tätä tapausta mitenkään erikoisemmin tutkinut tai seurannut, mutta pitkään minua vaivasi julkisessa keskustelussa tästä asiasta se, että kerrotiin Bernerin asiattomasta, hyvän hallintotavan vastaisesta menettelystä, mutta ei kerrottu tai pohdittu motiivia, täytyyhän sellainen olla. Eli miksi Berner toimi niin kuin toimi, moraalittomasti. Mitä hän tällä tavoitteli.
Eilen sitten vihdoin ainakin minä kuulun ensi kertaa, YLE:n Ykkösaamussa Yle Radio 1:ssä jutun, jossa Bernerin motiivia valoitettiin. Bernereiden perheyritys on käyttänyt Deloitte (&Tussua) oman yrityksensä tilintarkastajana, eli Bernerillä läheiset suhteet Deloitteen.
Lisäksi Berner ja joku Deloittessa työskentelevä, tai ainakin työskennellyt, ovat olleet saman säätiön hallituksessa.
Nyt sitten vielä kaiken muun pahan lisäksi Berner teki Hillaryt, eli käytti työsähkopostien lähettämiseen omaa (Telian(Soneran)) liittymäänsä, vaikka se on kiellettyä, ja työmailit pitää lähettää työliittymällä (joka ainakin ministreillä on Elisan).
Ja sitten Bernerin tollo vielä ampui omaan jalkaansa ja itse tämän paljasti jukaisemalla s-postejaan, joista paljastui että hän on varomattomasti menetellen rikkonut sääntöjä s-posti viestittelyssään ministerin ominaisuudessa, tähän Finaviakiistaan liittyen.
Toisaalta onhan se somaa että Berner itse paljastaa omat töppäilynsä, tosin vahingossa. Jospa kertoisi ihan tahallaan ja rehellisesti vielä senkin mitä ja kenen asiaa ajoi Finaviasotkussa, ei ainakaan valtion ja kansalaisten etua niin kuin ministerin pitösi, eikä rehellisesti kuten ministerinvalassa luvataan. Rehellinen ja taitavaksi tunnettu suomalainen vai miten se menikään se ministerin salkun saamisen edellytyslista.
Vannoiko Berner muuten ministerin valansa käsi/sormet Raamatulla kaikkivaltiaan nimeen vai lakikirjalla? - jomman kumman petti joka tapauksessa.
Berner näyttää toimivan "Hyvä Veli" verkostossa ja joita voidaan nimittää tässä tapauksessa aineellista hyötyä tavoittelevaksi rikolliskoplaksi. Bernerin yksityistämisvimma on ilmeinen. Hyödynsaajat ja antaja!
Bernerille kenkää ja nopsasti.
Tiuraniemen ja Bernerin mailit on nyt paljastettu Iltalehdessä. Tiuraniemi yritti about 10 kertaa saada Berneriä hoitamaan asiaa eteenpäin. Ensimmäisen kerran 2. lokakuuta. Berner keksi aina jonkun tekosyyn eikä soittanut vaikka lupasi. Tiuraniemi ilmoitti tarkat määräajat vanhenemisesta. Berner taktikoi ja piilotteli 8. joulukuuta saakka. Silloin Tiuraniemi tajusi, että häntä kusetetaan ja tarkoitus on muu kuin yleinen etu. Tiuraniemi erosi pääjohtajan paikalta. Bernerin asiat edenneet tutkimuksissa tähän.
Valtakunnanoikeus odottaa Berneriä.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001261200.html
Kaikki porvarit ovat ahneita ja luihuja omanedun tavoittelijoita.
Verotkin jättävät vielä maksamatta Suomeen.
SVEITSIIN saisi muuttaa
kokonaan tämä uppiniska.