YLE ja Venäjän huolestuttavat S400-superohjukset

Yleisradion kokoomusjohtoinen NATO-siipi haluaa huomauttaa kaikille suomalaisille, että Venäjä on tuonut vaarallisia S-400 ilmatorjuntaohjuksia Suomen rajalle.
http://yle.fi/uutiset/3-9184687

Kyse on tosiaan ilmatorjuntaohjuksista. Ei vaikkapa ohjuksista joilla voi tuhota tietoliikennekeskuksia, rautateiden risteyskohtia ja lentokonebunkkereita, vaan kyse on S-400 ilmatorjuntaohjuksista, lentoalusten alas ampumista varten.

Oikeasti veli venäläisellä on satakunta erilaista ohjustyyppiä joista valita, tilanteen mukaan.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_missiles_by_country#Russia_and_the_USSR

Tällä kertaa rajallemme ei olla tuomassa ydinkärkien kantamiseen suunniteltuja ohjuksia. Eikä muitakaan bunkkerinmurskausohjuksia tai rypälepommeja tms.

Silti YLE ja Suomen NATO-siipi haluavat huomauttaa, että nuo nyt tuodut supermallin ilmatorjuntaohjukset kantavat 400 km päähän. Eli Jyväskylään ja Lohjalle saakka. Tässä on näiden S400-ohjusten myötä taas yksi uusi peruste kipin kapin jöttää Nato-hakemus sisään.
1258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"Ohjusten kantama yltää Tampereelle saakka."
Tamperelaiset ovat varmaan tähän tyytyväisiä koska kaupungin ilmapuolustus nyt paranee.

Äänestä

Kerrotaan nyt ainakin nuoremmille, miksi suomi aikanaan valitsi liittoutumattomuuden ja piti kiihkoporvarit ( =kokoomus) hallituksen ulkopuolella. Ettemme löisi päätämme karjalan mäntyyn jälleen.

Liittoutuminen - oli sitten saksa tai nato - johtaa herkästi sotaan, vaikka kriisipesäke olisi toisella puolella palloa (nyt esim syyria).
Kokoomusmilitarismimme jo saattaa ennakoida samoja ikäviä aikoja.
Kaikki merkit on jälleen ilmassa

Äänestä

Ruotsi levittää savuverhoa, muka kiireellisestä menemisestänsä Natoon. Jos Ruotsi lähettää Nato-hakemuksensa, niin Suomi lähettää kiireesti omansa perässä.

Mutta sen jälkeen alkaakin vaihe 2., eli Ruotsi alkaakin hidastella ja viivytellä hekemuksensa etenemistä. Ei suostuta riittävän nopeasti nostamaan Naton edellyttämiä puoustusmäärärahoja. Eikä hankita tarvittavia kalustoja, eikä sitouduta Ruotsin sotilaiden lähettämiseen muuhin Nato-kriiseialueille.

Suomen Nato-hakemus etenee pikavauhtia, ja Suomi liittyy Natoon. Tässä vaiheessa Ruotsi ilmoittaa että heidän hakemuksensa ion edelleen "vaiheessa". Ja kyllä asia on edelleen tapeetilla, muka.

Käy vähän niinkuin Ruotsin Euro-jäsenyyden. Lupailtiin, mutta se ei koskaan toteutunut, eikä tule toteutumaankaan.

Tällä tempulla Ruotsi saa en mitä halusikin. Väkivahvan NATO-puskurimaa Suomen, itsensä ja Venäjän väliin. Ruotsi itse pysyttelee jatkossakin puolueettomana, niin kuin oli 1. ja 2. maailmansodassakin.

Äänestä
  • Etumaksuna tästä Suomi sai jo 30 000 matu:a

    Äänestä

  • Kuulostaa aika uskottavalta skenaariolta tuokin. Kaikki muut Pohjoismaat, Islantia ja jatkossa Suomea myöten on sotilasliitto Natossa jäseninä.

    Keskellä rauhan tyyssija, puolueeton Ruotsi. Se katselee muina miehinä kun alkaa risteilyohjukset lentää ja taktiset ydinpommit paukkua, molempiin suuntiin, kaikkien muiden Pohjoismaiden alueilla.

    Äänestä

  • kyllä.kyllä kirjoitti:

    Etumaksuna tästä Suomi sai jo 30 000 matu:a

    No kai nuo 30000 nuorta matua liitetään suoraan armeijan eturiviin iskuosasto 1 een eiks niin?

    Äänestä

Säälittävää sotapropagandaa Yleltä.

Äänestä

Veli venäläisellä on tosiaan noita ohjuksia satakunta erilaista. Luotettava taho kertoo lisäksi, että Moskovassa on jo joka kolmannessa asunnossa vesiklosetti ja suihku.
Pienemmissä kaupungeissa käydään pääasiassa joko riu'ulla tai yhteisvessoissa. Kakkapaperista on pulaa maaseudulla.

Äänestä

Tuosta olisi suomen puolustusvoimien hyvä ottaa mallia. Rajat täyteen ilmatorjuntaa turhan hävittäjillä leikkimisen sijasta, jotka sotatilanteessa kuitenkin olisivat tontissa ensimmäisenä päivänä.

Äänestä

Kuulostaa lupaavalta, kyllä nyt on meidänkin korkea aika siirtyä nauttimaan maailman parhaimmasta sotilaskalustosta, ja liittyä kollektiiviseen turvallisuusjärjestöön.
http://www.odkb-csto.org/

Äänestä

Ohjukset suojaa myös Suomen kansaa uusi vivahde seläntakana toimivan
ajatuksille.

Äänestä

> Tuosta olisi suomen puolustusvoimien hyvä ottaa mallia. Rajat täyteen ilmatorjuntaa
> turhan hävittäjillä leikkimisen sijasta, jotka sotatilanteessa kuitenkin olisivat tontissa
> ensimmäisenä päivänä.

Tämän asian on sanonut useampikin puolustusvoimien edustaja, että 64 Hornet-tyyppisellä hävittäjällä ei ilmateitse tulevaa supervaltatason tunkeutujaa pysäytetä.

Kaikki nuo meidän Hornet ja uudet F35-koneet ammutaan alas alle kuukaudessa, sodan syttymispäivästä lukien. Milläs sitten Venäjän ilmasotakoneita vastaan taistellaan, ei millään.

Torjuntaohjuksia riittävästi, sellaisia jotka kykenevät 8..11 km korkeudesta hakemaan rajan yli tulleet Venäjän koneet alakertaan. Tuo 8.000 m lentokorkeus on se miltä korkeudelta maamaaleja hävittävät Venäjän koneet ohjuksineen nykyaikana hyökkäävät. Ei niitä millään olalta ammuttavilla Stingereillä torjuta.

Kunnollinen määrä, ohjuslaveteilla liikuteltavissa olevaa ohjuskalustoa Suomelle. Siinä alkaa olla Venäjän ilmavoimillakin purtavaa, että milläs noista tulet läpi. Ei ainakaan ihan paraatilentona läpi tulla.

Puhun tässä nyt yksistään venäjän uhkasta. Ihan vaan siksi kun emme ole muiden maiden kanssa sotineet viimeiseen 210...300 vuoteen, muuta kuin Venäjä-NL:n kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


YLE-varoittaa-varnar kirjoitti:

Yleisradion kokoomusjohtoinen NATO-siipi haluaa huomauttaa kaikille suomalaisille, että Venäjä on tuonut vaarallisia S-400 ilmatorjuntaohjuksia Suomen rajalle.
http://yle.fi/uutiset/3-9184687

Kyse on tosiaan ilmatorjuntaohjuksista. Ei vaikkapa ohjuksista joilla voi tuhota tietoliikennekeskuksia, rautateiden risteyskohtia ja lentokonebunkkereita, vaan kyse on S-400 ilmatorjuntaohjuksista, lentoalusten alas ampumista varten.

Oikeasti veli venäläisellä on satakunta erilaista ohjustyyppiä joista valita, tilanteen mukaan.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_missiles_by_country#Russia_and_the_USSR

Tällä kertaa rajallemme ei olla tuomassa ydinkärkien kantamiseen suunniteltuja ohjuksia. Eikä muitakaan bunkkerinmurskausohjuksia tai rypälepommeja tms.

Silti YLE ja Suomen NATO-siipi haluavat huomauttaa, että nuo nyt tuodut supermallin ilmatorjuntaohjukset kantavat 400 km päähän. Eli Jyväskylään ja Lohjalle saakka. Tässä on näiden S400-ohjusten myötä taas yksi uusi peruste kipin kapin jöttää Nato-hakemus sisään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu