Gaddafin Libyan murskaaminen on varmasti yksi kuluneen vuosisadan suurimmista sotarikoksista. Se oli myös hyökkäys kaikkia itsenäisyyttä tavoittelevia valtioita vastaan.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hyökkäämällä Libyaan Nato ja länsi tuhosivat Israelin vaikutusvaltaisen vihollisen ja estivät samalla Muammar Gaddafin suunnitelman, jonka tavoite oli irrottaa Afrikka IMF:n kaltaisten pankkien kuristusotteesta. Gaddafi halusi luoda uuden valuutan ja pankkijärjestelmän, joiden toimintaan ulkomaalaiset instituutiot eivät olisi voineet vaikuttaa. Tämä olisi merkinnyt tähtitieteellisiä tappioita monikansallisille pankeille ja suuryhtiöille.
Presidenttiehdokas Hillary Clintonin tuoreet sähköpostivuodot vahvistavat, että hyökkäyksen syy oli Gaddafin talouspolitiikka. Vuodetussa sähköpostissa mainitaan erikseen kaksi länsimaalaista, jotka molemmat sattuvat olemaan juutalaisia julkisionisteja: Bernard-Henri Lévy ja Ranskan entinen presidentti Nicolas Sarkozy. Sähköpostin mukaan tärkeä syy lännen hyökkäyspäätökselle oli se, että Ranskan tiedustelupalvelu oli paljastanut Gaddafin talousuudistussuunnitelman.
Onnitteluni ensin nimimerkin johdosta.
Gaddafi ei ollut kansainvälisesti mitenkään huonossa huudossa tuolloin.
Mutta somen käyttäminen toisten valtioiden mellakoissa oli oivallettu.
Ei siis ihme, että ennen Libyan sodan loppumista lännen tukemat ”kapinalliset” olivat jo perustaneet uuden yksityisen keskuspankin Gaddafin kansallistetun keskuspankin tilalle, ja nykyään keskuspankki onkin Bloombergin ”yksityisten yritysten” listalla.
Kiitosta vaan, mutta ei se minun juttuuni tuo muutosta kuin värin vaihtumisella.
Vielä samana syksynä uusi keskuspankki ilmoitti, että Libyan rahoitusjärjestelmä tullaan uudistamaan perinpohjaisesti IMF:n ja Maailmanpankin ohjauksessa.
Vuonna 1975 Gaddafi julkaisi Vihreänä kirjana tunnetun al-Kitāb al-Aḫḍar –teoksen. Kirja käsittelee muun muassa poliittista teoriaa sekä taloutta. Gaddafi osoittaa, että sekä kapitalismi että kommunismi ovat haitaksi yhteiskunnalle, minkä vuoksi tarvitsemme kolmannen vaihtoehdon.