Ovatko Saksan export-kilvet voimassa myös Sveitsissä? Kaveri asuu Baselissa ja olisi sieltä käsin tarkoitus etsiskellä autoa Saksan puolelta.
Saksan siirtokilvet
Sveitsissä
163727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos sinulla on Saksasta ostettu auto ja export-kilvet (Ausfuhrkennzeichen), joille kansainvälinen rekisteriote (Internationale Zulassungsschein) sekä kansainvälinen liikennevakuutus (Internationale Versicherungskarte für Kraftverkehr) niin vastaus on: KYLLÄ, edellyttäen tietenkin, että kilpien, rekisteriotteen ja vakuutuksen voimassaoloaika ei ole päättynyt.
EXPORT-kilvet, voimassa max. 1 vuosi.
Saksasta otettu kansainvälinen liikennevakuutus oli ainakin viime vuonna voimassa kaikissa kuponkiin painetuissa valtioissa (43 kpl), paitsi Iranissa (IR) joka oli pois ruksattuna.
Export-kilpiin liittyvän kansainvälisen rekisteriotteen voimassaolo maittain on vielä laajempi, lähes sata maata.
"Saksasta otettu kansainvälinen liikennevakuutus oli ainakin viime vuonna voimassa kaikissa kuponkiin painetuissa valtioissa (43 kpl), paitsi Iranissa (IR) joka oli pois ruksattuna.
Export-kilpiin liittyvän kansainvälisen rekisteriotteen voimassaolo maittain on vielä laajempi, lähes sata maata."
Oivallinen vastaus, kaarle. Juuri näinhän asia on. Lisäisin vielä kuitenkin sen verran, että vaikka saksalaisen liikennevakuutuksen ja rekisteriotteen voimassaolo onkin erittäin laaja, niin niin laaja se ei ole, että se koskisi myös EU-maa Suomea. Täällä Kieltolassa ne eivät luonnollisestikaan ole voimassa.
Tätä voi sitten verrata vaikka poliitikkojen höpötyksiin siitä, kuinka Suomi, luokan paras oppilas, aina nurkumatta noudattaa tinkimättömästi kaikkia EU-direktiivejä.
Suomenmaasta muovautui Urho I Suuren hallinnassa sellainen puolisosialistinen, puolitotalitäärinen yhteiskunta, että sitä perintöä ei hetkessä tuhlata. Se se vasta kalliiksi tulee.
sillä ovat ne Saksalaiset kilvet täällä voimassa. Tähän tekee POIKKEUKSEN Suomessa asuvat, jotka eivät voi niillä ajaa.
"ovat ne Saksalaiset kilvet täällä voimassa. Tähän tekee POIKKEUKSEN Suomessa asuvat, jotka eivät voi niillä ajaa"
Olkoon niin sitten. Ei se minua lämmittänyt 2003, että saksalaiset kilvet ovat täällä voimassa, mutta niillä ei voi ajaa. Voimassaoloa kaiketi sekin. Kuitenkin oli heti satamassa rahalla maksettava suomalaiset tarrat.
Mitä tuohon poikkeukseen tulee, niin veikkaanpa, että suurin osa Saksan vientikilvillä Suomeen tulevista eli tulemista yrittävistä on nimenomaan Suomessa asuvia autontuojia. Näin ollen määrällisesti vähemmistönä, eli poikkeuksena, olisivat muualla kuin Suomessa asuvat, jotka muuten vain ajelevat Suomessa saksalaisilla vientikilvillä.
Ja hetkinen! Eivätkös venäläisetkin autokuskit jonota siirtolupia Hangon tullissa, että pääsevät ajamaan Vaalimaalle? Heillekin Saksan kilvet ovat voimassa, mutta niillä ei saa ajaa.
Suomen siirtokilpiä, koska heillä ei ole Saksan vientikilpiä vaan useinmiten (jos sittenkään) Saksan sisäiset siirtokilvet. Katsele vähän ympärillesi, Suomessa asuu vähän yli 5 milj ihmistä, Saksassa yli 80 milj, Italiassa, Ranskassa ja Englannissa yli 50 miljoonaa ja kaikki nämä muut Eurooppalaiset ja ei-Eurooppalaiset saavat ajaa Suomessa Saksan vientikilvillä. Olemme siis vähemmistö.
Suomalaiset ovat vähemmistö Euroopassa, mutta eivät Suomessa. Onneksi EU pitää huolta vähemmistöjenkin oikeuksista. Nythän EU:n komissio on ilmoittanut vievänsä Suomen EY:n tuomioistuimeen, koska saksalainen vientirekisteröinti ja liikennevakuutus eivät ole voimassa EU-maa Suomessa.
Tai ovathan ne voimassa, kuten Tuoja2004 näppärästi huomautti, mutta niillä ei saa ajaa Suomessa.
Saksan siirtokilvilla (Kurzzeitkennzeichen) saa ajaa aivan vapaasti Suomessa niiden voimassaolon puitteissa. Asiaa säätelee EU directive C68/2007. Kilvet voi nykyisin tilata suoraan kotiin täältä http://www.automerkit.fi/uutiset/palvelut/artikkelit/laehdoessae-hakemaan-autoa-saksasta-tilaa-saksalaiset-siirtokilvet-itsellesi-etukaeteen.html
Saksan siirtokilvet saa nyt myös netistä suoraan kotiin etukäteen! Ei paha! http://www.automerkit.fi/uutiset/palvelut/artikkelit/laehdoessae-hakemaan-autoa-saksasta-tilaa-saksalaiset-siirtokilvet-itsellesi-etukaeteen.html
Tämähän on ollut jo viime vuoden alusta asti käytössä. Puolisen vuotta sitten tuli vain kilpailija ja hinta putosi vitosen. Saksasta Saksaan suoraan tilattaessa pitää vain osta vähän saksan kieltä. Autoilijan kauppa vain rahastaa vähän (todella vähän) ja voi toimia suomen kielellä. Itse olen ostanut Saksasta ilvet muistaakseni viitisen kertaa viime vuonna ja hyvin pelasi, vaikka joku Saksassa asuva varoitteli tällä palstalla Heidelbergin kilvistä, että poliisi ilisi kiinnostunut niistä. Ei minua ainakaan ole pysäytetty kertaakaan. Hyvää auton hakureissuja.
Olin viime kesänä todistamassa tapausta jossa Saksan siirtokilpiin voi laittaa myös Belgian puolella ostetun auton.
Näytti olevan juuri mainittu HD-alkuinen kilpi.
En tiedä, onko se kiellettyä.
Kilvet on oltava kuljettajan nimelle kirjoitettu = vakuutuskortti. Poliisit seuraavat liikennettä. Jos kilvet eivät ole kuljettajan nimelle, poistavat poliisit kilvet ja laskuttavat n. 400 EUR sakon heti maksettavaksi luottokortilla tms. Olkoon kilvet minkä osavaltion alkuisena tahansa.
Onko Heidelberg osavaltio? Onko kilpiä osavaltioalkuisina?
Kerro lisää kun on noin uutta tietoa sulla
Kilvet ovat ymmärtääkseni kyllä kaupunkikohtaisia, eivät osavaltiokohtaisia.
Heidelberg on kaupunki osavaltiossa nimeltään Baden-Würtenberg.
Kilven 1-3 alkukirjaimesta käy ilmi missä auto on rekisterissä.
Tavanomaisimmat ovat B = Berlin
HH = Hamburg
HB = Bremen
H = Hannover
Kaikista EI suoraan voi aina päätellä mistä auto on.
En ollenkaan ymmärrä miksi nämä kilpiasiat ovat tapetilla, eivätkö ne nyt ole koko homman helpoimmasta päästä?
ostettuun autoon saa vakuutuksen ja Saksan keltapäiset kilvet ilman ongelmia mikä helpottaa kovasti auton tuomista Luxista. Niiden omat siirtokilvet ja vakuutus ovat sikakalliita ja kilvistä on lisäksi pantti joten ne kannattaa yleensä palauttaa.
Mistähän päin tämä satusetä on kotoisin?????? HD -tunnuksilla saapi kilpiä ostaa Tanskastakin ja niitä voi tilata eri puolille Saksaa ja sen naapurimaita. Eivätkä poliisit niitä poista eivätkä kirjoita 400 Euron sakkoja.
Taitaa taas olla joku teini asialla. Hyviä hakuretkejä. "Tämähän on autourheilua"
Voinko tilaamillani saksankilvillä hakea auton italiasta ja ajaa sen sveitsinläpi saksaan?? Italasta tuntuun olevan vaikea saada kilpiä, saa toki kun odottelee paikanpäällä n. 3-5vrk..