Tiede, usko, tunne /dogmatikos
Eräät uskomukset, sekä kristilliset että ei-kristilliset, sen sijaan sisältävät sellaisia kauheuksia, että normaali-ihmisen tunne ei voi niitä hyväksyä menemättä tyystin sekaisin. Sadistijumala, joka käskee tuhota kokonaisen kansan lapsineen ja naisineen, ei mene läpi.
Sadistijumala, joka heittää ihmisen kidutushelvettiin ikuisiksi ajoiksi kärsimään joka hetki suuremmasta piinasta, kuin on pahimmillaankaan kokenut maan päällä, ei niin ikään mene läpi. Puhumattakaan siitä, että voisi samanaikaisesti iloita omasta pelastumisestaan, kun uskoo, että vanhempi, sisarus, puoliso tai oma lapsi joutuu ikuisesti piinattavaksi.
Jostain syystä häntä on markkinoitu pappina vaikka olen vakuuttunut, ettei hän ole sitä. Tekstin sisältö kertoo tavallisesta ihmisestä joka kouluttamattomana kertoo mielipiteensä. Jostain syystä hän hakenee arvostusta tällä tavalla. Tosi tympeätä.
Eräät uskomukset, sekä kristilliset että ei-kristilliset, sen sijaan sisältävät sellaisia kauheuksia, että normaali-ihmisen tunne ei voi niitä hyväksyä menemättä tyystin sekaisin. Sadistijumala, joka käskee tuhota kokonaisen kansan lapsineen ja naisineen, ei mene läpi.
Sadistijumala, joka heittää ihmisen kidutushelvettiin ikuisiksi ajoiksi kärsimään joka hetki suuremmasta piinasta, kuin on pahimmillaankaan kokenut maan päällä, ei niin ikään mene läpi. Puhumattakaan siitä, että voisi samanaikaisesti iloita omasta pelastumisestaan, kun uskoo, että vanhempi, sisarus, puoliso tai oma lapsi joutuu ikuisesti piinattavaksi.
Jostain syystä häntä on markkinoitu pappina vaikka olen vakuuttunut, ettei hän ole sitä. Tekstin sisältö kertoo tavallisesta ihmisestä joka kouluttamattomana kertoo mielipiteensä. Jostain syystä hän hakenee arvostusta tällä tavalla. Tosi tympeätä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Dogmatikos on vain tuonut esiin asian vastaavalla tavalla kuin eräät uskonnolliset piirit yleensä käyttävät - dramaattisella kielenkäytöllä. Aika hyvin siitä kuitenkin ymmärtää, mikä idea sillä on kun ihmisiä ajetaan synnin tuntoon pelon kautta ja sitten käännytetään "uskoon".
Tämä on siis "keljumia" eli uhkailun ja oikein pelottavien kuvien kautta Jumalasta luodaan sadistinen kuva. Samaan aikaan ollaa hyvin tyytyväisiä ja iloisia että koetaan pelastuttavan. Se että omat läheiset sukulaiset menevät ikuiseen kidutukseen ei joillakin henkilöillä herätä minkään näköisiä tunteita, vaan se oma "ilo" on kaikkein tärkein.
Tottahan SINÄ tämän tiedät.
Jos niin tiedät asian olevan.
??? Mikä mielipiteessäni nyt noin kiukuttaa?
Olen sitä mieltä, että meissä ihmisissä on monenlaista. Ei kaikille käy samanlainen julistus. "Särkyneelle on puhuttava hiljaa", mutta paatuneelle syntiselle ei mikään "lässytys" mene perille vaan hän tarvitsee kunnon herätyksen.
Eikä nykyään niitä kunnon herätyssaarnoja enää kuule.
Minusta hyvä saarnamies tai nainen ottaa huomioon kuulijakuntansa, minkälaisesta puhetta hän tarvitsisi.
Ei kannata puhua sellaista "kieltä", mikä ei tavoita kuulijaansa.
Aivopesu ammattilaiset eivät koskaan tule "voittamaan" sitä IHMISYYDEN sisäistä tietoa vaikka onnistuvatkin saatanaa Jumalaksi uskoviksi, mieleltään sairaksi aivopesemään ihmisiä; ihmisyydestään luopuviksi ääliöiksi...
Uskontunnustuksen kaltainen papisto kouluttaa (Lue: aivopesee) kaltaisekseen.
uskontunnustuksesta ja sen kaltaisuudesta...
koskien myös pappislupauksen antaneita pappeja...
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
Ymmärtämättömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Ihmisyydestänne luopuminen:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
ero JUMALASTA; herra saatanasta uusi jumala:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Kristitty ei ole Jumalaa ja Jeesusta palveleva kristillinen.
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
ammattilaisia aivopesijöitä koulutetaan mielestään sairaiksi manipuloimalla
MUTTA
KOSKA IHMISYYDELLE ANNETAAN SILLE KUULUVA ARVO JA MISTÄ SE TULEE KUN SUOMEN VALTION KIRKKO EI SITÄ ANNA, EDES AMMATTILAISILLEEN?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pappi
Pappislupaus
Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
"Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaaTahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."
HUOM!!!
Jumalan palvelemisen tahto on täysin kumottu pappislupauksen tässä lauseessa: "siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa"
KUN USKOMINEN ON JEESUS KIELTÄNYT, NIIN MIKSI USKOA luder/lutheri JUMALAKSI? Hän ei tietääkseni ole maailman kaikkeudenkaan luoja mutta loi rikollisuudelle opin jonka mukaan suomalaisiakin, pienien lapsien kera on tapettu saatanallisuuden noitarovioillakin herransa helevetin tulessa.
JEESUS EI KÄSKYNYT OPETUSLAPSIEN (joita valtion kirkollakaan ei ole) SAARNATA JA OPETTAA saatanaa palvelevien paavalilais-luterilaisuuden sontaa:
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:5 Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen Kristus', ja he eksyttävät monta.
24:11 Ja monta väärää profeettaa nousee, ja he eksyttävät monta.
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko.
JEESUS KÄSKI....
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
16:15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille."
Jäljellä olevaa Jumalan ja Jeesuksen Oman Sanan tietoa (osittain väärennettynä) löydät raamatun UT:n:
-Matteuksen evankeliumista
-Markuksen evankeliumista
-Luukkaan evankeliumista
-Johanneksen evankeliumista
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
28:20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
SIIS "OPETTAMALLA" EIKÄ KASTAMALLA KUTEN RIKOLLISUUS TEETTÄÄ!!!
---
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaste#Luopuminen_paholaisesta
"Kreikkalaisessa Uudessa testamentissa käytetään kastamisesta verbiä baptizō, "upottaa", "painaa veden sisään", "pestä", "kastaa", ja kasteesta substantiivia baptisma."
HUOMATKAA SANA "PESTÄ" JOKA KÄYTÄNNÖSSÄ TARKOITTAA MYÖS "PESEYTYMISTÄ."
Tämä pelastaa "kaste pelastaa" päivittäin tuhansia mm sairaaloissa...
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
13:10 Jeesus sanoi hänelle: "Joka on kylpenyt, ei tarvitse muuta, kuin että jalat pestään, ja niin hän on kokonaan puhdas; ja te olette puhtaat, ette kuitenkaan kaikki.
13:14 Jos siis minä, teidän Herranne ja opettajanne, olen pessyt teidän jalkanne, olette tekin velvolliset pesemään toistenne jalat.
13:15 Sillä minä annoin teille esikuvan, että myös te niin tekisitte, kuin minä olen teille tehnyt.
Sä oot sairas persereikä näiden postauksiesi kanssa, sotket jokaisen ketjun näillä massapostauksillasi, mitään järkevää et pysty tuottamaan, pelkkiä kopioita.