Melkein 160 000 suomalaislasta vaarassa

Melkein 160 000 suomalaislasta vaarassa luisua köyhyyteen ja syrjäytyä.

No eipä siinä mitään, syydetään vaan rahaa maahanmuuttoon kun vielä saadan velkaa.
Tänä vuonna mennee lähemmäs 1000 miljoonaa viime syksyn maantunkeutujien vyöryn aiheuttamana. Omasta väestöstähän me ei pidetä huolta. Eihän?? Rasistipazkoja kun kerran ovat.


http://yle.fi/uutiset/3-7191075
1458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Eikö 400 000 työtöntä sitten ole vaarassa?

Äänestä
  • KOK-työnantajat houkuttelevat ulkomaista työvoimaa Suomeen lupaamalla lapsilisän!

    Tolppanen: Suomi maksaa lapsilisiä ulkomaille


    On käynyt ilmi, että suomalaiset työnantajat houkuttelevat ulkomaista työvoimaa Suomeen lupaamalla palkanlisäksi lapsilisän tulijan kotomaahan jääville lapsille,



    Näin kokkareloiset kuppaavat tukia....harvoin jäävät kiinni...
    Uusi Keva-paljastus: Merja Ailus sai lapsilisät vuosia tuplana – 21 500 euroa karhutaan takaisin

    teki töitä Suomessa ja sai samaan aikaan lapsilisää Suomesta.

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288622487599.html

    Äänestä

Niimpä niin kylläpä niin...sepä se heijastuu juuri lapsiin. Lisää rahaa matuille :)

Äänestä

Kyllä tässä maassa on tyhmiä ihmisiä johtotehtävissä, jos ei lapsiakaan pystytä suojella puutteelta. Sekö on tämän maan lastensuojelua?

Äänestä

Matut on päättäjien mielestä tärkeämpiä.

Äänestä
  • Matuilla tekee herrat tiliä,köyhillä ei.

    Äänestä

Lukema on todellakin pelottavan suuri, mutta sitten kun katsoo karttaa, niin ei sieltä paljon paremmin meneviä maita edes löydy. Norja nyt vähän paremmassa tilanteessa.

En saa selvää jutusta, millainen mittari on ollut käytössä, mutta koska keskimääräiseltä tulotasoltaan köyhissä maissa on mittarit punaisella, niin ei siinä lapsiköyhyysmittarissa ilmeisesti ole verrattu maakohtaiseen keskituloon tms.

Äänestä

"Melkein 160 000 suomalaislasta vaarassa luisua köyhyyteen ja syrjäytyä"

Se on pieni hinta siitä, että 10 000 elintasopakolaista perheineen saa vastikkeetta elintason, josta eivät kotimaassaan pystyneet edes uneksimaan.

Äänestä
  • Vähän tuohon suuntaanhan se laskelma voisi mennä: yksi matu = 10 syrjäytyvää suomalaislasta. On toki mahdollista, että matujen ylläpitoon nyt menevät rahat eivät kuitenkaan menisi lapsiköyhyyden torjuntaan paremmassa Suomessa.

    Äänestä

  • old_profile_3668 kirjoitti:

    Vähän tuohon suuntaanhan se laskelma voisi mennä: yksi matu = 10 syrjäytyvää suomalaislasta. On toki mahdollista, että matujen ylläpitoon nyt menevät rahat eivät kuitenkaan menisi lapsiköyhyyden torjuntaan paremmassa Suomessa.

    Eivät ne matuihin haaskatut rahat korvamerkittyjä ole, mutta kyllä niillä verorahoin kustannettujen palvelujen typistyksiä olisi voitu vähentää.

    Äänestä

Näähän oli rikkaus, vai oliko se nyt taakka, en muista ihan selkeesti, kun olen niin pöllyssä. Mutta pelit poikki!

Äänestä

Kyllä tämä vaara ihan omaa syytämme. Ja globaalin talouden. Ihan samoin se, kun 400.000 suomalaista vyöryi Suomemme heikon talouden takia Ruotsiin 1960-70 -luvulla. Mehän juuri olemme tässä asiantuntijoita. Kuinka montaa 100 miljoonaan silloin menetimme?

Äänestä
  • Tämän päivän työttömistä suurin osa on 90 luvun uhreja ja heidän
    lapsiaan.Pankkikriisi on maksanut kymmeniä miljardeja ja jatkuu vain.
    Kiitos siitä kuuluu Koivistolle,Haloselle,Aholle,Pekkariselle,Liikaselle
    ja monelle muulle huijarille.

    Äänestä

150 000 suomalaista hakee ruokaa leipäjonoista
kymmeniä tuhansia joka viikko
vuoden sisällä n 700 000 suomalaista on saanut työttömyyskorvausta jossain muodossa
n 900 000 suomalaisella ei ole varaa matkustaa mihinkään lomalla, samaan aikaan somalit käy lomalla 6000 km matkan somaliassa.
asuntotukea saa 300 000 suomalaista

loputon lista köyhyydestä suomessa
mutta samaan aikaan Kela kertoi että pakolaisille maksetaan niin paljon tukea että eivät joudu leipäjonoon

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LisääRahaaMamuille kirjoitti:

Melkein 160 000 suomalaislasta vaarassa luisua köyhyyteen ja syrjäytyä.

No eipä siinä mitään, syydetään vaan rahaa maahanmuuttoon kun vielä saadan velkaa.
Tänä vuonna mennee lähemmäs 1000 miljoonaa viime syksyn maantunkeutujien vyöryn aiheuttamana. Omasta väestöstähän me ei pidetä huolta. Eihän?? Rasistipazkoja kun kerran ovat.


http://yle.fi/uutiset/3-7191075

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu