Nuorilla miehillä työ vaimo lapsi tulossa ja päättää myidä taksinsa paremman elintason vuoksi !!!!! Hohhoijjaaa !!! ja kasvojenmenetys ainoo ongelma takaisinmenossa ja meidän pitäis verovaroin nämä elättäää !!!!!!!!
Vähä älyiset "pakolaiset"
Nallekarkit
34181
4Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kirjoitatko siis suomalaisista Ruotsiin muuttajista 1960-70 -luvuilla: sama onkelma silloin.
Tuottaako trollaaminen suurtakin nautintoa?
..sillä erolla, että suomalaiset menivät tekemään töitä Ruotsiin, eivätkä menneet sinne sosiaaliturvan vuoksi.
Suomalaiset eivät menneet Ruotsinvaltion elätettäviksi vaan töihin .
Tämä hassu harhaluulo ikävä kyllä yleinen. Eivät todellakaan töihin, vaan n. 400.000 suomalaisen oli sinne pakko muuttaa, kun ei Suomessa töitä ja maan talous kuralla. Todella surkeaa ja tosiasiain vastaista jos tällaista työ-sankarimyyttiiä elätellään.
Luepa (http://keskustelu.suomi24.fi/t/14494496/miksi-jari-tervo-on-rasisti) pertsa vaan.
Suomalaiset aiavn samalla tavalla "vihattuja" kuin näiden kouluja käymättömien työtä vailla olevien Suomi24-viesteissä meidän "mamut".
Minä olen ollut aikuinen jo 60-luvun lopulla ja nähnyt kuinka moni työkaverini tehtaasta houkuteltiin Ruotsiin töihin. Kesälomalla sinne lähti iso porukka ja jäi. Kato oli tehdaspaikkakunnalla valtava. Seuraavana kesänä uusruotsalaiset tekivät Suomeen lomamatkoja Volvoillaan ja kyllä me heitä kadehdittiin. Ihan työssäkäyviä sinne lähti paremman palkan takia. Me vasta haaveiltiin telkkarista.
Niin. Eivät suomalaiset Ruotsiin menneet työttömiksi.
Hölmöläinen! Mistä teitä köpöjä riittää..??
Se on ihan sama olivatko nämä suomalaiset työttömiä vai työllisiä. Ne hankkivat Ruotsista asunnon perheelleen ja työpaikan, sen jälkeen ne pakkasivat koko perheen mukaansa ja siirtyivät töihin Ruotsiin. Myös vaimolle hommattiin ansiotyö. Niinpä monen suomalaisen siirtolaisperheen elintaso kohosikin, kun molemmat vanhemmat tekivät työtä!
Tästä asiasta ei löydy minkäänlaista vertailukohtaa pakolaisuuteen. Pakolaisstatusta ihminen voi hakea vasta silloin, kun hänen henkeään uhataan kotimaassa yleensä poliittisista syistä!
Suomensiurtolainen ei ollut pakolainen. Hänen henkeään ei kukaan uhannut. Suomen siirtolaiset halusi vaan työtä! Ei muuta. Eivät varmaan edes olisi viihtyneet jossain keskuksessa ilman perhettään toimettomana.
Enpä tiiä.
Sanoppa ihan ite mistä teitä köpöjä riittää?
Saahan jokainen tehdä tyhmyyksiä. Mutta, kun tämänkin "pakolaisen" murheet on meidän suomalaisten syy.
..eikä suomalaiset esim poltelleet ruottalaisten autoja tms.
Miekkonen tuossa Perjantai-ohjelmassa valehteli, kuten muslimien on sallittua tehdä.
Hän korosti rahapulaansa ja halusi, että hänelle lähetetään rahaa. Jopa vielä sinne Irakiin, silkkiverhojen eteen.
Ruotsissa oli töitä tarjolla aikas paljon mm Volvolle meni porukkaa, ei Suomalaiset verovaroilla siellä bilettänneet tuntiakaan vaan töihin menivät
Todella legendaa. Verovaroilla elivät, monilla tavoilla. Ja kuinka ruotsalaiset meitä pitivätkään ihan täysin "mamuina", outoa kieltä puhivana, kossua juovina jnpp. Jokainen siellä ollut tietää. Ihan turha väittää, että olisimme olleet sen kummempia kuin nämä meidän "mamutkaan". Ikävä vain, että persut ym. tätä valhetta täällä vielä ylläpitävät.
Olet aika idiootti jos sanot että suomalaisen ja ruotsalaisen ero
on sama kuin
suomalaisen ja arabin ero.
Jäikö sulla koulussa matematiikankin tunnit väliin? Uskonnon ainakin lintsasit.
Ja yleissivistystä sulla on näköjään 0.
Toi näinpähänseon lienee uusiosuomalainen, tai sitten se on ihan järkeä vailla.. Mamukiimassa provosoiva siiderivalas..
vanha legenda, satu, että kaikki ruotsiin muuttaneet työllistyi!
Parhaat otettiin kumminkin, oli varaa valita.
varmaan+oli+enemmän+kuin+pari+%+kuten+on+näiden+pakolaisten+kanssa
Ei varmaan työllistynytkään. Moni tuli myös "maitojunalla" takaisin, kun ruotsinkieli ei alkanutkaan taipumaan, niin nopeasti, kuin moni luuli.
Ei sieltä kukaan mitään tukia lähtenyt hakemaan tai asuntoloissa rypemään.
Vajakki uskoo mihin vain.
Älyllisessä kehitysvammaisuudessa lapsen tai aikuisen älyllinen suoriutuminen on keskitasoa merkittävästi huonompaa. Yksilöllisesti tehdyissä älykkyystesteissä älykkyysosamäärä (ÄÖ) on noin 70 tai vähemmän. Keskimääräistä selvästi huonomman älyllisen suoriutumisen ohella lapsi tai aikuinen kärsii erilaisista sosiaalisista ongelmista kuten sosiaalisessa viestinnässä, itsensä hoitamisessa, kotona asumisessa, koulussa, työssä tai harrastuksissa.
Älyllinen kehitysvammaisuus alkaa lapsuudessa tai nuoruudessa ennen aikuisikään tuloa.
Älyllisessä kehitysvammaisuudessa erotetaan lievä älyllinen kehitysvammaisuus (ÄO alaraja 50–55, yläraja noin 70), keskivaikea kehitysvammaisuus (ÄO:n alaraja 35–40, yläraja 50–55), vaikea kehitysvammaisuus (ÄO:n alaraja 20–25, yläraja 35–40) ja syvä älyllinen kehitysvammaisuus (ÄO alle 20–25).
Älyllinen kehitysvammaisuus on monisyinen keskushermoston kehityshäiriö.
Tietoa älyllisestä suoriutumisesta maittain.
https://iq-research.info/en/page/average-iq-by-country
Olin Göteborgissa duunissa ja asuin siellä 24 vuotta kunnes palasin takaisin tänne eli jotain minäkin tiedän aiheesta. Moni täällä "asiantuntijaa" leikkivä on käynyt Maariahaninassa kääntymässä ja palannut äkkiä takaisin mantereelle. Nyt sitten kerrotaan kaikkitietävän tavoin totuutena tälläkin foorumilla kuinka suomalaiset eivät naapurimaassa kuin ryypänneet ja kävivät sossussa nostamassa kruunuja elämiseen.
Sinä varmaan muistatkin kuinka suuren Ruotsiin muuton vuoksi Suomessakin jouduttiin muuttamaan työehtosopimuksia.
Tesseihin tuli kirjaus lomalta paluurahasta, joka maksettiin kun palasi lomalta. Eli näin pyrittiin houkuttelemaan Ruotsiin haaveilijat takaisin Suomen teollisuuteen.
Miksihän täällä käännettiin koko asia suomalaisiin joiden oli pakko lähteä paremman elämän perässä tekemään työtä Ruotsiin? Hyvin monet todella lähtivät tekemään töitä Suomen köyhistä oloista, hyvin monet ja he saivat elämänsä järjestykseen tehdessään töitä Ruotsissa tehtaissa. Vain pieni osa heistä on joutunut väärille teille viinan viemänä. Suomalaiset ei lähteneet sosiaaliturvan perässä ilmaiseksi elämään! Tässä ei ole lainkaan nyt kysymys siitä mitä ap. on aloituksellaan tarkoittanut.
Ko. Perjantai-ohjelma toi selvästi esille sen miten mies lähti paremman elämän toivossa Suomeen, asui pakolaiskeskuksessa Lieksassa ja pettyi. Kuinka on että nämä lähtijät ei tajua sitä, se ei ole mahdollistakaan että yksi pieni Suomi voisi heidät kaikki ottaa hoteisiinsa ja työllistää, antaa hyvän asunnonkin ja muun elämän, itselle ja vieläpä heidän perheelleen, kymmenille tuhansille? Ei Suomi ole mikään paratiisi!
Jokaisen normaalijärjellä varustetun luulisi käsittävän että se ei ole mahdollista yhdellekään vieraalle maalle. Suomen sosiaaliturva heitä on houkutellut.
Suomi maksaa verovaroillamme heidän paluunsa ja elämän alun kun he palaa takaisin maahansa. Jos tilanne heidän omassa maassaan olisi niin vaikea kuin he kertovat, kuinka he voi heikoimmat naisensa ja lapsensa jättää sinne kun lähtevät itse? Eikö heidät olisi vietävä turvaan ensimmäisenä.
Ei Suomen miehet lähteneet sodan aikana pakoon maastaan ja jättäneet perheitään oman onnensa nojaan tuhon jalkoihin. Ei Suomen miehet lähteneet etsimään "parempaa elämää", he taisteli Suomen puolesta ja vain siksi saamme elää nytkin vapaassa maassa, vain siksi!!
Ovatko maahantulijoiden ajatukset Suomesta mielestänne realistisia? Ei yksikään maa voi ilmaiseksi elättää ja antaa hyvää asuntoa ilmaiseksi kenellekään. Jo kaikki tämä maksaa mitä he pakolaiskeskuksissa kuluttaa ja heitä koulutetaan. Kaikki ei ole innokkaita opiskelemaankaan maan kieltä, saatikka töihin menemään. On valhetta väittää että he ovat kaikki ammattitaitoisia. Kieli on opittava ensimmäisenä. Suurin osa jää vain oleilemaan, valitettavasti se on totuus miellyttääpä se jotakuta tai ei.
On katsottava totuutta suoraan eikä rasistin nimen pelossa jättää asioita sanomatta. Kysymys ei ole edes rasismista vaan realismista nähdä todellisuus normaalilla ihmisen järjellä ja tämän maan mahdollisuuksilla. Suomi ei ole rikas maa, se on valhe. Suomessa kurjistetaan kaiken aikaa alkuperäisten suomalaisten elämää ja eletään velaksi. Kuka velan maksaa?
Näitä ihmisiä tulee tuhansia, ei missään maassa ole valmiuksia ottaa ihmisiä näitä määriä, järjestää heille työtä ja asunto, ei missään!! Jokainen maa on jo kansoitettu omalla väellä ja sen mukaisesti on jokaiseen maahan rakennettu asuntoja ja järjestynyt työpaikkoja. Ei mikään ole valmiina odottamassa ketään tulijaa. Elämän odotetaan kulkevan oman maan ratoja, ei tulevaisuutta voi ennustaa.
Jokaisen maan tehtävä on ensisijaisesti pitää huoli omasta kansalaisestaan ja resurssien mukaan auttaa toisia. Aina töitä ei riitä omankaan maan kansalaisille, niin kuin ei Suomessakaan.
Aika hyvä analyysi. Lisäisin vain, että Sipilän "talotarjous" ja kunniavieraista höpöttäminen,( jotka levisivät kulovalkean tavoin arabimaissa,) edesauttoivat juuri Suomen valikoitumiseksi "pakomaaksi". Tavallaan harhaanjohtajamme huijasivat ja toiset hölmöt uskoivat.
No kyllä. Eikä tässä kannanotossa ole edes sitä kuuluisaa yleistämistä!
5 miljoonainen kansa, joka jo valmiiksi kärvistelee valtavan velkataakan ja työttömyyden alla. Syrjäinen maa, josta kaikkialle muualle paitsi Venäjälle on pitkä matka meren yli.
Kuinka nämä olisivat tällaisesta onnelasta edes tienneet, ellei tätä maata olisi varta vasten mainostettu! Kaikki länsimaalaisetkaan eivät tiedä Suomen olemassaolosta mitään tai luulevat vaihtoehtoisesti meidän olevan osa venäjää!
Geopoliittisesti suomi kestäisi ehkä korkeintaan 2 miljoonaa ihmistä.
Hyvinvointiyhteiskunnan huono puoli on sen haavoittuvuus. Jokainen järjellä varustettu ihminen on varmaan seurannut keskustelua tulevista vuosibudjeteista, joissa lasketaan tarkkaan tulot, jotka muodostuvat pääosin kerätyistä veroista! Tämän pohjalta lähdetään laskemaan valtion menoja, joihin pakollisena osuutensa kuuluvat erilaiset siirrot sosiaaliturvaan, työttömyyden hoitoon, koulutukseen, infraan, terveydenhoitoon, ruoka huoltoon kuuluvaan maatalouden tukemiseen ym.. Tällä hetkellä nämä tulot ovat valitettavasti hyvin tiukassa ja kaikki, mikä menee yli lasketun budjetin vaatii valtiolta velanottoa muualta. Mitä enemmän menoja, sitä enemmän velkaa.
Niin ihanaa kun olisikin olla auttamassa vaikka koko muuta maailmaa.
Oli todella härski irakilaisäijä tv-ohjelmassa eilen. Naama norsunvitulla inisi, että oli vain metsää ja tylsää ja työtä ei huvittanut tehdä. Onneksi tuokin ääliö karkotetaan ja Lieksan metsän jätetään niille, jotka metsäluontoa oikeasti rakastavat.
Kun katsoin eilen perjantaidoggaria, tuli mieleeni, että minkä ihmeen takia näitä nuoria ja terveitä ukonmöllyköitä otetaan suomeen täysihoitoon. Irakissa pystyy elämään akat,pennut,vanhukset ja sairaat aivan mainiosti. Jostakin kumman syystä nämä terveet jätkät eivät siellä pysty elämään. Kyllä oli naurettavan näköistä, kun aikuiset ukot olivat kuin lastentarhan "vaippaikäiset" osastolla. Luulisi siinä kasvonsa menettävän ? Hyvä, että Suomessa on kurjaa.Hyvä,että Suomessa on yksitoikkoista. Hyvä , että Suomessa on kuin keskitysleirissä. Hyvä, että Suomessa on vittumaista. Tätä vain lisää, niin eiköhän turvisturistit ala häipyä. Luulevatko ne laiskat ukonmöllykät , että täällä on rahasampo ja kymmenen neitsyttä heitä odottamassa. Onkohan meidän pääministeri antanut sellaisen erheellisen kuvan. Kyllä olisi hallituksen aika miehistyä , ettei meidän kunnollisten kansalaisten tarvitsisi koko ajan hävetä. Kaikki loisijat, siis jotka elävät toisten ihmisten kustannuksella, kylmästi vaan ulos, olipa mitä rotua hyvänsä. Suomalaiset saa jäädä, eihän ihmistä kotoaan ajeta.
Vertaus suomalaisten Ruotsiin muuttoon ontuu pahasti.
Irakilaisten tulisi muuttaa rikkaaseen Saudi-Arabiaan. Naapurimaa. Sama uskonto ja kulttuuri.
Suomalaiset muuttivat naapurimaahan töihin. Itse aloitin työt vuoden 1974 kesällä seuraavana päivänä kun olin muuttanut. En loisinut vuosia muiden maksamilla verovaroilla.
ettei vaan toi sipilän akan tappamisella uhkaillut ollut matu kun asiasta on noinkin vaiettu. on poikaa alkanut vituttamaan katteettomat lupaukset. kotiinkaan ei kehtaa palailla pers aukisena. ainakaan viedä tatuoitua y.h ämmää mukanaan
Lautalla yli lauantaina ja maanantaina Scanialle Södertäljeen töihin -69. Rahaa ei pyydetty tuskin olisi saatukaan. Miten näille mamuille löytyy puolustajia haukkuvat vaikka maanmiehensä että saavat näitä luusereita puolustaa. Huonoksi on mennyt suomalainen mies.
Ja+iso+ihmetys++että+Suurin+osa+Politikoistakaan+ei+näe+mitään+ongelmaa+vaan+rajat+pysyy+auki+++100%+elintasoturisteille+joillapa+vielä+oikeus+olla+palaamatta+kiitos+Soinin+,+Pakolaiset+siis+Oikeat+Hädänalaiset+menevät+Pakolaisleireille+väliaikaisuojaan+,+Mutta+Suomipa++hamuaa+heitä+tänne++alkaa+kotouttaa+(järjetöntä)++ja+antaa+elatus+rahaa+(järetöntä)+noi+Bilettää+ja+tappelee+yömyöhään++kapakoiden+edustoilla.
ja lissää tulossa kyllä on suomalia nykyää sekasin tässä tiiä mitä sitä ennää tekkee ku voi mihinkää asiaan vaikuttaa mitenkää