Viranomaiset ovat todistaneet, että Nizzan rantabulevardin iskijä oli häiriintynyt, mutta ei islamisti, joten asia on tältä osin paketissa.
http://yle.fi/uutiset/3-9204352
http://yle.fi/uutiset/3-9204352
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Not ja YLE tulkinneet asian väärin.
Tuossa on Ranskan poliisien tulkinta, ei minun tai Ylen, joten sinä tulkitsit väärin.
Huomasitko sanan jos?
Kyse on tulkinnasta!
Nizzassa heinäkuussa rantabulevardille kuorma-autolla ajanut ja kymmeniä ihmisiä tappanut mies on poliisitutkimuksissa osoittautunut hyvin häiriintyneeksi, mutta ei aatteelliseksi islamistiksi, kertoo poliisin tutkimusasiakirjat lukenut ranskalainen Libération (siirryt toiseen palveluun)-lehti.
http://www.liberation.fr/france/2016/10/01/obsede-inhumain-l-insaisissable-personnalite-du-tueur-de-nice_1516696
Alkuperäisessä artikkelissa jos-sanaa ei ole.
Osaatko Not Ranskaa, vai mistä päättelit? Kääntäjät kääntää oman ideologiansa mukaan.
Mun kääntäjän mukaan ei voida todistaa miestä islamistiseksi, mutta toisaalta viitataan tietokoneesta löytynyneeseen materiaaliin Osama Binladenista jne.
Eli mies on voinut radikalisoitua muutamia viikkoja ennen iskua!
paljonkos kauhavan aitojen takana näitä pahimpiakaan lieneekään
Jokainen islamisti on häiriintynyt ja mielenterveysongelmainen. Turhaa selittelyä
muitten kurittajia täysin ovat tyhymyyttään
Kaikki juontaa juurensa historiasta. Tänä päivänä 2.10.1187 suuresti arvostettu ja armollisena tunnettu muslimijohtaja Saladin lopetti tyhmän kuninkaan Gui Lusignalilaisen vallan Jerusalemissa ja hattinin taistelu päättyi, mutta kristityt alkoivat verenhimoisina samantien suunnitella kostoa, kolmatta ristiretkeä jalomielistä Saladinia vastaan.
Muslimeille aika on ikuista, ei ole väliä onko jokin tapahtunut eilen tai 900 vuotta sitten, se on ikuisesti ajankohtainen.
Näistä linkeistä voit lukea, että kuka on tyhmä ja kuka viisas.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Guy_de_Lusignan
https://fi.wikipedia.org/wiki/Saladin
Tämä on vain yksi esimerkki ja otin sen esille, kun sattuu olemaan Jerusalemin taistelun päättymisen vuosipäivä. 🏹
http://mvlehti.net/2016/10/01/turvapaikanhakijat-potkivat-ja-hakkasivat-naisia-siilinjarvella/
Muutaman kenttäpoliisin kanssa jutellut nykytilanteesta, kaikki ovat sanoneet että tilanne on räjähtämässä käsiin.. Kuulemma työt lisääntyneet erittäin paljon pelkän matuvyöryn takia vähentyneet määrärahat, kohta kuulemma helvetti irti.
http://mvlehti.net/2016/10/01/poikkeuksellisen-torkea-lapsen-hyvaksikaytto-sai-jatkua-vuosia-oulun-lastensuojelu-poliisitutkintaan/
Älkääs nyt. Tämähän on sitä monikulttuuria.
iltalehdessä samat oulun ja siilinjärven jutut vertailkaa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016100122399674_uu.shtml oulu
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016100122399865_uu.shtml siilinjärvi
Nämä kannattaa katsoa läpi ja sen jälkeen hakea tarkennuksia netistä, että mitenkäs se nyt taas meneekään, kun ottaa vaaleanpunaiset suvakkilasit silmiltä
Kauhavaa se nizza on?
Vittu kun olet vajakki kun uskot tuota ylen propagandaa. No pian alkaa Ylessä kunnon siivous ja toivon että ainakin tuo virnuileva suvakki ukkola saa fudut, on sen muslimi fanittaminen niin läpinäkyvää ettei sitä enää verovaroin ylläpidettävällä kanavalla pitäisi näyttää yhtään sekuntia.YLE:n voi pelastaa ainostaan täydellinen siivous ja palata edes jonkinmoiseen totuuteen. Nyt sen lähetykset on täynnä suvakki porpagandaa että oksettaa.Olen lopettanut kaikki ns.uutis ja vastaavien ohjelmien katsomisen koska tulen pahoinvoivaksi niistä. Ainoastaan jotkut historiadokumentit vielä menee.
Tuossa ylempänä on sinulle pala historiaa. 😉
kun valo on pimee, kuinka pimeää silloin voipi ollakkaan
https://www.youtube.com/watch?v=KYh8I8aGow8
Nizza videoin -terrorismia pään natsaus 77-neitsyen luokse.
https://www.youtube.com/watch?v=zwp4znSQ3WM
https://www.youtube.com/watch?v=iZxPiYfW3rQ
https://www.youtube.com/watch?v=yy5qQJnV2z0
Meinaakohan -jakopää tätäkin vesittää, jotta kuski oli ja tuli ulkoavaduuresta.