Hesari pissii 48 eur/v vanhaa asiakasta silmään

Valtalehdet-pissittää

Yleensä yritykset tukevat ja palkitsevat vanhoja asiakassuhteita niin, että vanhat monivuotiset asiakkaat saavat vakiona parhaat ja edullisimmat hinnat. Tämä ei kuitenkaan päde Helsingin Sanomien suhteen, sillä se antaakin uusille asiakkaille paperiset Hesarit 48 €/vuosi halvemmalla.

HINNAT VANHALLE HESARIN ASIAKKAALLE
====================================
https://asiakaspalvelu.hs.fi/mediabank/document/2640.pdf
HS joka päivä jatkuva tilaus, 12 kk jakso: 417.00 € / vuosi
HS Verkko Plus -palvelun painetun lehden tilaajalle: 4 €/kk = 48 € /vuosi
YHTEENSÄ: 465 €/vuosi

HINNAT UUDELLE HESARIN ASIAKKAALLE
===================================
https://www.hs.fi/tilaus/kampanja/C413783/
HS joka päivä jatkuva tilaus, 12 kk jakso: 369.00 € / vuosi
HS Verkko Plus -palvelun painetun lehden tilaajalle: 4 €/kk = 48 € /vuosi
YHTEENSÄ: 417 €/vuosi

Uusi asiakas saa vuoden paperiset Hesarit lehden verkkopalvelut 48 € halvemmalla, kuin vanha, monikymmenvuotinenkin lehden tilaaja.

Hintaero, lähes 50 €, se on kuitenkin eläkeläisille ja muille pienitulosille jo kiinnostavan suuri rahasumma. Joka ikisen Hesarin paperilehden tilaajan kannattaa irtisanoa tilauksensa välittämästi.

Sen jälkeen alkaa tilata lehden 12 kk jaksoissa, niin saa silloin 48 euroa alennusta vuositilaukseensa. Tai vaihtoehtoisesti nykyiseen tilaushintaan saa paperilehden ohelle Hesarin digilehdet ilmaiseksi.

7

5547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuolo-korjannee

      Hesariin liittyen voin sanoa, tuon puljun asiakaspalvelunumerot ovat olleet aivan tukkeessa ainakin pari arkipäivää jo.

      Jonotin perjantaina tunnin verran Hesarin 0203-31000 asiakaspalvelunumeroon, mutta en päässyt läpi. Tänään jonotin kahteen otteeseen, ekalla kertaa kolme varttia, ja toisella kerralla yli tunnin. Muuta vastausta sieltä ei tule, kuin että sama nauhoite rauhoittelee "Palvelemme sinua niin pian kuin mahdollista....".

      Viime viikon keskiviikon e-mailiinkaan ei ole tullut mitään. Asiani oli sellainen että sitä ei voi hoitaa HS:n kömpelössä ja puutteellisessa verkkopalvelussa.

      Joku isompi asiakkuuksien irtisanoisen hässäkkä tms. täytyy olla Hesarilla meneillään. Puhelimiin tai e-maileihin vastata enää lainkaan.

    • pardea

      No kuka tuollaista tilaa. Ilman tilaamista voi lukea otsikot ja jotkut jutut kokonaan. Nykypäivänä sellainen riittää.
      Kirjastossa voi käydä lukemassa vähemmän kiireelliset artikkelit.

    • Ipadissa-nää-tökkii

      Paperilehteen tottuneelle ei ihan helpolla taivu tuo aamuinen kahvikupin ääressä lueskeleminen, ja pienen (11") iPad -näytön kanssa scrollaaminen. Pitää liikaa keskittyä siihen laitteen tekniikkaan, ja sen kanssa olemiseen.

      Sormilla koko ajan scrollata leveitä uutisjuttuja sinne tänne. Kaksoissormilla lääppiä tekstejä ja kuvia isommiksi tai pienemmiksi. Mieluummin vain lukisi aamutokkurassa sitä lehteänsä.
      Ja murustelee sämpylänmurut ja loiskuttelee kahvit sen lehden päälle. Eikä tarvii varoa hienoa iPadia, jos pennut tulee syliin meuhkaamaan ym.

      Joku saakelin jalustakin sille pitäisi iPadille hommata. Kun ei ne molemmat kädet ole vapaana kun aamukahvia ja pullaa tuupataan kurkkuun. Näkemäni jalustat ovat löysiä, liian keveitä tähän tarkoitukseen.

      • Anonyymi

        Ei mitään järkeä peittää kahdella lehdellä yhtä aikaa aamiaispöytää, kun sen voi lukea näppärästi tabletilta. Ainakin meitä on 2 lukijaa pojat omissa kämpissään samaan hintaan joka on puolet halvempi kuin printtilehti. Niin ja digilehden voi lukea missä vaan.

        Miten kauan on vielä ihmisiä jotka lukevat paperi Hesaria, ihmettelen vaan.


    • Anonyymi

      Hesaria en lukisi, vaikka saisin kymppitonnin vuodessa lukupalkkaa.

    • Anonyymi

      Just näin.Olen 40 vuotta tilannut Hesarin.Viikon päästä olisi ollut suoramaksu veloitus.Hinta aivan posketon.Siihen loppu tilaaminen!!

    • Anonyymi

      Hulluutta maksaa euroakaan tuosta sonnasta. Itselleni pitäisi maksaa useita kymppitonneja vuosittain, jotta tuota lukisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      43
      1491
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1375
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      309
      1329
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1135
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1091
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      68
      1083
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1047
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1022
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      177
      902
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe